DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
24. května 2019  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 58 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Palm a paměťové karty SD/MMC
08.03.2004 
Hardware PalmSD card Proč a jak a kterou paměťovou kartu do vašeho PDA ? Pokud řešíte takovouto otázku, pak tenhle článek je přesně to pravé. Naleznete zde základní informace o paměťových kartách, jejich přednostech i nedostatcích a základní rozdíly mezi nejpoužívanějšímy typy.


Na co vlastně paměťovou kartu ?

TT K čemu je taková paměťová karta vlastně dobrá ? To je otázka, kterou si jistě položí každý novopečený uživatel PDA. Jak už sám název napovídá, karta slouží jako rozšíření stávajícího paměťového prostoru zařízení. Samozřejmě, že je paměťovou kartu možné použít jako odkladiště dat a aplikací, které máte jinak běžně v RAMce vašeho PDA. Dalším případem je uložení nativních PC dat. Palm totiž ve své RAM paměti umožňuje uložení pouze souborů PRC a PDB. Soubory jako JPG, MP3 nebo DOC či XLS do paměti neuložíte (pokud nějaká příslušná aplikace je nepřezaobalí do PDB, což umí některé aplikace třeba právě s fotografiemi ve formátu JPG. Ale není to právě standardní přístup a není je možné použít na všechna data.). Běžně platí, že pokud nemáte na PC nějaký konvertor, nebo conduit, který vám vaše nepalmovská data nepřevede na PDB, pak je do PDA neuložíte. A zde je prostor pro využití paměťové karty. Na kartu můžete totiž uložit cokoliv, co se vám tam vejde. Snad jen doporučením je, ukládat data do složek bez diakritiky. Ne, že by to nešlo, ale většina aplikací se s českými nabodeníčky příliš nesnáší, což může vést až ke zhroucení aplikace. V další řadě je možné použít paměťovou kartu pro zálohování obsahu PDA.

Jaké karty jsou ?

SD - Secure Digital - malá flashová paměťová karta, má krytografickou ochranu copyrightových dat (vyvinuto společnostmi Panasonic, SanDisk a Toshiba), váží 2 g, je možné ji použít dále např. do některých MP3 přehrávačů, digitálních fotoaparátů apod. Nemá žádné mechanické součásti (kromě malého přepínače na ochranu proti zápisu, jako tomu je např. u 3,5" disket), uchovává data i bez příkonu elektrického proudu. Vysoká přenosová rychlost dat (snad asi nejpolemičtější tvrzení).

MMC - Multimedia Memory Card - obdobně jako SD karta slouží k uchovávání dat bez příkonu elektrického proudu. Obdobně jako SD je tuto kartu možné využít i v jiných (a jak sám její název vypovídá) multimediálních zařízeních, jako jsou fotoaparáty, videokamery či MP3 přehrávače.

Hlavní rozdíly mezi SD a MMC kartami:

 • cena, MMC karty jsou řádově o 20% levnější (samozřejmě záleží na tom, kde nakupujete, ale běžně se setkáte s tím, že MMC karty stejné kapacity jsou levnější)
 • rychlost přenosu - zde je to opravdu DOST polemické, SD karty by měly být, už jen z technologického hlediska, asi 3-4x rychlejší než MMC, ale z praxe vychází, že více než na typu paměti záleží na kapacitě a výrobci.
 • MMC karta je na první pohled tenčí a působí křehčím dojmem.
 • dostupné kapacity - kapacita MMC karty se dnes běžně pohybuje od 32 MB do max. 256 MB a nejrozšířenější kapacitou je asi 128 MB, kapacita SD karet se dnes pohybuje od 32 MB do 1 GB (např. SanDisk), nejrozšířenějšími kapacitami jsou 64 MB a 256 MB.
 • Pouze SD karty mají vestavěnu technologii zabezpečení dat.
Jak to tedy je a na co si dát pozor:
 • Starší palmy jako m500, m505 a m125 nepodporují paměťové karty o větších kapacitách než 32 MB, proto je potřeba provést update pomocí http://www.palmone.com/us/support/downloads/file_manager_update.html. Některé modely však dokáží pracovat se 128 MB paměťovými kartami i bez uvedeného patche, ale často jen do prvního naformátování karty.
 • Jak je to s rychlostí a s výrobci. Jak již bylo řečeno, SD karty by měli být rychlejší než MMC, proč? Vychází to z technického provedení SD karet. Už na první pohled je zřejmý rozdíl, SD karta má více styčných plošek. Je to především z toho důvodu, že přenos dat mezi paměťovou kartou je u SD zajišťován paralelně, kdežto u MMC karty sériově. Díky tomu je zde prosto pro zvýšení přenosové rychlosti. U MMC karet je přenosová rychlost asi 2,5 MB/s, u SD karet až 10 MB/s. Samozřejmě je zde ještě rychlost zápisu do flash paměti paměťové karty. Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že MMC karty budou pomalejší a basta. Jenže ouha, není tomu vždy tak a dá se říci, že rychlost je srovnatelná, s mírnými výkyvy na obě strany. Oněch až 10 MB/s totiž u svých karet garantuje jen Panasonic a to u paměťových karet, které to mají speciálně uvedeno, nejedná se tedy o žádný standardní parametr!
  A jak je to s výrobou karet? Dá se říci, že na světě existuje jen několik továren na výroby paměťových karet, popř. paměťových flash-chipů pro ně. Funguje to tak, že velký výrobce objedná v takovéto továrně (která může a nemusí být jeho vlastní) balík těchto čipů, kterým zadá jejich vlastnostní parametry (rychlost, kapacitu apod.). Samozřejmě továrna se snaží tyto zakázky kumulovat s jinými, od jiných objednavatelů. Navíc, ne všechny čipy se povedou. To nejlepší co projde závěrečnými testy je pak odesláno objednavatelům, to, co se nepovedlo (menší kapacita, nižší rychlost apod.) se nabídne jiným, méně značkovým odběratelům. Proto se mohou některé paměťové karty hlásit v PDA jako značkové. Čipy se bud přímo v továrně fyzického výrobce buď rovnou zataví do paměťových karet, nebo jsou odeslány do jiné továrny výrobce, kde jsou zataveny a oštítkovány.
 • Karty od výrobce LEXAR jsou prý dosti problematické, ale zase rychlé.
 • Karty od výrobce SanDisk jsou asi díky své ceně nejrozšířenější, ale bývají pomalejší. Co do rychlosti (nebo spíše pomalosti) s nimi drží krok výrobce Pretec.
 • Karty od výrobce KingMax jsou VELMI problematické, zvláště ty, co mají na konektorech prokovené otvory.
 • Výše uvedené zkušenosti však neznamenají, že všechny karty od těchto výrobců/prodejců budou vždy špatné, nebo problematické. To, že jsem např. musel 3x reklamovat 64 MB MMC do SanDisku ještě neznamená, že SanDisk je v propadlišti. Naopak, dá se říci, že ta čtvrtá karta funguje tak, jak má. A u deseti dalších karet jsem nezaznamenal problémy a momentálně jsem šťastným majitelem 512 MB SD SanDisk.
Nejčastější obtíže:
 • Karta po vložení do PDA nereaguje. Stejný efekt jako kdybyste do PDA vložili plastovou záslepku. (Zřejmě chybná celá elektronika karty.)
 • Po vložení karty do PDA sice PDA kartu oznámí, ale ta nejde naformátovat. (Zřejmě vadná i/o elektronika.)
 • Při formátování PDA oznámí nižší kapacitu karty, než by měla být. Tato chyba může po naformátování zmizet, ale obvykle se pak stupňuje s problémy se zápisem na kartu. (Chyba paměťového čipu, u diskety by se to nazvalo vadnými sektory.) POZOR - Nezapomeňte, že udávaná kapacita paměťové karty je neformátovaná kapacita, takže skutečná a využitelná kapacita karty je vždy o nějakých pár MB nižší, než je uvedeno na kartě. Přesto je vhodné i přednaformátovanou kartu ve svém PDA naformátovat.
 • Karta funguje po naformátování v PDA, ne však ve čtečce, nebo naopak. (Zřejmě vadná vstupně/výstupní (neboli i/o) elektronika.)
Vzhledem k tomu, že neexistuje jednoduchý recept na doporučení té, či oné karty nebo výrobce, doporučuji věnovat především velkou pozornost záručním podmínkám u prodejce (nepočítejte s tím, že prodejce vám dá kartu ve vašem PDA vyzkoušet, zde je snad šance a výhoda pro nákupy přes Internet). Ani výrobce SanDisk, Apacer, Pretec nemohou být 100% zárukou bezproblémové koupě. Snad jen Panasonic, který je však výrazně dražší než jiní výrobci. Osobně mám dobrou zkušenost s NoName výrobcem VM a kartami značek Pretec a SanDisk. Především díky výhodnému poměru cena/funkce a výkon.
Miroslav_Palounek
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Hardware Palm
· Další články od autora Miroslav_Palounek


Nejčtenější článek na téma Hardware Palm:
ADPO Hardcase pro Zire72


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 3.7
Účastníků: 10

Velmi dobré

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek


Související témata

Hardware PalmObecné články


Re: Palm a paměťové karty SD/MMC (Hodnocení: 1)
Od: Petr - Úterý, 20.07. 2004 - 18:05:19
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Ad kryPtografickou ochranu copyrightových dat...
Co si pod tim bezny uzivatel predstavi? Chraneno muze byt cca 1% dat na karte. <snip>The security protected area size is defined as
approximately one percent of the total size of the device.</snip> Z hledista uzivatele je to naprosto nezajimava vlastnost.

Ad Pouze SD karty mají vestavěnu technologii zabezpečení dat.
Viz predchozi bod.

Ad A jak je to s výrobou karet?
Jak muze nekdo napsat takovy blabol? Autor zjevne zamenuje vlastni teorie s realitou.

Doporucuji provadet kontrolu pravopisu pred publikovanim clanku a zejmena precist si existujici clanky na dane tema.

Re: Palm a paměťové karty SD/MMC (Hodnocení: 1)
Od: gaolin (dingfeng1978@hotmail.com) - Úterý, 27.07. 2010 - 09:17:08
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
aid that concord replica [www.ewatchesreplica.com] when she approached Brittney, who replica cartier watches [www.iwc-watches.org] was in a small gold omega replica [www.replicaswatches.org] car, to ask if she da vinci iwc [www.ewatchesreplica.com] needed help, a man yelled hermes birkin bags [www.hermes-bags.org] at her to get away cartier trinity ring [www.chanelnecklace.org] and they drove off.
Brittney tissot t-trend [www.ewatchesreplica.com] Kustes' first involvment with Elwell mont blanc watches [www.replicaswatches.org] began a year and a hermes mens [www.hermes-bags.org] half ago, when she was Přečíst zbytek komentáře...

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.47 sekund

RSS - články RSS - fórum