DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
24. května 2019  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 51 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

PalmOS vs. Windows Mobile 2003
03.03.2004 
Obecné článkySouboj Na CNET reviews se objevil zajímavý článek popisující tvrdý boxerský souboj mezi Windows Mobile 2003 a PalmOS. Jak dopadl tenhle nanejvýš zajímavý souboj a kdo je šampiónem ve světě PDA?Souboj PDA

Microsoft možná vládne desktopovému světu, ale boj o nadvládu na trhu PDA stále pokračuje. Díky handheldům PalmOne, Kyocera, Sony nebo Samsung měl od začátku výhodu operační systém PalmOS, ale Windows Mobile 2003 (dříve Pocket PC) nejen že mu šlapou na paty, ale už mu dokonce i přebírají tržby. Nicméně pokud by se střetl PalmOS a Windows Mobile v ringu, který z nich by zápas přežil? Je jeden z nich výrazně lepší než ten druhý?

Aby to bylo možné zjistit, bylo připraveno osm kol zápasu PDA mezi PalmOS 5.2.1 a jeho rychle se rozvíjejícím vyzyvatelem Microsoft Windows Mobile 2003 v kategoriích jako jednoduchost používání, kompatibilita s Office nebo podpora multimédií. Z větší části byl hardware ponechán mimo ring, protože rysy jako výdrž baterie nebo rychlost procesoru se značně liší model od modelu u obou platforem. Oba operační systémy předvedly několik opravdu účinných úderů a vítěz Vás možná překvapí.

1. kolo - jednoduchost používání

Pokud by se souboj měl rozhodnout hned po prvním kole, vítězem by byl PalmOS, a to totálním KO. Bylo osloveno několik uživatelů PDA - technologičtí redaktoři, nováčci a hard-core nadšenci, kteří vlastní modely od obou platforem - a jasně se shodli. PalmOS je snazší na ovládání, zatímco PDA s Windows Mobile jsou komplikované a matoucí.

Nedá se než souhlasit. Ani jeden operační systém sice není obzvlášť složitý, ale není pochyb, že je těžší naučit se ovládat Windows Mobile. Je to ironické, protože Microsoft se snaží udělat ovládání již známé uživatelům Windows - vše přes tlačítko Start. Windows ale na PDA nepracují tak dobře, protože i k plnění běžných úkolů vyžadují zvláštní úsilí.

Jako příklad poslouží základní launcher. PalmOS umisťuje všechny ikony na hlavní obrazovku s aplikacemi, kde se ke každé dostanete jediným klepnutím. Windows Mobile vyžadují klepnout na tlačítko Start, stejně jako na stolních Windows, a potom na Programy. Pouze tak se dostanete k aplikacím, které potřebujete. Chcete se dostat z určité složky zpět do okna s programy? Pak je nutné klepnout na drobnou ikonku OK v rohu obrazovky. Chcete odtud na hlavní Today obrazovku? Tentokrát klepnete na X v tom samém rohu. Pokud to zní zmateně a neintuitivně, pak to tak je.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS        
  Windows Mobile 2003          

2. kolo - psaní

Pokud jde o psaní, jsou si PDA s PalmOS i Windows Mobile velice podobné. Stačí k tomu pouze plastové pero, se kterým píšete nebo ťukáte na softwarovou klávesnici na obrazovce. Nevýhodou většiny Palm OS PDA je, že klávesnice zabírá polovinu obrazovky.

Při psaní však vyjdou najevo i rozdíly. PalmOS se dlouho spoléhal na Graffiti, systém rozpoznávání textu hlavně na základě standardních tiskacích písmen, ale s PalmOS 5.2 přišel systém Grafitti 2 založený na více přirozeném psaní. Nováčci se Graffiti 2 naučí celkem rychle, ale pro Graffiti veterány to představuje nepříjemnost, protože se velice liší od starého systému (zejména diakritika je naprosto otřesná - pozn. překladatel).

Windows Mobile nenabízejí jednu, dvě, ale hned tři možnosti rozpoznávání psaného textu. První možnost je perfektní kopie originálního Graffiti, což zjednodušuje přechod původních uživatelů PalmOS. Druhá možnost rozpoznávání písmen je založena na podobném systému jako Graffiti 2.0 a konečně třetí způsob umožňuje psaní kdekoli na obrazovce pomocí normálního psacího písma. Přepisovač funguje pozoruhodně dobře, stačí psát alespoň trochu čitelně.

Všechny tyto tři způsoby využívají virtuální zadávací oblasti. To znamená, že se objeví a zmizí podle potřeby. Většina PDA s PalmOS má stálou Graffiti plochu, která zmenšuje reálnou velikost displeje. Nicméně nové high-end modely jako PalmOne Tungsten T3 nebo Sony Clie PEG-NX80V mají virtuální zadávací plochu stejně jako Windows Mobile. I tak u nich ale zůstává pouze jedna možnost psaní místo tří, takže tohle kolo vyhrávají Windows Mobile.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS        
  Windows Mobile 2003          

3. kolo - adresář, kalendář a úkoly

Pro většinu uživatelů nejsou moderní PDA přitažlivá kvůli možnosti hraní her, ba dokonce ani kvůli čtení e-mailů, ale kvůli tomu základnímu: vyhledávání telefonních čísel, organizování schůzek, zapisování úkolů a tvorbě poznámek.

Windows Mobile mají aplikaci na kontakty, která nabízí více možností než PalmOS a snadněji se v ní vyhledává v rozsáhlejších seznamech. Pomocí odkazů na jednotlivá počáteční písmena se jednoduše dostanete k počátečním písmenům jmen, které hledáte, a pokud máte seznam s tisícem položek, tu požadovanou většinou najdete dvěma nebo třemi klepnutími.

PalmOS používá vyhledávací pole, do kterého napíšete jedno nebo více písmen jména, které hledáte; s každým písmenem se dostáváte v seznamu dále. Tento způsob je také rychlý a efektivní pro vyhledávání v rozsáhlých seznamech, vyžaduje však přesné ovládání Graffiti.

V oblasti kalendářů jsou oba soupeři celkem vyrovnaní. Umožňují nastavit alarm pro schůzky, prohlížení kalendáře po dnech, týdnech, měsících nebo rocích a vytvářet zápisy, které se automaticky opakují v zadaných intervalech, jako třeba pravidelné schůzky nebo narozeniny Vaší manželky.

PalmOS nabízí kvalitnější aplikaci pro úkoly, a to pouze tím, že vše organizuje mnohem logičtěji. Na první pohled lze vidět prioritu každého úkolu, kategorii, datum a status. Windows Mobile nabízejí ty samé základní služby, ale mají složité ovládání při prohlížení i editaci.

Jen malý význam má, že všechny zařízení s Windows Mobile podporují nahrávání zvukových poznámek jako základní funkci systému, zatímco u všech PDA s PalmOS tomu tak není.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS  - -     
  Windows Mobile 2003    - -     

4. kolo - spojení s PC a synchronizace

Pro PDA je interakce mezi jeho klíčovými aplikacemi a PC klíčová. Většina výhod PDA tkví v synchronizaci, která udržuje data aktuální jak na PDA, tak v PC.

Jak se dalo očekávat, Windows Mobile synchronizují exkluzivně s Microsoft Outlook. Jejich základní aplikace byly opravdu navrženy jako mobilní rozšíření kalendáře, adresáře, úkolů a poznámek z Outlooku. Ve výsledku se s Windows Mobile synchronizuje více dat než s PalmOS. PPC ovládají například jak pracovní, tak i osobní adresy, zatímco PDA s PalmOS jsou omezena pouze jednou adresou na kontakt. Tak tomu alespoň bylo před PalmOS 5.2.1. Palmovský adresář nyní podporuje tři různé adresy místo jedné. Windows Mobile však stále podporují více outlookovských možností jako narozeniny nebo manžel(ku).

PDA s PalmOS nabízejí dvě možnosti synchronizace s PC. Díky softwaru dodávanému k většině modelů lze synchronizovat s Outlookem. Pokud nepoužíváte Outlook, můžete použít Palm Desktop, robustní správce informací, který je velice uživatelsky přátelský. Poslední verze obsahuje dokonce modul pro fotky, umožňující snadné kopírování obrázků do PDA.

Windows Mobile mohou být na vrcholu pokud jde o PC s Windows, nicméně neposkytují vůbec žádnou podporu pro MacIntoshe. Naproti tomu se všechny modely od PalmOne - i Zire 21 za $99 - dodávají s verzí Palm Desktop pro Mac, takže jsou připravené k použití hned po vybalení. Pro synchronizaci PPC s MacIntoshem je stále potřeba zvláštní software.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS  - -     
  Windows Mobile 2003    - -     

5. kolo - e-maily

Již dlouhou dobu PalmOS i Windows Mobile umožňují nahrávání e-mailů při synchronizaci do PDA, takže nové zprávy z PC jsou k dispozici mobilně. Na zprávy lze také odpovídat a vytvářet nové; zprávy k odeslání se pak odešlou z PC při příští synchronizaci.

Jak se dalo očekávat, e-mailový klient Windows Mobile podporuje synchronizaci výhradně s MS Outlookem. To není špatně - pokud na PC náhodou nepoužíváte Outlook Expres, Microsoft Exchange nebo Lotus Notes. Naproti tomu podporuje Palm VersaMail 2.5 kromě jiných i všechny tyto aplikace, včetně Outlooku.

Pocket Outlook i VersaMail nejsou omezeny pouze e-mailem přes synchronizaci, ale oba podporují i jakákoli bezdrátová připojení (Bluetooth, GPRS nebo Wi-Fi) pro přímý přístup na POP3 a SMTP servery. VersaMail jde však ještě o krok dál, protože podporuje i web mailové účty jako Yahoo Mail. Obě aplikace podporují download příloh a otevírání HTML odkazů v prohlížeči.

Pocket Outlook má tradiční vzhled jako Pocket Word a Pocket Excel, nicméně je dostatečně funkční, takže většina uživatelů nemusí hledat jinou alternativu. VersaMail naproti tomu nabízí více funkcí, včetně filtrů a automatických odpovědí a je také více intuitivní než Pocket Outlook. Je také důležité dodat, že VersaMail není součástí operačního systému PalmOS, ale spíše vestavěnou aplikací přidávanou ke většině modelů od PalmOne. Pokud však chcete mít VersaMail třeba na Sony Clie, bude Vás to stát $34.99.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS  - -    
  Windows Mobile 2003    - -     

6. kolo - podpora Office

PDA jsou obecně považována za mobilní rozšíření klasického PC. To znamená, že by měly umožňovat nejen ukládání schůzek a kontaktů, ale také důležitých dokumentů. Která platforma se lépe vypořádá s tabulkami a virtuálním papírováním?

Na první pohled se zdá, že PPC budou na vrcholu, když přijde na kompatibilitu s Microsoft Office. Proto Microsoft také vyvinul Windows Mobile který je vybaven Pocket Wordem a Pocket Excelem. Tyto aplikace jsou však jen slabým odvarem jejich protějšků z PC a jejich soubory ztrácí při kopírování mezi PC a PDA formátování. Navíc, když chcete automaticky updatovat pokaždé, když pracujete na PC, musíte každý soubor ručně přesunout do synchronizační složky.

Ačkoli PalmOS nenabízí automatickou podporu Office souborů, mnoho posledních modelů, jako například Tungsten E, přichází s řešením pomocí přidání zvláštní aplikace. Documents To Go od DataViz umožňují prohlížení i editaci dokumentů na PDA bez jejich předchozího převedení do formátu pro PDA. Poslední verze nabízí kompletní podporu pro Word a Excel. Rovněž lze prohlížet wordovské a excelovské dokumenty přijaté e-mailem jako příloha - velké plus pro uživatele bezdrátových PDA. Nejlepší však je, že se Documents To Go automaticky synchronizují s PC, takže se všechny změny sami ukládají.

Vzhledem k tomu, že PalmOS stále nepodporuje Office na všech vyráběných modelech (Documents To Go Standard Edition stojí $29.95 jako jakákoli jiná aplikace), není v této kategorii jasný vítěz.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS   - - - -   
  Windows Mobile 2003    - -     - -   

7. kolo - multimédia

V oblasti hraní her, prohlížení videa a poslouchání hudby překonávají PPC již několik let PalmOS, a to zejména díky relativně rychlým procesorům, vysokému rozlišení (320x240) a podpoře digitálního zvuku. Díky mobilní verzi Windows Media Playeru Windows Mobile opravdu podporují audio i video přímo v základní výbavě operačního systému.

Před příchodem PalmOS 5 byly uživatelé Palmů omezováni pomalými procesory, nízkým rozlišením a kvalitou zvuku Apple II (výjimku představovaly pouze některé high-end modely Sony Clie, ale pouze za cenu úprav v operačním systému). Nyní podporuje PalmOS stejné Intel XScale procesory jako PPC, stejně jako displeje s vysokým rozlišením 320x320 (a více) a přehrávání mp3. Stručně, PalmOS Windows Mobile dohnal - a v oblastech jako rozlišení displeje dokonce předčil.

Avšak ne všechny PDA s PalmOS těží z výhod těchto nově nabytých schopností. Například Zire 21, ačkoli používá PalmOS 5.2.1, má pouze nebarevný displej s nízkým rozlišením a disponuje pouze omezenými audio schopnostmi. Ani Sony Clie PEG-TJ25 nepodporuje digitální zvuk. Na druhé straně disponují všechny PPC již několik let stejnými základními schopnostmi, což nyní ještě vylepšují rychlejšími procesory. Některé přehrávače pro Windows Mobile dokonce umožňují přehrávání videa v původním MPEG formátu bez nutnosti konverze. V době vzniku tohoto článku uživatelé PalmOS žádnou takovou možnost neměli (MMPlayer již podporuje nejen MPEG, ale i DivX - pozn. překladatele).

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS   - - - -    
  Windows Mobile 2003    - -     - -  

8. kolo - přídavný software

Vezme-li se v úvahu ohromující množství dostupného softwaru pro Windows, dalo by se to samé očekávat u Windows Mobile. Ačkoli opravdu existuje několik tisíc programů pro PDA s operačním systémem od Microsoftu, je to jen zlomek proti PalmOS, pro nějž již bylo napsáno přes 20.000 programů. To sice neznamená, že by byl software pro PalmOS lepší, ale je ho prostě víc. A více softwaru znamená více potencionální funkčnosti.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo
  PalmOS   - - - -  
  Windows Mobile 2003    - -     - -  


A vítězem je ...

U každého dnes zakoupeného PDA je zaručen výkon, praktičnost a více schopností než u stolního systému z poloviny devadesátých let.

Ačkoli je Windows Mobile na vyšší úrovni pokud jde o psaní a multimédia, PalmOS 5 nabízí snadnější ovládání, více dostupného softwaru, lepší kompatibilitu s PC a lepší práci s e-maily (i když tato schopnost není součástí operačního systému). A pokud jde o kompatibilitu s Microsoft Office a základní vestavěné aplikace, jsou obě platformy zhruba na stejné úrovni.

V současnosti jsou PDA s PalmOS šampiónem, ale počkejme na Windows Mobile 2004. Za rok možná bude další souboj.

Petr_Benda
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Obecné články
· Další články od autora Petr_Benda


Nejčtenější článek na téma Obecné články:
Knihy online zdarma od Googlu


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.5
Účastníků: 14

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: PalmOS vs. Windows Mobile 2003 (Hodnocení: 1)
Od: Mirek29 (mirek29@pdasoft.cz) - Středa, 03.03. 2004 - 11:48:43
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.mp3hifi.cz
FlameWar je přesměrována do, pro tento účel vytvořeného, fóra Diskuse nad články - Souboj platforem

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.36 sekund

RSS - články RSS - fórum