DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
6. prosince 2022  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 166 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Pro všechny: Miniseriál o PDA IV.
29.06.2004 
Články napříč platformami
Tungsten T3 V tomto díle našeho miniseriálu bych rád čtenáře seznámil alespoň se základními principy, na kterých jsou postaveny obrazovky našich kapesních elektronických pomocníků. Vzhledem k rozsáhlosti a komplikovanosti tématu je tento skromný výklad omezen jen na nejzákladnější poznatky.


LCD aneb tekuté krystaly

Jak již název napovídá, LCD displej je založen na technologii tekutých krystalů, což sice může znít dosti divně, leč je to tak. Zatímco v pevných látkách se molekuly hýbat nemohou, v kapalinách tomu nic nebrání. No a tekuté krystaly jsou taková kombinace obého, takže ačkoli si jejich molekuly udržují stálou orientaci, mohou se podobně jako v kapalině i pohybovat. Vzhledem k tomu, že ke změně pevné látky na tekutý krystal je třeba dost tepelné energie a k přechodu do kapalného stavu už pak zbývá jen krůček, spadají tekuté krystaly spíše do kategorie tekutin než pevných látek. To také vysvětluje, proč jsou LCD obrazovky, a to nejen u PDA, ale zejména u větších zařízení jako například u televizí nebo notebooků, citlivé na teplo, takže při vysokých teplotách nebo naopak za tuhého mrazu mohou při zobrazování dělat chyby.

Při výrobě LCD se vezmou dvě polarizovaná skla, na jejichž stranu bez polarizačního filmu se nanese speciální polymer, který v povrchu vytvoří mikroskopické drážky. Tyto drážky musejí být ve stejném směru jako polarizační film. Polymer se následně pokryje tekutými krystaly a první vrstva jejich molekul se zorientuje podle drážek. Poté se přidá i druhé sklo, ale tentokrát otočené o 90 stupňů. Každá vrstva molekul tekutých krystalů mezi skly se postupně otočí, až bude jejich nejvrchnější vrstva vzhledem k té nejspodnější svírat pravý úhel - přesně podle polarizovaných skleněných filtrů.

Nárazem na první filtr se světlo polarizuje. Molekuly tekutých krystalů ho pak vedou k dalším vrstvám, přičemž ho přizpůsobí vlastnímu úhlu. Když se světlo tímto způsobem dostane až k poslední vrstvě tekutých krystalů, vibruje pod stejným úhlem, jaký v tom místě svírají tekuté krystaly. Pokud je tato poslední vrstva krystalů srovnána s druhým polarizačním filtrem, světlo projde. Pokud ale na tekuté krystaly použijeme elektrický náboj, tak se narovnají, díky čemuž již procházející světlo neotočí tak, aby prošlo druhým polarizačním filtrem, a příslušnou oblast LCD tím ztmaví.

Levná a jednoduchá LCD, jako najdeme například v kalkulačkách nebo v kultovním GameBoyi, jsou reflektivní, což znamená, že nemají žádné podsvícení a vyžadují externí zdroj osvětlení. Většina podsvícených LCD je pak po stranách a někdy i na zadní straně vybavena fluoresenčními trubičkami, které bílý difuzní panel za LCD rovnoměrně rozděluje po celém displeji. Více než polovina světla je však cestou na povrch vrstvami tekutých krystalů a elektrod pohlcena.

Základní dělení LCD je na pasivní a aktivní. Technické rozdíly mezi nimi zde popisovat nebudu, ale pasivní displeje jsou obecně jednodušší, mají pomalejší reakce a méně ostrý obraz než na tranzistorech a kondenzátorech založené displeje aktivní. Ty také umožňují lépe regulovat napětí na krystalech, díky čemuž umějí zobrazovat více druhů šedi, na čemž byly založeny staré typy PDA s "grayscale" obrazovkou.

Každé LCD, které zobrazuje barevně, musí mít v každém pixelu tři subpixely s červeným, zeleným a modrým barevným filtrem, aby bylo možné skládat jednotlivé barvy. Přesná regulace použítého napětí umožňuje na každém subpixelu zobrazit až 256 odstínů, což dává dohromady 16.8 milionu barev (256 odstínů červené x 256 odstínů zelené x 256 odstínů modré). Tyto displeje pak spotřebují neskutečné množství tranzistorů, takže na takový notebook podporující rozlišení 1027x768 jich padne 2 359 296 (1024 sloupců x 768 řádků x 3 subpixely). Pokud se u některého z tranzistorů vyskytne chyba, vnikne vadný pixel.

Technologie LCD se však stále rychle vyvíjí a tak se dnes můžeme setkat mimo jiné například se zkratkami jako STN (super twisted nematics), DSTN (dual scan twisted nematics), FLC (ferroelectric liquid crystal) nebo SSFLC (surface stabilized ferroelectric liquid crystal), přičemž dnešní trendy v této oblasti nemusejí mít s výše popsanými principy už moc společného.

Petr_Benda
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Petr_Benda


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.44 sekund

RSS - články RSS - fórum