Již dlouhou dobu probíhající spekulace o osudu společnosti Palm mohou konečně skončit. Společnost Palm totiž během následujících měsíců přejde pod vlastnictví IT giganta Hewlett-Packard za cenu více než 1,2 miliardy USD. HP se tak stane majitelem platformy webOS a celé řady patentů, které chce využít ke svému návratu na trh s mobilními telefony. Transakce byla schválena představenstvy obou společností.
|
Silná pozice i dobrá finanční situace společnosti HP v kombinaci s nadějně rozjetou platformou webOS by měla HP pomoci v rychlejším a více agresivním zapojení do stále se rozrůstajícího trhu s chytrými telefony a přístroji pro přístup k internetu. WebOS umožní novým přístrojům využívat klíčové funkce, jako je výborně provedený multitasking a propracované aktualizace a synchronizace veškerých možných informací napříč vestavěnými aplikacemi.
“Inovativní operační systém od Palmu je ideální platformou pro rozšíření plánů společnosti HP založených na řadě nových přístrojů s unikátními vlastnostmi,” říká Todd Bradley, jeden z výkonných ředitelů HP. Nelze popírat ani to, že Palm má ve svém vlastnictvím celou řadu zajímavých patentů a zaměstnává tým velmi schopných pracovníků. Trh s chytrými telefony je obrovský a stále se rozrůstá, je ziskový, a společnosti, které jsou schopny nabídnout zajímavé přístroje, zde mohou hodně vydělat. Nabízejí se zde obrovské příležitosti a HP u toho nechce chybět.
“Jsme nadšeni z toho, že HP věří v technologické prvenství Palmu, v systém webOS a na něm založené ikonické produkty jako je třeba Palm Pre. HP má díky své dlouhotrvající tradici v inovaci, globální pozici a dostatku prostředků, skvělou možnost jak podstatně urychlit vývoj webOS,“ říká Jon Rubinstein, předseda a výkonný ředitel společnosti Palm. “Těšíme se na to, až ve spolupráci s webOS přineseme první úžasné přístroj do rukou našich běžných i firemních zákazníků.”
Podle uzavřené dohody dostanou akcionáři za každou ze svých kmenových akcií 5,70 USD v hotovosti. Fůze bere v úvahu aktualizované finanční informace uvedené den před zveřejněním dohody obou společností. Transakce samozřejmě podléhá všem běžným vyhláškám a regulacím úradu a samozřejmě také schválením akcionářů Palmu. Transakce by měla být dokončena během třetího fiskálního čtvrtletí, které končí 31. července 2010.
Očekává se, že stávající CEO Palmu Jon Rubinstein by měl i nadále zůstat na některé z vedoucích pozic.
Toto vše se můžeme dočíst v oficiálním tiskovém vyjádření obou společností. Na internetových magazínech se v zápětí poté začaly objevovat první komentáře, z nichž některé si můžete přečíst na následujících řádcích:
John Paczkowski ze serveru Things Digital's Digital zmiňuje:
“Proč? Proč utrácet 1,2 miliardy dolarů za společnost, která se pohybuje dolů v sestupné spirále a všichni ze Silicon Halley o tom mluví již roky?
Z několika dobrých důvodů, z nichž jeden je ten vůbec nejdůležitější: HP chce svůj vlastní operační systém. A ten koupí HP získá. HP je připraveno do webOS investovat, protože jsou z něj nadšení a vidí v něm obrovský potenciál.”
Tom Krazit ze serveru CNET ve svém článku zmiňuje:
“Pokud bude vše opravdu dotaženo dokonce, vstoupí na trh chytrých mobilních telefonů významný hráč, která nebude mít hluboko do kapsy. HP použije webOS k oživení své skomírající řady iPAQ a již bylo slíbeno, že se můžeme těšit na řadu různých zařízení založených na této platformě.”
“... HP slibuje, že zvýší výdaje a zdroje na výzkum a vývoj, marketing i prodeje. Z námluv obou společností vyplývá také úmysl webOS použít i v jiných zařízeních než jsou chytré telefony (tedy např. v tabletech, aktuálně HP Slate, možná i netboocích),” říká Todd Bradley, vedoucí oddělení HP pro zařízení určená koncovým uživatelům.
“... Mobilní průmysl má řadu důvodů mít se před spojením HP a Palmu na pozoru. HP díky této fůzi totiž do svých rukou získá mocné technologické zázemí,” říká Tina Teng, analytik společnosti iSuppli.
“HP je velmi silné v oblasti počítačů, severů i IT služeb. Není důvod se domnívat, že by tomu tak nemohlo být ani v oblasti mobilních přístrojů.”
Eric Zeman ze serveru Informaion Week říká:
“Tato událost je výsledkem celé řady špatných rozhodnutí ze strany HP i Palmu. Až dodnes nehrálo HP téměř žádnou roli na trhu chytrých telefonů a dobrý operační systém od Palmu umíral pomalou smrtí kvůli špatnému hardwaru. Obě společnosti potřebovali pomoc, a vypadá to, že investice 1,2 miliardy USD pro obě společnosti tolik potřebné spasení.”
“Ve výsledku toto všechno přinese nejméně jednu věc: Palm získal další čas. Se zdroji, která má HP k dispozici, se pravděpodobně jen tak nepoloží a bude moci čestně bojovat dál. Ovšem Palm musí přejít z lehké váhy do těží váhové kategorie. A musí vyhrát několik kol po sobě.”
Ryan Kim ze San Francisco Chronicle se na nad fůzí rovněž zamýšlel ve svém článku:
“Lidé z HP říkají, že budou i nadále využívat platformu Windows Mobile od Microsoftu. Nákupem Palmu a jeho webOS ale získají podobné možnosti jako má Apple: totiž velmi silné provázání hardwaru a softwaru.”
“Řekl bych, že za vším stojí snaha HP mít pod kontrolou hardware, software i služby pro své mobilní přístroje,” říká Tim Bojarin ze společnosti Creative Strategies. “Je to ze strany HP velmi chytrý krok. Pokud by se totiž vydali cestou podpory HP nebo Google Androidu, nikdy by neměly takovou kontrolu.”
Bradley z HP říká, že webOS bude využíván i v jiných přístrojích než jsou chytré telefony, nabízejí se tablety či netbooky. Přislíbil také, že HP zlepší financování vývoje i propagace platformy. “Myslíme, že je to vynikající příležitost vytvořit výbornou platformu využívanou napříč různými přístroji a tržními oblastmi,” říká.
Ve článku magazínu Forbes si můžeme přečíst komentáře významných analytiků:
Jack Gold očekává, že HP použije webOS i v tabletech a podobných uživatelských přístrojích, kde by měl tvořit konkurenci pro Android. Google tak získá konkurenci, která mu doposud chyběla.
Ross Rubin, vedoucí analytického oddělení NPD Group, si myslí, že webOS bude využit pro zařízení na pomezí chytrých telefonů a netbooků, pro které se vžilo označení smartbook. Druhou variantou využití jsou rychle nabíhající systémy pro počítače schopné naběhnout mnohem rychleji než systémy od Microsoftu - s těmito systémy se již dnes v různých obdobách setkáváme. V obou těchto úlohách může zdatně zatopit Androidu. Nezbývá tedy než čekat, s čím na nás HP v této oblasti vyrukuje.
Zdroj: Tisková zpráva společnosti HP + Annie Latham pro Treo Central.com