|
Nokia vypustila nástupce internetového tabletu N770, který představoval zajímavé hybridní zařízení někde na půl cesty mezi PDA a UMPC a Tohoto konceptu se drží i N800. Předchozí model hlavně vinou slabého hardwaru moc úspěchů nezaznamenal, tak doufejme, že se výrobce poučil. |
Design
Jádrem Nokie N800 je 4.1’’ dotykový displej 800x480 zabalený do slušivé konstrukce z leštěného hliníku a plastu. Chytře řešená je výsuvná VGA kamera, která je za normálních okolností bezpečně schovaná v těle přístroje a uživatel jí vysune akorát když jí potřebuje. Kamera je otočná o 180 stupňů, takže se hodí jak na videohovory, tak na focení okolí. Šikovný je i vyklápěcí stojánek na zadní straně přístroje, díky němuž dokáže N800 stát na stole v pro uživatele pohodlné poloze. Rozměry 75x145x12.7mm a hmotností 206g je N800 zhruba srovnatelná s LifeDrivem od Palmu nebo řadou rx od HP. Estetický dojem ať posoudí každý sám.
Internetový prohlížeč
Prohlížení internetu je hlavím posláním N800 a výsledek podle toho vypadá. V téhle disciplíně s přehledem překonává všechny telefony i PDA na trhu a není se co divit. S notebooky se Internet Tablet pochopitelně srovnávat nedá, ale to snad ani nikdo nečekal. Opera si poradí s jakoukoli stránkou včetně YouTube a Google Video. Zvuk nemá problém, obraz však není zcela plynulý, trhá se, a zařízení dokáže přehrávat jen malý počet snímků za vteřinu. Tohle je tedy docela zklamání a je škoda, že si Nokia v tomhle směru nedala trochu víc záležet – zařízení s takovýmhle displejem k tomu přímo vybízí. Naproti tomu stránky náročné na zobrazování textu zvládá N800 výborně. Například stránka The New York Times na ní vypadá přesně jako v prohlížeči na PC. Při surfování přes WiFi se stránky načítají pěkně svižně a rychlost je docela uspokojivá i přes BT DUN. S WEP pracuje tablet v pohodě, ale zato s připojením do sítí zabezpečených WPA má problémy. Pro BT DUN bylo použito Treo 700p a N800 s ním spolupracovala přímo ukázkově.
Ovládání prohlížeče je velice přívětivé. Pohyb po stránkách je možný tažením prstu nebo stylusu a text je čitelný i při malé velikosti písma. Jediným nedostatkem je umístění funkce pro zoomování do hloubi menu. Jde totiž o často používaný nástroj a tak by bylo vhodné, aby byl víc po ruce. RSS čtečka je jednoduchá a bez zbytečných funkcí navíc.
Multimédia
S dvojicí SD slotů (jeden zvenku, druhý pdo baterkou) by člověk očekával nadupané multimediální funkce. N800 sice podporuje slušný výčet formátů (viz tabulka s technickými údaji), ale celkem vzato to není žádný zázrak. Samotný přehrávač je velmi strohý – bílé pozadí, modrý text a modré ikony. AVI i MPEG4 jdou na rozdíl od online videa čistě a plynule, ale při některých rychlých scénách je obraz místy rozsypaný a pixelovatý. Audio jack je běžný 3.5mm a k zařízení se dodávají sluchátka s mikrofonem pro hovory přes Google Talk. Podporu Skype slibuje Nokia ještě během tohoto roku. Díky linuxovému operačnímu systému je pro N800 velký výběr softwaru, nicméně jeho základní výbava moc bohatá není. Zarážející je hlavně to, že se k N800 nedodává žádný nástroj na PC pro synchronizaci hudby, videa a dalších souborů. Vše je třeba z počítače kopírovat ručně.
Komunikace
Vzhledem k absenci telefonního modulu chybí SMS i MMS, takže zbývá IM a e-maily. Pro IM je použit Jabber klient a poštovní aplikace zvládá obligátní POP3 a IMAP. Jednou z nejlepších vlastností N800 je potom samotné vkládání textu. Když se na textové pole tapne stylusem, tak vyskočí malá softwarová klávesnice, jak to u PDA bývá zvykem. Když se však textové pole zvolí prstem, tak to přístroj pozná a otevře velkou klávesnici vhodnou pro psaní bez stylusu. Jedinou nevýhodou je, že klávesnice zabere většinu obrazovky a samotný text už moc místa nezbývá. Pořád je ho tam ale dost na to, aby měl uživatel přehled o tom, co vlastně píše.
Několik výhrad na závěr
Kromě telefonního modulu pro připojení mimo dosah WiFi by Nokii N800 slušelo GPS, protože s výkonným hardwarem a velkou dotykovou obrazovkou se přístroj k navigaci skvěle hodí. Z jakéhosi důvodu chybí dnes již celkem běžná podpora A2DP – multimediálním funkcím by to dost pomohlo. Na konec ještě jedna výtka k uživatelskému rozhraní: novým uživatelům by hodně ulehčilo práci, kdyby byly ikony vybavené popiskami, nebo kdyby bylo alespoň možné, aby se u nich dala jejich popis nějakým způsobem zobrazit.
Shrnutí
Ačkoli je internetový tablet Nokia N800 zajímavý výrobek, není jasné, k čemu je vlastně dobrý. Na surfování po internetu to je sice výrazně lepší zařízení než jakýkoli smartphone, ale je také o dost větší a hledání přístupných WiFi může být při cestování výrazně obtížnější než připojení přes všudypřítomné GPRS/EDGE. Na druhou stranu, pokud vám záleží na mobilním a zároveň kvalitním internetu a vyhovuje vám připojení přes WiFi nebo telefon s BT DUN, tak si N800 zamilujete.
Technické parametry
CPU | TI Omap 320 MHz
|
Operační systém | Linux
|
RAM | 128 MB
|
Flash | 256 MB
|
Rozměry | 75x145x12.7mm
|
Hmotnost | 206g
|
Displej | 4.1’’ 800x480, 65000 barev, dotykový
|
Bezdráty | Bluetooth 2.0, WiFi b/g
|
Zdroj: infoSync