Již od svého prvního PDA jsem ocenil výhody elektronických knih. Především taková e-kniha nic neváží a já si jich s sebou mohu vzít, kolik chci. Pro pohodové čtení je ale důležité mít kvalitní program, který toto umožní. Nejdříve jsem používal vestavěný Microsoft Reader a pak jsem přešel na téměř dokonalý Mobipocket Reader. S novým komunikátorem (HTC HD) však přišel nový problém: potřeba ovládat program prstem a nedostatek hardwarových kláves. Zapátral jsem proto na Internetu a objevil skvělou čtečku e-knih AlReader 2, která mi tyto problémy vyřešila.
|
Co to čte?
První věcí, o kterou se musím zajímat při volbě čtečky je to, jaké knihy mohu pomocí tohoto programu číst. Program AlReader podporuje celkem dost formátů: HTML, RTF, FB2, ODT, SXW, ABW, ZABW, RB, TCR (se styly, obrázky, referencemi,…), DOC, DOCX, (bez obrázků), TXT, PDB/PRC (pouze text). Dále program podporuje čtení ze ZIP a GZ archívů, RAR archívů (potřebujete soubor unrar.dll). Tato nabídka mi bohatě dostačuje.
Druhou důležitou věcí je to, zda čtečka umí číst české knihy, tedy knihy s diakritikou. U AlReader je náš rodný jazyk plně podporován. Jen je potřeba nastavit u každé knihy správné kódování (většinou ANSI Central Europe 1250). Nevylučuji ale, že se i zde můžete setkat s problémy vzhledem k množství kódování, ve kterých jsou psány české knihy. Já se s tím ale zatím nesetkal.
Prostředí a ovládání programu
Prostředí programu je velice jednoduché. Skládá se prakticky jen z názvu souboru, textu knihy, stavového řádku a panelu nástrojů. Nic víc ani není pro čtení potřeba. Zde platí, čím méně, tím lépe.
Program AlReader2
Já už jsem si samozřejmě prostředí přizpůsobil pro své potřeby. Především jsem se přepnul do profilu pro noční čtení. Profilů si můžete vytvořit, kolik chcete a v každém z nich nastavit barvu pozadí, textu, velikost písma, mezer, … Já osobně však stále používám je jeden profil, který mi maximálně vyhovuje.
Stavový řádek obsahuje množství prvků (také se dají skrýt), které vás informují, na které stránce knihy jste, jak jste na tom s energií, kolik je hodin. Všechny tyto prvky jsou aktivní a po klepnutí na ně můžete vykonat množství akcí. Nejužitečnější je samozřejmě rychlý pohyb v knize. Ale to není vše, v programu můžete nastavit, co se má stát při klepnutí na libovolný prvek (dokonce i na název souboru). Každý si tedy může přizpůsobit ovládání k obrazu svému.
Panel nástrojů je opět plně konfigurovatelný. Můžete na něj umístit jen ta tlačítka, která potřebujete. A pro mě velice dobrou možností je nastavit si ikony 2x větší pro pohodlné ovládání jedním prstem. Samozřejmě takto velká lišta při čtení poněkud překáží. Proto při čtení v režimu celá obrazovka je skryta (i to si ovšem můžete nastavit).
Režim celé obrazovky
Dalším velkou vymožeností je systém aktivních oblastí. V základním nastavení je obrazovka vodorovně rozdělena na tři oblasti – horní, střední a dolní. Každé z těchto oblastí je přiřazena nějaká akce. Např. klepnutí do dolní části vás posune o stránku dál, klepnutí do střední oblasti přepíná mezi celoobrazovkovým režimem. Asi vás už nepřekvapí, že akce si sami můžete navolit. A také počet oblastí. Nestačí-li vám tři, můžete si obrazovku rozdělit na 6 či 9. Ovšem v tomto případě už budete mít trochu problém se do příslušné oblasti trefit prstem.
Posledním prvkem, pomocí kterého můžete program ovládat jedním prstem, jsou gesta. K dispozici máte celkem čtyři a opět jim můžete přiřadit akci, kterou potřebujete.
Ono je to v ruštině?
Tomuto zvolání se neubráníte, pokud vyvoláte libovolnou nabídku. A hned budete hledat možnost přepnutí do češtiny nebo alespoň angličtiny. Jenže ouha, ono to nejde. Program vznikl v Rusku a je tedy rusky. Zadarmo. Pokud budete chtít anglickou verzi, budete si muset program koupit. Prodává se pod názvem AlReader+ a je úplně stejný jako zde recenzovaný AlReader 2. Jen s vámi mluví anglicky. Pro mne kupodivu ani ta ruština není problémem. Z dávných dob ještě rusky trochu umím. A stejně to potřebuji jen k nastavení programu. Při čtení knih není potřeba prakticky žádná nabídka (kromě otevření souboru).
Ruské prostředí programu
Autoposuv
Jedná se o automatické posouvání textu. Někomu tento režim vyhovuje, jinému ne. Já jsem si na něj zvykl již u Mobipocket Readeru. Proto jsem byl rád, že i AlReader tento režim umí. A nejen to. V programu si můžete nastavit různé druhy autposuvu. Třeba klasický, kdy text konstantní rychlostí běží nahoru (rychlost samozřejmě můžete regulovat) nebo režim vlna, kde se stránka postupně shora dolů přepisuje. Posledním režimem je pak ten, kdy se stránka změní po určitém časovém intervalu. Vše si samozřejmě můžete detailně nastavit.
Autoposuv v režimu vlna
Čtení anglických knih
Další funkcí, kterou v tomto programu využívám je možnost použití slovníků při čtení cizojazyčných textů, v mém případě anglických. Přímo na stránkách programu je odkaz na slovník QDictionary, který se umí integrovat přímo do programu AlReader. Práce se slovníkem pak vypadá tak, že v panelu nástrojů klepnu na ikonu slovníku, tím se režim zobrazení přepne na slovník a poté již stačí klepnout na slovo, které chci přeložit. Nad textem se ihned zobrazí překlad.
Použití slovníku při čtení knih
Je pravda, že takto si nemohu přeložit víceslovné výrazy, ale pro jednoduchý překlad určený k pochopení textu mi to stačí. Nejvíce na tomto způsobu oceňuji rychlost a pohodlnost celého systému.
Závěr
Musím říct, že mne program velice potěšil. Umí prakticky vše, co potřebuji ke čtení e-knih. Jenže těžko bych přicházel na funkci, kterou bych potřeboval a která zde není. Další velkou výhodou programu AlReader 2 je široká možnost nastavení jednotlivých funkcí. Nastavit jde téměř vše. Snad jedinou nevýhodou je to, že je v ruštině. To však potřebujete jen pro detailní nastavení programu. Pro běžnou práci není znalost ruštiny potřeba. Program tedy mohu doporučit všem, kdo chtějí číst na svém mobilním přístroji knihy.
Kategorie |
Volný čas |
Výrobce |
AlReader |
Licence |
Freeware |
Verze |
2.5.090407 |
Nároky |
Pocket PC 2002 Windows Mobile 2003/SE Windows Mobile 5 Windows Mobile 6 Standard Windows Mobile 6 Classic Windows Mobile 6 Professional Windows Mobile Smartphone 240x320
|
Cena |
Zdarma |
Download |
AlReader2.zip - 1,45 MB
|
Hodnocení |
|