DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
21. září 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 206 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Pro všechny: Jak vybrat PDA II.
23.06.2005 
Články napříč platformami

Dnes máme pro vás další pokračování našeho mini-seriálu, jehož první díl jste si mohli přečíst před týdnem, o tom, jak a podle čeho vybrat vhodné PDA. Samozřejmě, že takových článků je celá řada, ale tím spíše je vidět, že ten správný výběr není jen tak.Paměť

Za 2 roky PDA značně vyspělo. Vaše PDA nyní musí zvládat přehrávání hudby, videa a PIM aplikace. Organizujete své emaily, editujete presentace před schůzkou a zároveň máte uložené i nějaké mapy. Jednoduše řečeno, před 2 lety museli všichni, co kupovali PDA, zvažovat paměť. Mnoho PDA nabízí různé formy rozšíření paměti, a bylo tak hrozně matoucí, které PDA vybrat. Od té doby, souboj o flash paměti poněkud ochladl (nyní jsou vévodícími formáty Secure Digital (SD) a Compact Flash (CF)). Ale, výběr je těžší, než kdy jindy, s věčným snižováním cen a vznikem různých sub-formátů, některého z vedoucích výrobců.

Takže, ponechte to na BargainPDA, aby nám objasnili rozdíly mezi jednotlivými typy pamětí, jaké typy jsou podporovány, a kterými PDA. Jestliže jste pro přenášení velkých objemů dat, tento průvodce by vám měl pomoci s výběrem správné paměťové karty.

Co je to flash paměť?

Flash paměť je technologie ukládání dat, která nepoužívá mechanických součástí (jako pevný disk nebo disketová jednotka), ale používá elektrického proudu k ukládání dat do určitých bloků. Fakt, že není použito mechanických součástek, poskytuje flash pamětím velmi atraktivní vlastnosti : jsou extrémně odolné, při čtení a zápisu dat nevydávají žádný hluk a spotřebovávají velmi málo energie. Flash paměti jsou také rychlejší, než ostatní typy pamětí. Tyto vlastnosti z nich udělaly skvělou alternativu k pevným diskům, jako skvělé úložiště dat.

Další výhodou flash pamětí, jsou jejich kompaktní rozměry, to znamená, že zaberou celkem malý prostor a jsou tak použitelné v mnoha přístrojích. Nyní se seznámíme s několika typy, seřazených podle četnosti dnešního použití. Náš pohled bude trochu odlišný, od toho před 2 lety, kdy jsme naposledy představovali flash paměti. Zároveň si zde ukážeme několik trendů, výrobců flash pamětí a několik PDáček, které je používají.

Compact Flash (CF)

Compact Flash (CF) karta byla vlastně prvním formátem flash paměti, který byl k dispozici. S prudkým nárůstem výroby digitálních fotoaparátů, které používaly CF karty, se tak staly nejpopulárnějším formátem flash pamětí. Ohledně PDA se používaly CF pouze u Windows Mobile / Pocket PC ( u Palm OS se používala CF pouze v přístrojích společnosti HandEra, která ovšem s výrobou PDA brzy skončila ). Ačkoli mnoho výrobců přístrojů s Windows Mobile přešli k používání Security Digital (SD), stále existují modely jako Asus, Loox 720 a Dell Axim X50, kteří používají CF karty.

Existují dva typy CF karet (již s kapacitou do 10 GB). Prvním je CF karta type I. Byly to vlastně první karty, představené v roce 1994. Patří k nejpopulárnějším, protože vypadají jako papírová krabička zápalek. Karty typu I pasují do paměťových slotů typu I a II. Druhým je type II. Typ II byl navržen pro vyšší kapacitu úložného prostoru. Mnoho PDA má sloty kompatibilní s tímto typem, ale zároveň umožňují i použití typu I. Jednou z výhod u karet Typu II je Microdrive. Microdrive není flash paměť, ale pevný disk o rozměru karty typu II. Na trhu je již verze s kapacitou 4 GB,( ale mi co čteme články o PDA, víme o 10 GB kartě že?), vyšší kapacity jsou samozřejmě ve vývoji.

Secure Digital (SD) / MultiMedia Card (MMC)

Secure Digital (SD) patří mezi novější typy flash pamětí, které vznikly jako standart pro rozšiřující paměti, pro použití v mobilních přístrojích. Svou velikostí připomínají poštovní známku a jsou vlastně již druhou generací Multi Media karet MMC. V druhé generaci je již obsaženo několik nových vylepšení, jako například ochrana šifrováním dat/hudby a čtyřnásobné zvýšení rychlosti přenosu dat. Tyto vylepšení, spolu s nárůstem kapacity nad 2 GB a zároveň snížení ceny (1 GB karty jsou již pod hranicí 100 U$), udělaly SD karty nejrychleji se rozvíjejícím paměťovým mediem. (Někde jsem četl už i o 5 GB SD kartě)

Obvykle, když kupující vidí PDA se slotem pro SD kartu, utrousí poznámku o podpoře SDIO. SDIO znamená Secure Digital Input/Output. Tato specifikace umožňuje využít SD slot pro další hardwarová zařízení, kromě paměťových karet. K nejpopulárnějšímu příslušenství pro SDIO, patří síťové karty Bluetooth a Wi-Fi, FM rádiové přijímače a fotoaparáty.

Existuje další verze SD karet, která se nazývá High Speed (vysokorychlostní). V podstatě mají tyto karty vyšší rychlost čtení a zápisu dat, která je potřebná pro fotoaparáty a ostatní druhy multimediálních přístrojů, které potřebují přenášet objemné soubory. Vysokorychlostní karty stojí více než normální, ale pořád lepší, než střídat vaši kartu mezi fotoaparátem a PDA, kde nepotřebujete extra rychlost. SD karta má také menší verzi, která se nazývá mini-SD, která má přibližně poloviční velikost, než obvyklá SD karta. Najdete je v některých mobilních telefonech, ale zatím je ještě nepoužili žádní výrobci PDA.

Memory Stick karta (MS)

Ze všech typů flash pamětí, asi neexistuje pravděpodobně více matoucí karta, než je Memory Stick (MS). Společnost Sony vyvíjela MS karty, o velikosti plátku žvýkačky, jako konkurenci k SD kartě a na chvíli to byl celkem dobrý soupeř. Přestože je Sony s Memory Stickem jedinou společností na americkém trhu, která tento formát nabízí, MS karty jsou převážně viděny pouze v produktech Sony. Pro Sony by bylo dobré, kdyby neexistovalo takové množství typů MS karet.

Originál Memory Stick

Originální karta byla původně navržena pouze na 128 MB úložného prostoru. Většina Sony produktů akceptuje tuto verzi pro podporu medií, ačkoli pokud chcete ukládat videa nebo velké objemy dat, budete potřebovat jiný druh MS.

Memory Stick Select

Stejná velikost jako Originál Memory Stick, ale MS select je osazena dvěma čipy o velikosti 128 MB na jedné kartě. Každý se chová jako samostatná karta v přístroji. Ale znovu, 256 MB volného místa je dobré pro ukládání hudby nebo obrázků, ale na ukládání a přehrávání videa, potřebujete místa více.

Memory Stick Pro

MS Pro je poslední generací MS karty s původní velikostí. Podporuje kapacitu 1 GB a má větší rychlost čtení a zápisu, než original MS a MS Select. Je určena pro majitele Sony zařízení, kteří potřebují hodně úložného prostoru. Cena je přibližně o 10 Dolarů vyšší, než podobná kapacita SD karty.

Memory Stick Duo

Memory Stick Duo, je odpovědí Sony na mini-SD. Její využití najdeme hlavně v mobilních telefonech na japonském trhu. Zrovna tak jako originální MS, podporuje velikost pouze 128 MB. Sony ale vyrábí adapter, takže přístroje bez slotu MS Duo, mohou kartu MS Duo používat pomocí adapteru.

Memory Stick Pro Duo

Memory Stick Pro Duo je vlastně upgradem první generace karet Memory Stick Duo. V současnosti existuje kapacita 2 GB, stejně jako u SD karet. Ve srovnání s SD kartami stejné kapacity, je ovšem cena vyšší.

Magic Gate Memory Stick

Magic Gate Memory Stick byla navržena v rámci práv managementu digitálních medií (DRM), je to způsob ochrany digitálních souborů podporovaných hudebním a filmovým průmyslem. Magic Gate karta podporuje přehrávání encryptovaných souborů ATRAC a MP3 na přístrojích s MS slotem. Může být používána i jako normální karta a je kompatibilní se sloty MS Pro a MS Duo.

Vysokorychlostní MS Pro/MS Pro Duo

Tak jako SD karty, Sony nabízí High Speed karty, s vyšší rychlostí zápisu a čtení. Cena je vyšší, než u normálních verzí MS karet, a proto většina lidí, kteří nepotřebují přenášet data mezi digitálními fotoaparáty a PDA ji nevyužijí.

Další druh Non-volatile paměti (bez nároku na napájení elektrickým proudem)

S představením modelů od palmOne, Tungsten T5 a Treo 650, došlo k použití flash paměti, jako hlavní vnitřní paměti PDA. Ačkoli tato paměť byla již dříve použita u některých typů Pocket PC přístrojů, jako non-volatile NAND Flash. (Vzpomínám například na Casio BE300, které jsem kdysi vlastnil). Tungsten T5 a Treo 650, jsou prvními přístroji palmOne, které používají NAND memory, jako vnitřní hlavní paměť. Chtěl bych připomenout, že tato paměť byla vytvořena firmou Red Mercury (známí tvůrci her, jako Atom Smash a Acid Solitare).

Závěrem

Tak, který typ karty nyní vybrat?

Před dvěma lety, to bylo ještě snadné rozhodování. Přístroje, které podporovaly CF kartu, byly levnější než ostatní. Nyní, zařízení s SD kartami, jsou prakticky v jedné cenové hladině, jako ty s CF kartami. U některých dokonce najdeme oba sloty, jak na SD, tak i na CF karty. Tím pádem můžete využít například SD jako rozšiřující paměť a CF slot na ostatní přídavná zařízení. Právě nyní můžete mít SD 256 MB kartu za méně než 15 Dolarů a Palm Zire za 150 Dolarů, ji plně podporuje. Pro tuto kombinaci, je snadné rozhodování, jak využít SD kartu. Pokud potřebujete širší využití, volba přístroje s oběma sloty, je pro vás tou nejlepší možností. Uvažte také výběr karty podle toho, jaký typ podporují ostatní vaše přístroje, třeba digitální fotoaparáty, abyste případně mohly karty používat ve více přístrojích najednou.

Nejlepší ceny také zjistíte porovnáním u různých dodavatelů, třeba na Internetu.

Pokud vás zajímá problematiko kolem paměťových karet, pak si zkuste sehnat dubnové číslo časopisu Softwarové noviny, které tomuto tématu věnovalo několik stránek.


Pokračování příště........něco o bezdrátové komunikaci a příslušenství pro PDA…....

Jaroslav_Salcer
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Jaroslav_Salcer


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 5
Účastníků: 1

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.41 sekund

RSS - články RSS - fórum