|
Nabídku našeho obchodu jsme rozšířili o fólie Frosted Screen Protektor, které jsou určeny speciálně pro ochranu displeje vašeho PDA v letních měsících, kdy (jak mnozí majitelé Palm OS 5 PDA vědí) je díky odrážejícímu se slunku na displeji vidět dost málo. Zároveň s touto nabídkou přinášíme jednoduchý postup, jak se fólie na displej vlastně lepí.
|
Na českém trhu už je k dispozici několik značek a typů ochranných fólií. Díky téměř shodné ceně si proto uživatel PDA může vybrat fólii, která bude vyhovovat přesně jeho potřebám, protože někdo rád, když se mu netlumí jas, jiný zase raději fólii matnou, další hrubou, co déle vydrží atd. Zkrátka pryč je doba, kdy se u nás dal horko-těžko sehnat jeden, dva typy a pdačkaři si vypomáhali všeličíms.
Je ochranná fólie nutná?
Samozřejmě, že prvním problémem, který uživatel řeší je zda koupit, či nekoupit.. Osobně zastávám názor, že rozhodně koupit- Pokud vezmete v úvahu, že vaše PDA stálo 5, 10 nebo i více tisíc korun, tak dvě stě až tři sta korun za ochrannou fólii není už velká investice a pokud zvážíte, že displej sám o sobě stojí zhruba 69 až 99 USD, tedy v přepočtu 2 až 2,5 tisíce korun, tak není co řešit. Kdo zažil, ten ví, jak takový škrábanec na displeji zamrzí, o prasklém displeji ani nemluvím. Ochrannou fólii bych doporučil všem, i těm, co na displej už příliš neťapnou a tak riziko poškrábání je u nich minimální, např. u treonautů.
Jakou fólii vybrat?
Jak jsem již napsal v úvodu, je to individuální a není nad osobní zkušenost, kterou však jen velmi těžko předáte dál, neboť lidé jsou různí. Rozhodně počítejte s tím, že pokud na svém PDA paříte hry, pořizujete si zápisky apod., že vám fólie nevydrží věčně. Podobně jako mýdlo se časem vymydlí, tak ani fólie nevydrží věčně a tzv.se oťape, zvláště v exponovaných místech, jako jsou místa v menu, případně na hrací ploše (hráči Bejeweled vědí své). Silnější fólie mohou vydržet půl roku až rok, běžné kvalitní zhruba půl roku a slabé a z měkkých materiálů tak tři měsíce (tyto fólie mají zase vysokou světelnou propustnost, nižší skluz apod. a jsou určeny spíše pro uživatele nepoužívající dotykový displej).
Jak fólii nalepit?
Je to zajímavé, ale zjistil jsem, že na toto téma nikdo zatím žádný elaborát nenapsal, zřejmě proto, že jde o poměrně triviální postup, který však může skýtat několik kritických bodů. Rád bych tu shrnul několik postřehů, ke kterým jsem dospěl sám, nebo je získal od jiných kolegů.
Ač to někomu může přijít směšné, dost záleží na tom, kdy a kde fólii na displej lepíte. Rozhodně nedoporučuji pravé poledne na rozpáleném Václaváku. Naopak. Lepší je vlahý podvečer, kdy je ve vzduchu větší vlhkost a tím pádem i méně poletavého prachu, který se vám může pod fólii dostat. Fólii byste měli na displej lepit pokud možno samo, bez toho, aby vám někdo koukal přes rameno, znervózňoval vás a mluvil vám do toho. Chce to klídek.
Nezapomeňte si pořádně omýt ruce (kůže je přirozeně mastná). Kdo má lupy, nebo se příliš opálil, musí si dávat pozor, aby se nad fólií příliš nenakláněl, šupinky kůže jsou snad ještě horší než prachová smítka.
Tolik k přípravě a teď jak na věc:
Vyjměte fólii z balení (obvykle je přiložen i nějaký speciální mikrofibrilační nanotechnologický hadřík pro očištění displeje a plastová kartička pro finální vyhlazení fólie na displeji.
Ochranná fólie má na sobě jednu, až dvě další ochranné tzv. krycí fólie. Pokud má pouze jednu, pak tato strana, kde se nalézá krycí fólie je stranou, která se nalepí na displej. Tzv. omyvatelné fólie na displeji drží díky antistatickému efektu, ale je potřeba fólii na displej opravdu dobře přiložit a vyhladit, aby správně přilnula. I tyto fólie mají na sobě před prvním přilepením lepící vrstvu pro vyšší přilnavost. Nemusíte však příliš zoufat, pokud se vám na ní přichytí nějaká špína. V ten okamžik musíte tuto fólii vodou jen dokonale zbavit lepící vrstvy i s přilepenými nečistotami a teprve pak použít.
Pokud má fólie dvě krycí vrstvy, sundáte nejdříve tu s označením FRONT, tj. přední protože na tu píšete.
Hadříkem vyčistěte displej. Žádný Jar nebo Iron apod.! Použijte pouze přiložený suchý hadřík. Raději několikrát zkontrolujte, že nikde na displeji není nějaké prachové smítko.
Z fólie sundejte krycí fólii. Nejlepší je držet fólii ze strany za hrany.
Opatrně přikládejte hranu fólie ke spodní hraně displeje. Počítejte s tím, že fólie je o chlup menší,než displej samotný, zhruba o 0,5 až 1 mm. Dbejte na to, aby vám fólie nezajela pod okraj pouzdra vašeho PDA, to se ve finále projevuje tak, že se vám zblázní digitizér. Následně opatrně přikládejte fólii na displej Pozor,ať příliš neomakáte okraje fólie, ty pak hůře přilnou.
Nakonec fólii vyhlaďte hadříkem a zbavte bublin. Především u měkkých fólií se často vytvoří několik vzduchových bublinek, které musíte vyhladit pomocí plastové kartičky a hadříku. Většina drobných bublinek se časem vytratí sama.
S tímto návodem byste rozhodně měli zvládnout přilepit si ochrannou fólii na displej bez větších problémů.
Na závěr už jen pár slov k naší fóliové novince. Frosted Screen Protektor fólie jsou určeny především pro léto, kdy je venku až příliš jasného slunečního světla, které se od skleněného displeje odráží. Díky speciálním vlastnostem těchto fólií je minimalizováno odražené sluneční světlo a zároveň zachována vysoká propustnost zobrazovaného obsahu na displeji vašeho PDA. Takže si nejen chráníte displej vašeho PDA před fyzickým poškozením, ale i svůj vlastní zrak. Samozřejmě, že fólie je možné používat i v jiných ročních obdobích, než v tropickém létě, někde u vody, nebo na pláži. Pokud jste v naší nabídce nenalezli tuto fólii právě pro vaše PDA, napište nám a příště to napravíme.