
Už se svým prvním PDA jsem řešil problém, jaký správce souborů používat. Průzkumník, který byl přímo ve Windowsech, se mi zdál celkově nepoužitelný. Nakonec jsem zakotvil u Resco Explorer, který se mi líbí nejvíce.
|
Resco Explorer
Asi bych programu ukřivdil, kdybych jej označil za pouhého správce souborů. Spolu s ním totiž můžete mít ve svém kapesním počítači i plugin do obrazovky Dnes, nástroj pro šifrování souborů, prohlížeč souborů, editor registru... Pro mne však byla hlavní funkce správce souborů.
Správce souborů
Hlavní okno programu vypadá podobně, jako Průzkumník ve Windows.
Obrázek 1 – Program Resco Explorer
Navíc jsou zde dva panely, pomocí kterých lze provádět různé akce. Se soubory můžete provádět všechny obvyklé operace: kopírovat, přesouvat, mazat. Můžete to provádět s jedním i více objekty.
Ještě zajímavější je, když si zobrazíte strom (příkazem View – Show Tree View). Objeví se panel se složkami, podobně jako v Explorer v PC. Procházení složkami a podsložkami je tak pohodlnější. Když si navíc zapnete drag’n’drop mód (příkazem Edit – Drag’n’drop Mode), můžete soubory přetahovat z jedné složky do druhé.
Obrázek 2 – Zobrazení stromu
Samozřejmostí je spuštění souboru klepnutím na něj. Soubor si také můžete zobrazit v zabudovaném prohlížeči.
Práce se ZIP archivy
Velice užitečnou funkcí je komprimace a dekomprimace souborů. Při komprimaci stačí označit příslušné soubory, podržet na nich stylus a vybrat příkaz Compress. Opačný postup je ještě jednodušší. Program pracuje se ZIP archivy jako se složkami.
Obrázek 3 - Komprese
Odpadkový koš
Pokud jste z Window v PC zvyklí na koš, tak je pro vás dobré, že program Resco Explorer ho vytvoří i na vašem kapesním počítači. Práce s ním je intuitivní a prakticky stejná jako na počítači. Každý soubor, který v Exploreru smažete, se přesune do koše. Z něj jej můžete kdykoliv obnovit. Samozřejmě můžete koš vysypat příkazem File – Empty Recycle Bin.
Obrázek 4 - Odpadkový koš
Práce se sítí
Velmi jsem ocenil možnost namapovat si síťový disk. V programu Resco Explorer je to velice jednoduché. Stačí stisknout toto tlačítko
a vybrat příkaz Map Drive...
Obrázek 5 - Mapování disku
Ve vyvolaném okně si pohodlně můžete vybrat adresář, který chcete mít namapovaný. Zde jsem se setkal s jedním problémem. Pokud má sdílený adresář v názvu mezeru (možná i jiné neobvyklé znaky), potom se v nabídce nezobrazí. Když však cestu napíši ručně, mapování funguje bezchybně.
Obrázek 6 - Namapované disky
Další užitečnou funkcí je možnost připojit se ke vzdálenému disku pomocí protokolu FTP. Stačí přejít na položku My FTP Locations a vybrat příkaz File – New FTP Session...
Obrázek 7 - Připojení adresáře pomocí protokolu FTP
Ve vyvolaném okně stačí zadat všechny parametry připojení a zvolené místo se zobrazí jako adresář. Chcete-li se později ke zvolenému místu znovu připojit, stačí na tomto adresáři podržet stylus a vybrat příkaz Connect. Opět jen drobná připomínka. U takto připojených složek se korektně nezobrazí diakritika. Pracovat se ale s nimi dá. A to je hlavní.
Závěr
Program Resco Explorer je velmi komfortním správcem souborů. Práce s ním je přehledná a jednoduchá. Autoři se co nejvíce snažili přizpůsobit zvyklostem z Průzkumníku v operačním systému Widnows XP. To se jim znamenitě povedlo. Mnoho uživatelů ocení pohodlnou práci se síťovými disky, s FTP servery. Vhodným doplňkem je i Koš.
Jediným mínusem programu je neexistence lokalizované verze. To mne u slovenské firmy trochu mrzí.