DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
24. května 2019  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Značkové příslušenství za neznačkové ceny!


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 40 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

ADPO ScreenWard folie

Pro všechny: Palm nebo Pocket PC ?
06.07.2004 
Články napříč platformami
Nedávno jsem byl dotázán potencionálním majitelem PDA o radu, co bych doporučil jako PDA, jestli nějakého Palma, nebo Pocket PC. Odpověď na tento prostý dotaz není vůbec jednoduchá. Vše má své pro i proti. Jak tedy poradit začátečníkovi s vhodnou volbou ? Je Pocket PC lepší než Palm ?


Základem všeho je dobře si promyslet, k čemu budete PDA používat a co od něj čekáte. Pokud laicky shrnu dnešní postavení PDA, tak existují tři směry, které se vzájemně protínají. Pocket PC vychází z platformy stolních Microsoft Windows, kde byl systém upraven tak, aby neobsahoval žádné zbytečnosti a mohl být implementován a PDA. Naproti tomu PalmOS se vyvíjel jinak. Původně se jednalo o systém elektronického diáře a připomínkovače, který postupem času přibíral nové a nové funkce. V dnešní době stojí oba systémy vedle sebe a dovedou přibližně totéž. Pojďme se tedy podívat, jak si kdo s čím poradí.

1. kolo - Počítačové hry

Pokud pominu nejrůznější simulátory herních konzolí, osmibitových počítačů apod, je možné na obou platformách najít vynikající herní tituly. Ať je to Age of Empires na Pocket PC, nebo Warfare Incorporated na PalmOS. Drobných stolní her a hlavolamů jsou také stovky. Nedá se rozhodně říci, že by majitel jedné nebo druhé platformy neměl co hrát, to rozhodně ne. Ale pokud byste chtěli na PDA mít nějaké hitovky ze stolních PC, pak máte větší šanci u Pocket PC. Situace je tedy podle mě velmi, velmi vyrovnaná, ale zde bych se přiklonil na stranu Pocket PC.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm                  
  Pocket PC                 

2. kolo - Multimédia - MP3

V minulosti bylo Palmům vyčítána absence multimediality, to však s příchodem řady Tungsten před více jak 2 roky padlo (u SONY to neplatilo už mnohem dříve). Opravdu kvalitní reprodukci se PDA od SONY jen tak něco nevyrovná, co se týká ostatních Palmů, řekl bych, že jsou jejich schopnosti na stejné úrovni. Obě platformy umožňují přehrávat MP3 (nebo WMA či OGG) na pozadí a dokonce i spouštět další aplikace. Podpora MP3 je dnes běžně v základní výbavě, případně je to jen otázkou doinstalování příslušného software (freeware, nebo placeného).

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm                
  Pocket PC               

3. kolo - Multimédia - filmy

Ani tady nebude jasného vítěze. Multimédia na PalmOS platforma už dávno nejsou Popelkou. Na Palmu je možné přehrávat video jak v poněkud zbytnělém formátu Kinomy, tak i AVI s DivX. Handicapem Pocket PC může být nižší rozlišení (320x240 k 320x320 popř. 320x480 u PalmOS 5, popř. Tungsten T3 a PDA od SONY. Jediným Pocket PC, který má větší rozlišení je Toshiba e800, ale jedna vlaštovka jaro nenadělá.), výhodou zase opticky větší displej. Laicky řečeno, na Palmech bude obraz menší a vyhlazenější, na Pocket PC větší a hrubší. Pokud srovnám např. Tungsten T3, kde je displej opticky zhruba stejně velký s displeji na Pocket PC, pak je byl vítěz jasný. Pro plynulé přehrávání na Pocket PC potřebujete PDA minimálně s procesorem na 200 Mhz, vzhledem k tomu, že všechny HiRes PDA od Palmu (tj. s rozlišením min. 320x320 bodů a operačním systémem PalmOS 5) mají procesor minimálně na 144 Mhz, nemají problém s výkonem procesoru pro přehrání videa. Na konverzi filmů z DVD do AVI pro PDA existuje několik programů, takto upravené video ve formátu AVI lze bez velkých problémů přehrát na obou platformách. Nutno poznamenat, že u PalmOS aplikace pro přehrání videa není vždy stabilní a je třeba věnovat dostatečnou pozornost při nastavování nejrůznějších parametrů při konverzi videa.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm              
  Pocket PC             

4. kolo - Aplikace - mapy, slovníky, kalkulačky atd.

Zde vcelku není moc co řešit. Aplikace na obou platformách jsou velmi dobré úrovně a není jich málo. Výhodou PalmOS platformy je velká zpětná kompatibilita a opravdu velmi rozsáhlé softwarové archívy. Pocket PC je vedle Palmu jako chudší příbuzný.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm            
  Pocket PC             

5. kolo - Internet (email, icq, www)

Opět velmi vyrovnaná situace. Emailoví klienti nabízí takřka shodné funkce na obou platformách, komfort práce je srovnatelný se stolními PC. Podobně tak u klientů pro Internet Messaging. Malou výhodou je multitaskingové prostředí Pocket PC, PalmOS jako singletaskový systém je nucen to obcházet. Ohledně WWW browserů je na tom lépe Pocket PC, což ovšem neznamená, že WWW stránky by na PalmOS nebylo možné prohlížet, to rozhodně ne, ale IE je o něco lepší než WebPro na Palmech. Na PalmOS platformě by vyváženým protivníkem byl jen NetFront, ten je však k dispozici pouze pro PDA od SONY.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm            
  Pocket PC           

6. kolo - Excel a Word

Zde bych se opět nepřiklonil na žádnou stranu, protože obě platformy zvládají jak práci s nativními formáty, tj. práci přímo s XLS a DOC soubory ze stolního PC, tak jejich příslušné aplikace umožňují provádět běžné úkony, které uživatel od svého Office softwaru vyžaduje. Ona proklamovaná kompatibilita a podpora češtiny na Pocket PC není také bez chyb a i na PalmOS si s tím musí uživatel trochu vyhrát.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm          
  Pocket PC         

7. kolo - PIM - organizace času a kontaktů

I zde se dá vcelku říci, že obě platformy nabízí vlastně to samé, snad jen u PalmOS bych řekl na trochu vyšší úrovni s více možnostmi a velmi pestrou škálou rozšiřujících PIM aplikací.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm        
  Pocket PC         

8. kolo - Hardware

Nabídka zařízení jak s PalmOS, tak s Windows Mobile je velmi pestrá a těžko srovnávat obecně. Není možné říci, že práce s Pocket PC s procesorem 200 Mhz bude rychlejší než práce se zařízením s PalmOS s procesorem 144 Mhz. Dá se dokonce naopak říci, že při stejném výkonu procesoru bude software na PalmOS pracovat 2x rychleji než pod Windows Mobile (samozřejmě jak který a je to jen optický odhad), podobně s pamětí. Není to ani tak rozdílem v hardware samotných PDA, ale spíše v náročnosti operačního systému. Aplikace u Pocket PC jsou obvykle větší a potřebují další paměť jen pro samotné spuštění, proto i velikost pracovní paměti není možné srovnávat přímo ale přibližně v poměru 1:2 až 1:4 ve prospěch PalmOS. Pokud bychom brali v úvahu poměr cena a výkon zařízení, můžeme říci, že zde je jasná převaha PDA s PalmOS.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm      
  Pocket PC         

9. kolo - Podpora bezdrátových sítí

Ani zde není na první pohled přílišných rozdílů. Jak na platformě Pocket PC i PalmOS jsou PDA s Wi-Fi nebo Bluetooth rozhraním. Co se týká Bluetooth, není žádný problém, ten nastane až v okamžiku, kdy se potencionální majitel PDA rozhoduje mezi modely s Wi-Fi. Zde je velký handicap PalmOS platformy. Jediným funkčním modelem je Tungsten C, případně Zire71 s Wi-Fi kartou od SanDisku, do jiných modelů se Wi-Fi karta přidat nedá, nejsou příslušné ovladače. Naproti tomu Pocket PC nemá s ovladači problém a o Wi-Fi rozhraní je možné rozšířit snad všechny modely.

 1. kolo2. kolo3. kolo4. kolo5. kolo6. kolo7. kolo8. kolo9. kolo
  Palm      
  Pocket PC       

Závěr

Jak je vidět, co se týká funkčnosti jsou obě platformy více než srovnatelné. Co je pro někoho životně důležité, to bude pro druhého zbytečnost. Proto každý, kdy bude přemýšlet o tom, jaké PDA a na jaké platformě si pořídí, by si měl předem zvážit, k čemu jej bude používat. Propagovaná kompatibilita práce na Pocket PC s prací na stolních počítačích je spíše přáním, než skutečností. PalmOS díky svému jednoduchému a intuitivnímu ovládání je více než vhodný pro začátečníky v oblasti PDA. Naproti tomu jsou PDA s Windows Mobile často nasazována v manažerské sféře pro svoji softwarovou kompatibilitu s podnikovým systémem na platformě Microsoft Windows. PalmOS ač dnes dokáže nabídnout stejné nebo obdobné služby nemá tak masivní nasazení, o to více, a to především díky nízké ceně PDA, nalezneme v domácí a malopodnikatelské sféře. Podle mě zde hraje ne bezvýznamnou roli slovíčko Windows (a to byl i jeden z důvodů, proč došlo k přejmenování Pocket PC na Windows Mobile).


 HryMP3FilmyAplikaceInternetOfficePIMHWBT/Wi-Fi
  Palm      
  Pocket PC       

Miroslav_Palounek
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Články napříč platformami
· Další články od autora Miroslav_Palounek


Nejčtenější článek na téma Články napříč platformami:
ComicGURU - ideální prohlížeč komiksů


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 10

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.35 sekund

RSS - články RSS - fórum