|
O BlackBerry od RIM se často píše jako o zázraku, co dobyl Ameriku. V Evropě se velkému rozšíření netěší, tak vám alespoň pro porovnání nabízíme recenzi nejnovějšího přístroje od RIM – BlackBerry Pearl.
|
BlackBerry Pearl je nejnovějším přírůstkem do úspěšné řady handheldů od Research In Motion. Ačkoli je Pearl menší než předchozí BlackBerry, je to první zařízení od RIM, které přehrává hudbu a video.
Design
Mezi smartphony patří Pearl rozhodně k těm menším a ve srovnání s tradičními BlackBerry to je úplný drobeček. Pokud někomu BlackBerry vyhovuje, ale uvítal by něco menšího, Pearl je ideální řešení.
Malé rozměry jsou však vykoupeny absencí QWERTY klávesnice. Místo toho je použit systém SureType, kde každá klávesa reprezentuje dvě písmena. Klávesnice je jediným kompromisem za malé rozměry – všechny ostatní funkce BlackBerry zůstaly zachovány.
Nejznatelnějším rozdílem oproti konkurenčním smartphonům je trackball. Zatímco většina srovnatelných přístrojů používá k ovládání většiny funkcí D-pad, Pearl je za tímto účelem vybaven malou navigační kuličkou. Technická realizace tohoto ovládacího prvku je dobré úrovni a ačkoli nelze jednoznačně tvrdit, že je trackball lepší než D-pad, tak je přinejmenším stejně dobrý.
Vedle samotné klávesnice je Pearl dobře vybaven celou řadou dalších tlačítek. Na pravé i levé straně jsou umístěné "Convenience Keys" – programovatelnými tlačítky, která jsou od výrobce nastavená na hlasové vytáčení a aplikaci fotoaparátu. Na pravé straně přístroje se nachází ještě dvojice tlačítek pro ovládání hlasitosti.
Na levé straně je umístěn vstup na sluchátka a miniUSB port. Toto řešení je poněkud nešťastné, a to hned ze dvou důvodů: při nošení po kapsách by bylo mnohem pohodlnější mít sluchátka zapojená shora a miniUSB port na boku znamená, že pro Pearl nikdo nevyrobí kolébku.
SureType
Jednou z nejvýraznějších změn při přechodu na Pearl je zvyknout si na klávesnici SureType. Aby RIM dokázal vměstnat použitelnou klávesnici do zařízení těchto rozměrů, vymyslel systém SureType, kdy má každá klávesa dvě až tři funkce. Funguje to podobně jako T9 na mobilních telefonech – uživatel namačká kombinaci kláves a systém mu nabídne seznam slov, které připadají v úvahu. Pro angličtinu to prý funguje celkem obstojně (o češtině se lze jen domýšlet), ale i tak je psaní odhadem téměř o polovinu pomalejší než na smartphonech s plnohodnotnou QWERTY klávesnicí.
Trackball
Zatímco předchozí Blackberry používaly k navigaci v menu scrollovací kolečko na boku přístroje, Pearl se spoléhá výhradně na malý trackball. Ten je oproti kolečku mnohem pohodlnější (už není třeba mít prst na boku handheldu) a univerzálnější, protože zvládá i pohyb do stran a je tak srovnatelný s D-padem, který používají ostatní výrobci. Pearl nemá dotykovou obrazovku, takže trackball představuje jediný způsob pohybu po obrazovce.
Multimédia
jednoznačně největším přínosem Pearlu do rodiny BlackBerry je jeho schopnost přehrávat hudbu a video, což žádný z předchozích modelů neuměl.
Hudební přehrávač má všechny obvyklé funkce včetně přehrávání na pozadí, takže je plně srovnatelný s konkurencí. Vyzváněcí tóny umí Pearl jako MIDI i MP3, takže nezaostává ani v tomhle ohledu.
S videem už to je horší. S malým AVI souborem, který dodává výrobce jako ukázku, sice nemá problém, ale testovací 71 MB MPEG-4 už nezvládá. Zvuková stopa každých pár vteřin poskočí a během minuty už je za obrazem zpožděná o několik vteřin. Pro porovnání je třeba uvést, že zařízení s Palm OS a Windows Mobile takováhle videa běžně přehrávají bez problémů
Obrázkům vcelku není co vytknout. Limitujícím faktorem je sice relativně malý displej, ale aplikace na prohlížení se povedla. Uživateli dovolí zoomovat i otáčet obrázkem a nezapotila se ani při načítání 2.3 MB JPEGu.
Kdo bude chtít využívat multimediálních funkcí Pearlu, bude si muset pořídit paměťovou kartu microSD, protože obrázky ani vyzváněcí melodie není možné ukládat do interní paměti.
Fotoaparát
Poslední důležitou novinkou je 1.3 MP fotoaparát. Ten je docela průměrný, což znamená, že je dobrý na příležitostné focení, ale nelze od něj čekat žádné zázraky. Nechybí ani vestavěný blesk, který však neoplývá přílišným výkonem (viz kočka na koberci).
Na druhou stranu focení za relativně špatných světelných podmínek bez blesku zvládá foťáček celkem slušně. Ještě zbytečnější než blesk je však digitální zoom. Těžko říct zda něco skutečně zvětšuje – podle všeho pouze fotku ořeže na stranách. Například při focení s rozlišením 640x480 a 5x zoomem vyprodukuje rozmazanou fotku 240x192.
Email a zprávy
RIM si vybudoval jméno na push emailu, takže tato funkce nemůže chybět ani u Pearlu. Jde o to, že email je odeslán na handheld v okamžiku, kdy dorazí na mailový server, takže jej příjemce dostane podobně jako SMS, tedy bez potřeby obvyklé synchronizace s poštovním serverem. V praxi se tak minimalizuje prodleva mezi odesláním mailu a jeho přijetím na minimum.
Aby však bylo možné tuto funkci využívat, je potřeba BlackBerry Enterprise Server nebo příslušná služba nabízená mobilním operátorem (u nás jí provozuje například T-Mobile).
RIM nicméně už dávno není jediný, kdo něco takového umí – zejména v poslední době se rozšiřuje Direct Push od Microsoft.
Pearl vedle emailu zvládá pochopitelně i SMS a teoreticky i MMS, nicméně při pokusu o odeslání zprávy s připojeným obrázkem příjemci dorazila pouze zpráva s odkazem na stránku T-Mobile, kde byl obrázek umístěn.
Tolik k prvnímu dílu, dokončení bude následovat zítra.