|
Jakožto spokojený uživatel Trea 600 jsem byl pevně přesvědčen o tom, že přechod na Treo 650 žádné výrazné zlepšení nepřinese, nicméně hned po vstřebání prvních dojmů jsem musel radikálně změnit názor. Treo 650 posouvá pojem mobilní komunikace zase o úroveň dál.
|
Na první pohled
Z venku se T650 od T600 téměř neliší (dokonce i paměťová karta stále trochu vyčuhuje) – rozměry i hmotností jsou téměř identické, takže jsem ho bez problémů nosil ve starém opaskovém pouzdře. Nápadná jsou akorát dvě hardwarová tlačítka navíc (domeček a menu), odlišný design sluchátka, chybějící vypínač displeje / telefonu na horní straně, kulatější anténa a přepracovaná boční tlačítka. Vzadu pak vedle objektivu foťáku přibylo malé zrcátko na pořizování autoportrétů a naopak zmizelo resetítko, které je nově umístěné pod krytem baterky. Displej je stále stejně velký, jen pixelů tam je čtyřikrát více.
Treo v dlani
Řemeslné zpracování Trea 650 je vesměs docela kvalitní a do ruky padne jako ulité. Jediným nedostatkem jeho masivní konstrukce je tenký plastový kryt baterky, který na mě působil velmi křehkým dojmem a při manipulaci s přístrojem jsem měl často strach, že se při neopatrném pohybu poškodí.
Displej
Na displej 320x320 se pochopitelně kouká mnohem lépe než na 160x160 u T600 (osobně jsem vyšší rozlišení ocenil hlavně u internetového prohlížeče a map), nicméně by se jistě našlo dost uživatelů, kteří by rádi obětovali klávesnici, jen aby mohli mít širokoúhlou obrazovku. I tak ale 320x320 pro běžný provoz naprosto stačí, zejména pokud si člověk uvědomí, že se nejedná o čistokrevné PDA, ale o high-endový supertelefon, jehož koncepce byla v praxi ověřena už Treem 600. Další nezanedbatelnou výhodou je, že se podsvícení dá bez jakýchkoli přídavných aplikací pochybné stability úplně vypnout, což alespoň trochu vyvažuje menší vytrvalost baterky. Nejvíce je ale pokrok v technologii LCD vidět na přímém slunci, kde je čitelnost displeje T650 nesrovnatelně lepší, než u T600.
Hardwarová tlačítka a klávesnice
Novinkou je přesunutí tlačítek pro domeček a menu z pravého dolního rohu klávesnice k D-padu. Ten je ve srovnání s předchozím modelem o něco menší, pročež si jistě najde příznivce i odpůrce. Při přechodu z Trea 600 je nové ovládání ze začátku krajně nepohodlné a matoucí, ale jde pouze o zvyk. Nové uspořádání tlačítek je v konečném efektu mnohem pohodlnější a efektivnější (tedy až na zmenšený D-pad).
Jednotlivé klávesy jsou navíc trochu větší než u T600, takže je mohou relativně dobře používat i lidé s většími prsty. Podsvícení klávesnice se bohužel regulovat nedá (alespoň ne bez dalších aplikací jako je například freeware BrightCam), a tak buď vypaluje oči, nebo svítí zcela zbytečně.
Vyčlenění tlačítek na příjem a ukončení hovoru je moc fajn, ale zablokování jednoho hardwarového tlačítka pouze na zapínání displeje / telefonu a pokládání hovorů mi přijde jako plýtvání. Nevím jak ostatní, ale já bych přivítal, kdyby Palm zůstal u staré koncepce s vypínačem nahoře u IR portu a nechal na uživateli, jak si tlačítka na přední straně nastaví.
Změnil se i design bočního ovládání hlasitosti, pod nímž přibylo malé tlačítko na pauzování hudby. Když se podrží déle, spustí se RealPlayer, ale to se dá (na rozdíl od ovládání hlasitosti sluchátka potažmo vyzvánění) v nastavení snadno změnit.
Vnitřnosti
S 312 Mhz má Treo 650 dostatečný výkon prakticky na cokoli a s příslušným softwarovým vybavením bez problémů zvládá i ty nejnáročnější úkoly jako je přehrávání videa. 32 MB interní paměti není nic extra a zejména bez ROM updatu na opravu systému souborů představuje akutní nedostatek místa opravdu vážný problém. Po jeho instalaci (více ve druhém díle recenze) se dá s asistencí vhodné paměťové karty přežít docela dobře. Paměť ke svému udržování naštěstí nepotřebuje žádnou energii, takže uložená data vydrží i vybití nebo výměnu baterie.
Bezdráty
Ze všech možných vylepšení jsem na T650 nejvíce ocenil pokrok v bezdrátovém přenosu dat. Kombinace EDGE + bluetooth + notebook (bez jakéhokoli placeného nebo freeware softwaru navíc!) v současné době prostě nemá konkurenci – už žádné nepraktické CDMA modemy, které jsou kvůli neskladným kabelům a pochybnému signálu všechno možné, jenom ne mobilní. Jedinou vadou na kráse EDGE je omezené množství míst, kde může Treo data přenášet plnou rychlostí. V Praze a dalších velkých městech to sice problém není, nicméně při cestách na venkov se pořádné připojení bohužel nekoná. I tak ale úplné odříznutí od světa v žádném případě nehrozí – díky prakticky dokonalému pokrytí signálem GPRS jsou e-maily i další běžná činnost bez problémů. Při dostupném připojení přes EDGE jsem při stahování s T650 běžně dosahoval rychlosti kolem 24.5 KB/s – oproti 7 KB/s, kterými za normálních okolností sosá T600, docela rozdíl.
Foťák
Foťáček je sice malý (0.3 MP 640x480 je v době telefonů s 5 MP foťáky podprůměr), ale zato mnohem lepší než u T600. Relativně slušnou fotku umí pořídit i za zhoršených světelných podmínek a video nahrává také. To sice nestojí za nic, ale když je v ceně, tak proč ne. K ničemu je i dvojnásobný digitální zoom a o zrcátku na autoportréty mám rovněž své pochybnosti. Několikrát jsem se s ním zkoušel vyfotit a na fotce bylo vždy něco jiného než to, co jsem tam chtěl mít (v tomhle případě mě) – buď mám křivou hlavu, nebo je něco špatně s tím zrcátkem. Objektiv je chytře zapuštěn několik milimetrů do telefonu, aby se mu při neopatrném zacházení náhodou něco nestalo.
Zbylé postřehy , aneb co se jinam nehodilo
Při telefonování působí T650 dojmem poněkud přerostlejšího telefonu, ale volá se s ním velmi pohodlně (tedy až na to, že v nevhodných klimatických podmínkách hrozí reálné nebezpečí upatlání displeje potem). S kvalitou sluchátka jsem neměl problém, což platí i o reproduktoru, který je ve srovnání s jinými PDA výjimečně kvalitní a v rámci možností i hlasitý. Stylus je až na plastový konec pro ťapání po displeji celý z kovu a nemá žádné šroubovací komponenty. Na testování vytrvalosti v BatteryGraphu jsem neměl dost trpělivosti (trvalo by to děsně dlouho), ale v zásadě vydrží o něco méně než T600. Po třech hodinách nepřetržitého stahování přes GPRS + BT (s vypnutým displejem) klesla baterka zhruba na polovinu, takže výrobcem udávaných 6 hodin hovoru docela sedí. V základu se dodává 1800 mAh li-on baterie, ale za 59 USD se dá dokoupit další. Výměna baterky je otázkou několika vteřin (na její zadní straně stojí užitečná informace, že vydrží do 60° C, takže nenechávat v rozpáleném autě) a z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že to data v interní paměti vydrží.
Závěrem ještě přehled několika více či méně užitečných údajů.
Procesor | Intel™ PXA270 312 MHz
|
Paměť | 32 MB, z toho 23 MB pro uživatele
|
Baterie | Výměnná, 1800 mAh Li-on
|
Operační systém | Palm OS® 5.4
|
Rozměry | 11.3 x 5.9 x 2.3 cm
|
Hmotnost | 178 gramů
|
Displej | 16 bitový (65 000 barev) dotykový TFT LCD 320x320
|
Slot na karty | SD / MMC
|
Foťák | VGA s rozlišením 640x480 (0.3 MP), 2x digitální zoom, podporuje natáčení videa
|
Klávesnice | Podsvícená QWERTY
|
Komunikace | USB (Multikonektor), GSM (GPRS / EDGE) / CDMA, BT, IR port
|
Další funkce | Vibrace, polyfonní vyzvánění, MP3 vyzvánění (s patřičným softwarem), dá se použít jako těžítko
|
To by mělo k hardwaru v zásadě stačit. Zítra přijde na řadu software.
Na konec dodám, že všechny výše zobrazené obrázky jsou ze serveru BargainPDA.com.