DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
31. ledna 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Prislusenstvi pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 143 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Články o WebOS: Podrobný popis operačního systému webOS 2.0 - první část
02.11.2010 
Software pro WebOs

WebOS 2.0 je doposud nejvýznamnějším updatem operačního systému webOS od doby zahájení jeho prodeje. Prvním přístrojem, na kterém se s tímto systémem můžeme setkat, je Palm Pre 2, jehož předprodukční verze se nám dostala do rukou, díky čemuž se můžete na nový systém podrobně podívat. Mezi nejcennější inovace patří vylepšený multitasking Stacks, vyledávání Just Type nebo podpora technologie Flash! Novinek je však samozřejmě mnohem více.Nový Palm Pre 2 se začne nejdříve prodávat ve Francii, v síti amerického Verizonu se pak objeví v následujících měsících. Následovat by pak měla také neblokovaná UMTS verze určená zejména pro vývojáře. WebOS 2.0 si každopádně nejdříve vyzkoušejí zákazníci francouzského operátora SFR. Dobrou zprávou je, že aktualizace na webOS 2.0 bude k dispozici i uživatelům stávajících webOS přístrojů, zatím ale není zcela jasné, kdy se tak stane. Doufejme, že se tomu tak stane nejpozději do konce letošního roku.

Zatímco recenzi samotného přístroje Vám zatím přinést nemůžeme, protože jsme testovali pouze předfinální vzorek, můžeme se s vámi podělit o naše zkušenosti s operačním systémem. Za několik dní testování jsme již získali hodně informací, o které se s vámi podělíme. V článku se tak dočtete např. o rychlosti a výkonových aspektech novinky, podstatných vylepšeních, ale i opomenutích atd. Může webOS 2.0 pomoci společnosti HP, aby se prosadila na lákavém a stále rostoucím trhu s chytrými telefony?

Několik slov ohledně hardware

O Pre 2 tento článek skutečně není, proto se o jeho výbavě zmíníme skutečně jen na několika málo řádcích.

Vězte, že nový Palm bude vybaven procesorem s frekvencí 1 GHz, což je dvojnásobek oproti původnímu Pre a Pre Plus. Polepšil si také fotoaparát, který oproti původním třem megapixelům nabídne megapixelů rovnou pět. Změnou prošel také design, což je nejpatrnější na rovné čelní straně tvořené sklem.

Výkon webOS 2.0

Pokud jste již měli možnost používat první verzi webOS, nebude pro vás 2.0 až tak radikální změnou. Cílem webOS 2.0 bylo hlavně vylepšení klíčových vlastností původního systému, mezi které patřil plnohodnotný multitasking, povedené vyhledávání nebo Synergie.

Všechny tři tyto vlastnosti jsou v nejnovější verzi systému přepracovány. Dříve ploché karty zastupující spuštěné aplikace nyní můžete skládat na sebe, dřívější univerzální vyhledávání nahradila pokročilejší funkce Just Type s širšími možnostmi vyhledávání a možností s vyhledanými subjekty rovnou pracovat a rovněž Synergie získala řadu dalších zdrojů, se kterými může nyní spolupracovat. Rovněž se stala více otevřená pro nezávislé vývojáře.

Celkový dojem se ale příliš nezměnil. Nijak se nezměnila ani většina vestavěných aplikací. To se však netýká launcheru aplikací ani programu pro práci s telefonním modulem.

Mezi vlastnosti, které na první pohled nejsou patrné, patří zpřehlednění a přidání vývojářských knihoven API a další úpravy v systému, které pomohou zvýšení jeho rychlosti. Přibyly také nové procesy založené na node.js, hardwarově akcelerované přechody nebo nová základní databáze s názvem db8.

Vraťme se ale k rychlosti: klíčové je, že veškeré činnosti probíhají viditelně mnohem rychleji - na spouštění programů i vykonávání většiny akcí nyní čekáte mnohem kratší dobu, než tomu bývalo zvykem.

Zřejmé ale je, že podíl na celkovém zrychlení má jistě i výkonnější procesor. Rozdíl v rychlosti mezi Palm Pre Plus a Pre 2 je sice zřejmý, pokud si ale pohrajete s přetaktováním původních modelů, není nijak extrémní.

Jak můžete vidět na videu, byl jsem schopný spustit více jak 50 programů - problémy nastaly až při snaze o současné spuštění několika 3D her. Změnou prošel také internetový prohlížeč, který při minimalizaci uchovává stránky načtené v paměti a při návratu je pak nemusí znovu načítat.

Palm Pre2 s webOS 2.0 jsem používal jen několik dní, takže příliš nemohu posuzovat výdrž baterie. Telefon jsem skutečně po většinu času vytěžoval na maximum a v tomto případě se výdrž oproti původnímu přístroji příliš nelišila. V každém případě ale výdrž nebude horší - spíše bych řekl, že bude o malinko delší.

Just Type

Přestože se možná nejedná o na první pohled výraznou změnu, právě Just Type jsem si z novinek oblíbil nejvíce. Just Type navazuje a rozšiřuje možnosti původního vyhledávání nazývaného Univerzální vyhledávání. Tuto funkci popíšu podrobněji, protože se obávám, že by mohla být trochu podceňována, přestože se jedná o mocný a výkonný nástroj s možná na pohled nepřívětivým prostředím, které nedokáže prozradit nabízené vlastnosti.

V základu funguje vyhledávání (nebo rychlé akce) vždy, pokud nejste ve specifické aplikaci. Samotný proces vyhledávání je rozdělen do dvou částí - prvním z nich je vyhledávání dat specifických pro aplikaci, ze které do vyhledávání vstoupíte - výsledky jsou pak seřazeny a vyfiltrovány podle kategorií:

 • Aplikace
 • Kontakty
 • Elektronická pošta
 • Záložky a historie
 • Další kanály podle toho, jak určili vývojáři jednotlivých aplikací

Stejně jako dříve tak stačí začít psát název jména nebo aplikace a systém je okamžitě vyhledá. U vyhledávání kontaktů jsou jména uložená do oblíbených položek zvýrazněna hvězdičkou, takže se k nim dostanete ještě rychleji (bohužel ale stále není možné určit výchozí telefonní číslo a stále musíte kontakt otevírat).

Nyní se ale dostáváme k zajímavějším záležitostem. V případě elektronické pošty se např. prohledávají i veškeré synchronizované složky, ne jen inbox přímo v přístroji (ačkoli podložky se standardně stále nesynchronizují). Nicméně stále existuje i řada aplikací, které by měly být do vyhledávání, ale nejsou - jedná se o poznámky, úkoly, kalendář, hudbu, textové zprávy, IM či dokumenty. Absence některých z těchto položek je přímo zarážející.

Připraveny jsou i knihovny pro externí vývojáře, aby mohly své aplikace do Just Type rovněž zahrnout. Doufejme, že právě tito vývojáři naleznou způsob, jak vyřešit výše zmiňované mezery.

Just Type dokáže pro vyhledávání použít také vyhledávač od Google i jiného poskytovatele. Google také dokáže při vyhledávání automaticky napovídat, což je funkce, která se také může hodit - jedním z možných využití je např. kontrola pravopisu v případě, kdy si nejste jisti zápisem některého méně používaného výrazu.

Zachována zůstala i možnost do Just Type zapsat adresu internetové stránky, která se následně po potvrzení zobrazí v internetovém prohlížeči.

Nově přidaná sekce “Spouštění a vyhledávání” nabízí pro vyhledávání podrobnější možnosti. Tato sekce má nahradit tlačítka Google Maps, Wikipedia a Twitter z původního Univerzálního vyhledávání. Místo toho je připraven přizpůsobitelný seznam aplikací a webových stránek, které můžete využít. Do tohoto seznamu patří např.:

 • Google Mapy
 • Twitter
 • Wikipedia
 • Filmová databáze IMDb
 • Palm App Catalog
 • YouTube
 • CNN
 • Amazon

Skvělé je, že do této sekce je možné přidávat další aplikace i webové stránky. WebOS dokáže rozpoznat a přidat každou webovou stránku, která využívá protokol OpenSearch. Přístroj Vám dokonce tuto možnost sám nabídne při navštívení takovéto stránky.

To by bylo k vyhledávání. Stále nám ale zbývají zmiňované rychlé akce. Stejně jako v případě vyhledávání se jedná o přizpůsobitelný seznam aplikací, které mohou skrze Just Type vyvolat určitou akci. V základu máte tyto možnosti:

 • Vytvoření nového úkolu
 • Vytvoření nového e-mailu
 • Vytvoření nové poznámky
 • Vytvoření nové události v kalendáři
 • Vytvoření nové SMS zprávy

I zde však platí, že lze přidávat i další programy. Příkladem může být aplikace pro FaceBook, která takto umožní rychle aktualizovat svůj stav.

Bohužel ale celý proces neprobíhá tak ideálně, jak bych si představoval. Myslel jsem si totiž, že do Just Type pole stačí zapsat potřebnou frázi a vše již proběhne automaticky bez spouštění příslušné aplikace. Bohužel tomu tak není - po napsání fráze a jejím potvrzení totiž dojde ke spuštění příslušného programu a přenesení textu na jeho místo. Stále je to sice výrazné urychlení, ale ne tak, jak jsem si představoval. Opět se ale nabízí možnost, že vývojáři třetích stran to ve svých aplikacích dotáhnou to ještě lepší podoby.

Téměř každou sekci či akci v Just Typy lze odstranit, přesunout nebo vyměnit prostřednictvím preferencí programu. Přímo z nastavení se také dostanete do sekce App Catalogu, která vám nabídce rozšíření stávajících možností.

Just Type dokáže být velmi užitečnou a komplexní metodou obsluhy telefonu. Pokud se ptáte, proč Palm upustil od dřívějšího označení “Univerzální vyhledávání,” je to nejspíše proto, že Just Type již neslouží jen k vyhledávání. Díky této vlastnosti se také většina funkcí stává přístupná mnohem intuitivněji. A to i díky tomu, že Just Type má nyní svůj vyhrazený prostor i na úvodní obrazovce (jen nečekejte zobrazení softwarové klávesnice při jeho aktivaci). Více než samotný popis Vám ale jistě řekne až praktické vyzkoušení této funkce.

Pokud se totiž s funkcemi seznámíte blíže, získáte důvěrně známý systém, se kterým provedete naprosto drtivou většinu potřebných úkonu spojených s používáním telefonu mnohem rychleji a efektivněji než na jakékoli jiné mobilní platformě. Ze začátku to ale od vás bude vyžadovat určitý čas zkoušení a nastavování.

Již po pár dnech s touto funkcí si nedokáži představit, jak jsem bez ní mohl dříve existovat. A to ještě nemluvím o době, kdy této funkce začnou využívat i vývojáři přídavných aplikací. Předpokládám, že Just Type by se mohlo stát jednou z těch opravdu nejdůležitějších a nejchytlavějších vlastností webOS.

Stacks

Nejvíce zmiňovanou novinkou aktualizované verze systému webOS jsou bezesporu Stacks. Všichni jistě znáte ony kartičky zastupující spuštěné aplikace, které se staly jednou z charakteristik webOS. Palm tento systém rozšířil tak, aby byl vhodný a lépe použitelný i při použití velkého množství spuštěných programů.

Systém je to vskutku jednoduchý: vezmete některou a přetáhnete ji na vrchní část jiné z karet a ony se automaticky slouží do skupiny. Pokud spustíte nějakou činnost, jejímž výsledkem je vytvoření nového okna - typicky např. kliknutí na webový odkaz - nové okno se automaticky otevře přes původní.

V kombinaci s velkou operační pamětí můžete mít v podstatě spuštěno tolik aplikací, kolik chcete (klidně i více než 50). Díky Stacks totiž nyní nejste nuceni žádné karty zavírat. Díky zmenšení celkového počtu karet je nyní přepínání mezi aplikacemi ještě rychlejší, protože se díky jejich sloučení nemusíte pohybovat mezi tolika otevřenými okny.

V praxi se mi osvědčilo seskupovat programy podle jejich funkcí, v mém případě pak vypadal seznam spuštěných programů tak:

 • Jedna ze skupin sdružovala hry
 • Další skupina spojovala kalendář, úkoly a poznámky
 • Používal jsem také skupinu sdružující okna internetového prohlížeče a RSS čteku
 • Další oddíl spojoval FaceBook a Twitter
 • Svou kategorii si vysloužil i e-mail se souvisejícími internetovými stránkami a často i složkou s rozpracovanými zprávami
 • Další ze skupin sdružovala programy pro různé formy textové komunikace

Takto nějak jsem si zvykl kategorizovat spuštěné aplikace. Dokáži si ale představit i situace, kdy navíc ponechám spuštěný např. fotoaparát a hudební přehrávač v jedné skupině a programy jako Yelp, Foursquare a Google Maps v další. To již záleží na každém z uživatelů..

Chytrou funkcí je také možnost, aby jedna aplikace využívala více karet. Je to možné u Facebooku, hodí se to u e-mailového klienta, kdy si můžete otevřít více složek apod. Líbilo by se mi to také např. u IM či SMS klientů, kde bych uvítal mít možnost otevřít si zároveň více konverzací.

Pokud se nacházíte mezi skupinami karet a otevřete další, automaticky se nyní zařadí vpravo vedle naposledy spuštěného programu. I to usnadňuje jejich další používání a řazení do skupin.

Ona je ta změna tak trochu i vynucená, protože Palm rovněž pozměnil i rozhraní pro přesunování karet. Dříve se totiž karty předtím, než jste se mezi nimi začali pohybovat, zmenšili. Nyní se karty o tolik nezmenší a proto je pohyb mezi nimi pomalejší. UI je také o něco pomalejší proto, že musí vyhodnocovat vaše pokyny, které mají oproti dřívějšku více možností jako je sdružování karet nebo otevírání nových oken.

Na druhou stranu je celý proces ztvárněný velmi příjemně a jednoduše, protože vše probíhá nanejvýš intuitivně a graficky elegantně. Samozřejmě je možné kartu ze skupiny také vyjmout a umístit ji buď samostatně nebo ji přesunout do jiné kategorie.

Celkově je tedy toto zpomalení znát, ale má své opodstatnění. Větší problém vidím spíše v rozlišení displeje 320 x 480, který zde naráží na své limity. Na přístroji s větším displejem by byla možnost mít spuštěno takové kvantum aplikací ještě užitečnější.

Automatická korekce textu

Ačkoli si mnoho uživatelů rychle zvykne na malou klávesnici, stále zůstává hodně takových, kterým psaní na malé klávesnici pod displejem nemusí vyhovovat nebo s ním mají potíže. A právě v tomto případě jistě platí pravidlo, že čím menší klávesnice je, tím více chyb a překlepů při psaní vzniká.

Palm si to konečně uvědomil a napravit problém s automatickou korekcí textu. Ačkoli zde určitá snaha byla již v dřívějších verzích systému, až nyní získává na praktické použitelnosti. Vylepšen byl systém rozpoznávání chyb, vestavěná kontrola pravopisu i samotný systém oznámení a opravení vzniklé chyby.

Pokud napíšete slovo a systém jej nenalezne ve svém slovníku, stanou se jedna nebo dvě věci. Za prvé se systém pokusí slovo vyhodnotit a sám jej opravit, což oznamuje zvukovým signálem (ten je možné deaktivovat) a podtrhne dané slovo. Pokud se změnou souhlasíte, normálně pokračujete ve psaní. Pokud se vám navržená oprava nelíbí, můžete stisknout backspace pro její zrušení nebo stisknout dané slovo, čímž dojde k zobrazení okna s dalšími možnými tvary tohoto výrazu. Pokud i z tohoto seznamu vyberete výraz, který jste původně napsali, telefon jej ponechá a červeně jej podtrhne.

V textu pak můžete na kterékoli z červeně podtržených slov kliknout a nechat si znovu nabídnout seznam dalších možných podob tohoto slova nebo si nechat tahem prstu doleva přes tento výraz nechat zobrazit tlačítko, které jej umožní uložit do vlastní uživatelské databáze.

Do této databáze se dostanete prostřednictvím jedné z vestavěných aplikací, kde ji můžete dále upravovat.

Tato aplikace slouží také pro práci se zkratkami. Zde si totiž můžete vytvořit kombinace dvou nebo více písmen, které systém při jejich zapsání nahradí nějakou delší frází nebo alternativním symbolem. Rychle si takto můžete například nadefinovat zkratky pro rychlé vložení často navštěvovaných webových stránek nebo podpisu, využití se však nabízí celá řada. A stejně jako u automatických oprav patří, že pokud si nepřejete provést vložení zkratky, stačí stisknout backspace. Dávejte si ale pozor na náhrady delší než 64 znaků - zde je v systému chyba, která zapříčiňuje jakékoli použití dané náhrady, ale také nemožnost jejího následného editování nebo smazání.

Automatické úpravy textu jsou určitě vítaným vylepšením webOS 2.0, stále ale nedosahují takové kvality jako na iPhone. Díky vestavěné hardwarové klávesnici to ale není zase takový problém. Předpokládám ale, že Palm bude na tomto systému pracovat dále, protože je pravděpodobné, že přijdou i zařízení, které klávesnici mít nebudou.


Dokončení zítra...


Zdroj: Dieter Bohn pro Pré Central.net

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Software pro WebOs
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Software pro WebOs:
Crusade of Destiny - vymazlené RPG ve 3D pro webOS


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.40 sekund

RSS - články RSS - fórum