Me se nekdy pri Geocachingu stane, ze mam odchylku 8 m od skutecne inzerovaneho mista. A to mam 7 i vice satelitu. Chyba muze byt, samozrejme, i ve spatne zadanych souradnicich cache. Ze by software? A co je zajimave, Smartmaps i Tomtom tuto odchylku nemaji. CetusGPS i CotoGPS, ale ukazuji taky tu samou chybu. Co s tim? _________________ . : . Treo 750 . : . BT-338 GPS . : . Garmin Colorado . : . mivvy M310 . : . Treo Pro . : .
Základ je, neosvědčit se!!!
Kdysi jsem kdesi řetl, že u GPS přístrojů a map jsou úmyslné nepřesnosti, aby nebylo možné je použít pro vojenské navádění raket apod. Třeba máš zažízení právě z této sorty.
Docela podrobny clanecek je na wikipedii http://en.wikipedia.org/wiki/GPS Ne ze by se to uplne tykalo puvodniho dotazu, ale treba ze se hodiny na satelitech spozdujou kazdy den o 38 mikrosekund coz je prakticky dukaz teorie relativity je zajimave Jo jinak presnost tam pisou 4-20m a vliv ze na to maji atmosfericke (presneji ionosfericke) podminky, takze 8 metru vypada v norme. Jo a to znepresneni bylo pry az 100 metru a vypnuli to v roce 2000. http://www.ostp.gov/html/0053_2.html
EDIT: aha tak diky korekci WAAS ktera je pry uz normalni, je ta presnost 2-3 metry, to uz zni lip
Naposledy upravil fanoush dne po 20. březen, 2006 14:52, celkově upraveno 1 krát.
Hmmm, zajímavý nápad. Taky mám problém s přesností, pořád nemůžu najít kešku u Červeného kostela a to jsem tam byl 5x hledat za různých podmínek, v jednom dni mi to dokonce ukázalo 3 dost vzdálené pozice jako 1m od zadaných souřadnic. Uznávám, že je tam dost divoký signál, ale přesto..
Docela rád bych to prověřil s ostatními, případně porovnal jaká GPS je jak přesná.
Takže, kdy to uďáme?
Registrace: 19.11. 2004 Příspěvky: 723 Bydliště: Praha
Zaslal: po 20. březen, 2006 15:30 Předmět:
to ze mate 7 satelitu a porad presnost 8m nuze byt zpusobeno jednoduse spatnou pozici satelitu, pokud jsou treba v jedny lajne... , nebo i slabym signalem a nepritomnosti uz zmineneho WAASu i kdyz ten jsem snad ani jednou nechytil(jsou to satelity s cislem nad 30) a stejne moje nejvetsi presnost byla 2 metry, tedy +-1m.
Jinak co se tyka hledani kesky, tak mam zkusenost, ze presne podle GPS najdu jen kesky co jsou nekde na otevrenym prostoru - parky, louky, ale i v lese pokud neni po desti. Pokud se jedna o mestskou kesku, nekde u nejaky steny tak te to zavede nekam jinam a clovek musi hledat, obcas byva vyhoda ze clovek co to zameroval nemel SIRF 3 a mohlo mu to ukazovat stejne mimo jako tobe a da se to tim padem naijt lehceji, pak zbyva jeste napoveda a kdyz nic tak se tam clovek podiva hold vicekrat taky se mi to stalo s nekterymi v centru prahy. _________________ palmy: T|E,Zire 72,IBM c3,TT,T3,T|E2,TX,TT,LD -> a opet TX a ted htc touch HD
Co se mi dostalo do rukou, zatim asi vede SirfStarII v provedeni BT 338 a 339 . Jedine co neznam jsou ty nove 38 kanalove GPS, s nejakou tou novou levnou chipset radou.
Jinak ja mam stale obdobny problem s vyskou, ze mi jedna skupinka programu ukazuje urcitou vejsku a druha asi o 50 metru nize a to vzdycky, moc nechapu proc ...
Registrace: 14.6. 2004 Příspěvky: 112 Bydliště: Štipoklasy č. 10
Zaslal: út 02. květen, 2006 9:35 Předmět:
mak napsal:
Co se mi dostalo do rukou, zatim asi vede SirfStarII v provedeni BT 338 a 339 . Jedine co neznam jsou ty nove 38 kanalove GPS, s nejakou tou novou levnou chipset radou.
Jinak ja mam stale obdobny problem s vyskou, ze mi jedna skupinka programu ukazuje urcitou vejsku a druha asi o 50 metru nize a to vzdycky, moc nechapu proc ...
MAK
Zdravim, úspěšně jsem zakoupil gpsku od qstars 16kanalovku, jsem nadmiru spokojen, ale s tou nadmořskou vějškou si taky nejsem jist. i když mám třeba 9 satelitů, tak cotogps vokazuje méně někdy až o 100 metrů a prog Compass ukazuje asi tak nějak správně. Nevíte pls někdo jak dostat tracky z cotogps do mapy?? třeba do InfoMapy??
Registrace: 29.11. 2004 Příspěvky: 287 Bydliště: Brno
Zaslal: so 15. červenec, 2006 10:01 Předmět:
met napsal:
to ze mate 7 satelitu a porad presnost 8m nuze byt zpusobeno jednoduse spatnou pozici satelitu, pokud jsou treba v jedny lajne... , nebo i slabym signalem a nepritomnosti uz zmineneho WAASu i kdyz ten jsem snad ani jednou nechytil (jsou to satelity s cislem nad 30) a stejne moje nejvetsi presnost byla 2 metry, tedy +-1m.
Uz to sleduju, skoro nonstop, dva dny, a nikde nejsou. Videl uz je nekdo? _________________ . : . Treo 750 . : . BT-338 GPS . : . Garmin Colorado . : . mivvy M310 . : . Treo Pro . : .
Základ je, neosvědčit se!!!
No, tak mam zrovna ted dve gps, 16ti kanalovou Leadtec se Sirf II a dvacetikanalovou Haicom se sirf III. Obe ukazuji souradnice v podstate stejne, ale Leadtec vetsinou s vyskou vedle, nekdy i o 100m, naopak co se tyce citlivosti tak chyta satelity i v mistnosti. Pouzivam Pathaway a cotogps, u obou programu jsou udaje o vysce vzdy stejne. Nova Patathway4 ma softwarovou korekci na vysku s vysvetlenim, ze sirf II chipset ji na rozdil od sirf III potrebuje. Pry pouziva nejaka jina vnitrni data/souradnice. Nerozumim, ale rozdil je asi 30m.
Chtel bych zde poopravit mylny nazor tykajici se systemu WAAS (Wide Area Augmentation System). Tento system je v soucasne dobe funkcni pouze v USA, vyzaduje vytvoreni pozemniho segmentu WAAS a nesouvisi s cislem satelitu, ktery prijimate. Zpresneni polohy vyuzitim udaju systemu WAAS tedy v CR nedosahnete.
Co se tyka vyskoveho udaje, GPS neudava v zadnem pripade skutecnou nadmorskou vysku bodu na kterem se nachazite. Vyska merena systemem GPS je vztazena ke tzv. geoidu, tedy jakemu si idealizovanemu povrchu Zeme. Rozdil udavane vysky od skutecne nadmorske vysky je zavisly na tom, jak presne tento geoid v danem bode nahrazuje skutecny zemsky povrch.
Jen pro uplnost: faktory, ovlivnujici presnost udaju polohy systemu GPS jsou napriklad:
- ionosfericke refrakce,
- odchylky hodin satelitu,
- chyby v efemeridech,
- vicecestne sireni signalu
apod.
Jeste jedna poznamka k udajum GPS vysky:
v soucasne dobe je jako referencni elipsoid obvykle pouzivan WGS-84,ktery ma nasledujici parametry:
velikost hlavni osy: 6371837 m
velikost vedlejsi osy: 6356752.3142 m
Pokud vas GPS prijimac vyuziva jiny referencni elispoid, bude se lisit i vyskovy udaj, protoze aproximace zemskeho povrchu elipsoidem bude v konkretnim miste jina.
Registrace: 19.11. 2004 Příspěvky: 723 Bydliště: Praha
Zaslal: so 15. červenec, 2006 22:17 Předmět:
Stevik napsal:
Uz to sleduju, skoro nonstop, dva dny, a nikde nejsou. Videl uz je nekdo?
pokud myslis WAAS/EGNOS tak aby jsi je videl musi je tvoje GPS podporovat a jinak nejlip je zachytit na nejakym kopci s otevrenym prostorem smerem na jih, kde se tyhle satelity vyskytujou. _________________ palmy: T|E,Zire 72,IBM c3,TT,T3,T|E2,TX,TT,LD -> a opet TX a ted htc touch HD
Zaslal: ne 16. červenec, 2006 8:38 Předmět: to Blade
Ano, neco takoveho ve dvou vetach tam bylo napsano. Lec kartografie pro lamy nebyla asi vydana a slova jako Pulkovo. wgs a waas me desi. Asi jsem zrovna ve skole chybel......
Ale pro sebe tedy naivne uzaviram ze lepsi uz to nebude a shanet presnejsi gps nema cenu, - tedy snad nekdy nejakou citlivejsi. Mate nekdo zkusenosti, nazor, ktera je nejcitlivejsi?
Časy uváděny v GMT + 1 hodina Přejít na stránku 1, 2Další
Strana 1 z 2
Nemůžete odesílat nové téma do tohoto fóra. Nemůžete odpovídat na témata v tomto fóru. Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru. Nemůžete hlasovat v tomto fóru.