DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
29. září 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 131 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Články o Palmech: palmOne Tungsten T5 pod drobnohledem
31.05.2005 
Hardware Palm

Tungsten T5 je jeden z nejnovějších modelů společnosti palmOne. Nabízí mnoho jedinečných vlastností – například vnitřní 160 MB flash paměť, rychlý procesor a skvělý displej. Celkově jde o skvěle zpracované PDA, vyrovnané ve všech ohledech – má slušnou výdrž, není přehnaně velký… prostě ideální doplněk pro všechny…Úvod

Tungsten T5 napravil věc, u které si majitelé Tungstena T3 stěžovali nejvíc: výdrž. Kromě toho však došlo k podstatné změně designu – dle mého názoru je lepší, že Tungsten T5 není vysouvací. Na druhou stranu tělo nepůsobí tak dobrým dojmem – můj Tungsten T2 je příjemně kovový, zatímco T5 neurčitě plastový. Na druhou stranu je T5 mimořádně tenký, což se musí pochválit. Chybí však mikrofon, vibrační vyzvánění a LED dioda… Mnoho čtenářů se teď jistě ptá, jestli T5 není krokem stranou? A moje odpověď zní: ano, máte naprostou pravdu! T5 totiž rozhodně nepůsobí jako nástupce tolik úspěšné T3, jako spíš další možnost výběru. A to je chvályhodné.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Hardware

Celkový dojem je z T5 velmi dobrý. Je tenký, jak můžete vidět při srovnání s Tungstenem T2. Vůbec je velmi podobný Tunsgtenům řady E, jen s tím rozdílem, že má HiRes+ displej. Negativně na mě působila tlačítka: jsou sice zapuštěná, což je praktické (na rozdíl od T2 nebo TT se v kapse T5 nezapíná), ale na mačkání to není příliš optimální. Budiž, člověk si zvykne. Pěticestný navigátor je dle mého názoru dobrý, nemám žádných námitek. Ale tlačítko zapínání mě přímo přivádělo k šílenství – podobně jako tlačítka dole je zapuštěné, takže jeho mačkání bylo očistcem. Obvykle jsem pomocí něj PDA spustil až na potřetí.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Slot na SD je na vrchu stroje a s rychlou kartou pracuje rychle. Infračervený port má dostatečný výkon k ovládání televize ze vzdálenosti až kolem 5 metrů. Nahoře je také (a za to výrobci děkuji) 3,5 mm jack na sluchátka. Tunsgten T2 ho má na boku, což působí poněkud neprakticky.

Na zadní části najdeme pouze reproduktorek, který je asi stejný jako u Tungstenu T2. Čili hraje poměrně hlasitě a dá se to poslouchat. S Treem 600/650 nebo iPAQem 1915 se nedá porovnávat, ale vcelku stačí. Nad reproduktorem je resetovaní otvor, kvůli kterému je nutné rozšroubovat stylus… varianta, kterou má tuším Zire72, mi přijde podstatně lepší – není třeba nic rozšroubovat, do zad ho stačí bodnout spodem stylus a je to.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Výdrž na baterie je skvělá. Při výrazném zátěžovém testu, kdy byl zapnutý bluetooth, podsvícení na maximum a T5 přehrával mp3 přes vestavěný reproduktor na maximální hlasitost (se stále zapnutým displejem), vydržel skoro 4 hodiny. Při simulaci normální práce, kdy jsem pracoval s dokumenty, kopíroval mezi SD kartou a vnitřní pamětí, s vypnutým bluetooth a ztlumeným podsvícením, vydržel skoro 6 hodin. To je oproti T3 skutečně podstatný nárůst.

Vybavenost je oproti T3 poněkud chudší: má výkonný infračervený port, bluetooth, ale chybí mu diktafon, vibrace a LED dioda. Je ale fakt, že já osobně všechnu tuto výbavu na Tungstenu T2 mám, ale nijak ji nepoužívám – s výjimkou LED diody, ta jediná mi u T5 trochu chyběla.

Multikonektor je dle mého názoru u T5 opět krokem stranou: nepřináší oddělené nabíjení, což by jistě nový konektor ospravedlnilo, jen příslušenství je nekompatibilní se staršími řadami. Škoda, ale třeba se v budoucnu ukáže, jak toto řešení bylo prozíravé… i když se nedokážu představit proč.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Výstup na sluchátka je znatelně méně kvalitní než u Tungstenu T2 – když hudba nehraje, tak totiž šumí. Samotná reprodukce hudby je však kvalitní (v PocketTunes, vestavěný RealOne Player mi přišel poněkud horší).

Displej je krásný. Bílá je skutečně bílá. Při silném podsvícení to není tak znát, ale při porovnání s Tungstenem T2 byl displej staršího bratříčka jednoznačně dožluta, zatímco T5 ho měla krásně bílý. Samozřejmě T5 není moc vidět na přímém slunci, ale na to jistě komunita PalmOS už zvykla.

Softwarové vybavení a operační systém: Operační systém je zřejmě příčinou, proč T5 i s nesmírně rychlým procesorem má dlouhé odezvy. Skutečně nechápu, jak se to vývojářům podařilo – i moje stařičký m500 reaguje na stisk tlačítka rychleji! A přitom Zire 72, který má o 100 MHz méně, reaguje přímo střelhbitě… I jinak je OS trošinku méně přívětivý, než by bylo optimální – levé dolní tlačítko vyvolává jedině menu vestavěného launcheru nebo rychlého spuštění. Takže i s nainstalovaným ZLauncherem nastaveným jako „Default launcher“ mi po stisku tohoto tlačítka Palm skákal tam, kam jsem vůbec netoužil… jedinou možností bylo klikat na ikonku domečku na displeji.

Vnitřní paměť

Řekl bych, že paměť Tungstenu T5 je jedou z jeho hlavních deviz. Pravda, mohla by být schopná zachovat data i po hardresetu. Ale jinak je dalších 160 MB místa zcela jasným plusem.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Drive mode slouží pro spojení PDA s počítačem v módu čtečky kartiček. Pokdu je zasunutá SD/MMC karta, na PC se krom nabídky vnitřní paměti objeví i tato kartička. Takže jsem provedl pár testů, které mě upřímně překvapily: skoro s jistotou jsem čekal, že vnitřní paměť bude výrazně rychlejší než SD…

Rychlost zápisu: 350 kB/s u velkých souborů, u menších dokonce jen 180 kB/s. Jen pro srovnání, SD karta připojená přes USB 1.1 a jakoukoli normální čtečku má rychlost zápisu skoro trojnásobný, přes 900 kB/s. Co se týče čtení, je na tom už Tungsten T5 výrazně lépe - menší soubor (2,5 MB) se četl rychlostí 650 kB/s. Sice to stále není 1100 kB/s jako u SD přes čtečku, ale už docela příjemné.

Existence vnitřní paměti je však skvělý počin - například s Tungstenem T3 a Wi-Fi kartou ve slotu mohl být problém s tím, kam ukládat data. Podobných situací si lze jistě představit víc. Asi nejužitečnější je možnost kopírování z jedné karty do vnitřní paměti a pak na jinou kartu - třeba při obšťastňování přátel svými fotografiemi z dovolené, protože "Ty fotky jsou prostě jedinečné, hned ti to musím nahrát! A tobě taky!"

Zkušenosti

Tunsgten T5 se mi moc líbil. Vzhledem k tomu, že jsem šťoura a snažím se zvýraznit všechny nedostatky, může se zdát, že Tungsten T5 není příliš dobrý. Opak je pravdou: Tungsten T5 je skutečně precizně propracovaný stroj a až na těch pár detailů, jako je absenci mikrofonu nebo pomalejší odezvy, nabízí skvělý výkon a spokojenost uživatele je skoro zaručena – sledování filmu se nikterak netrhalo, takže při jízdě autobusem Tungsten T5 skvěle poslouží, aniž by uživatel (například majitel Tungsten T3) musel na delší cestu tahat bateriovou nabíječku…

Hodnocení

Ohlédnu-li se na současnou produkci palmOne, mohu srovnávat s Tungsten T3. Ten už se ale skoro neprodává a malá výdrž je výrazným nedostatkem. Dále Tungsten T2, ten ale nemá HiRes+ a má 2x pomalejší procesor. Jeho výdrž je však stále velkým lákadlem… A Zire72 také zklamal svou výdrží, takže zde Tungsten T5 vítězí. Samozřejmě oproti LifeDrive nebo VGA PocketPC už Tungsten T5 tak snadno neobstojí, ale pro naprostou většinu zájemců se stane skvělým pomocníkem, který – stejně jako mně – za pár korun splní skoro každé přání.

Poděkování

Ještě mi zbývá poděkovat serveru MP3hifi za zapůjčení příslušenství k Tunsgtenu T5 synchronizačního kabelu a USB redukce pro napájení ze sítě. Tuto redukci bych všem doporučil zejména kvůli své skladnosti a univerzálnosti – nabíjet s ní můžete v podstatě cokoli, co je schopno se dobíjet přes USB, od slušnějších mobilů až po většinu PDA osazených jakýmkoli konektorem.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

A také tímto děkuji šéfredaktorovi Mirkovi Palounkovi za zajištění zapůjčení Tunsgtenu T5 k otestování pro sepsání této recenze.

pavel_zivny
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Hardware Palm
· Další články od autora pavel_zivny


Nejčtenější článek na téma Hardware Palm:
ADPO Hardcase pro Zire72


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 6

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: palmOne Tungsten T5 pod drobnohledem (Hodnocení: 1)
Od: vrty (vrty@seznam.cz) - Úterý, 31.05. 2005 - 13:16:27
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://chalooopka.unas.cz/palm
Pěkna recenze, jen bych si na příští recenzi zapujčil i digitální foťák s makrem, ale jinak dobrý :)
Re: palmOne Tungsten T5 pod drobnohledem (Hodnocení: 1)
Od: pavel (pavel_zivny@pdasoft.cz) - Úterý, 31.05. 2005 - 15:44:15
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.pdasoft.cz
 
To souhlasim... Muj starecek HP 612 uz moc nestiha :( Takze vsechny ctenare, kteri by mi chteli dlouhodobe zapujcit kvalitni fotak (staci 2 MPx), odkazuji na poslani soukrome zpravy s nabidkou. Vyberu si fotak nejlepe na SD, s infraportem a velkym zoomem.

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.50 sekund

RSS - články RSS - fórum