
Dnešní díl recenze operačního systém Windows Phone 7 společnosti Microsoft bude zaměřen na aplikačně-instalační stránku. Více si prozradíme o tom, jak a odkud aplikace stahovat, instalovat a jak vše synchronizovat.
|
Telefonování a zprávy
Chytré telefony někdy prý slouží dokonce i k telefonování. Někteří je takto využívají prý i dokonce hodně často. Pokud ano, budou spokojeni, telefonování se nedá příliš vytýkat.
Více by se toho dalo napsat o SMS klientovi - bohužel málo z toho bude pozitivní. Windows Mobile dříve běžně používaly zobrazení SMS ve formě chatu, všechny zprávy ale navíc dělily ještě do složek jako jsou doručené či odeslané, bylo se možno vrátit k neodeslaným zprávám, zpětně bylo možné zjišťovat stav zpráv atd. Nebylo toho sice moc, ale vše fungovalo.
Klient ve Windows Phone 7 je extrémně jednoduchý. Začnu pozitivně - nechybí podpora MMS, která dříve závisela na samotných výrobcích. A pokračovat mohu tím, že telefon zvládne zprávy úspěšně odesílat.
Bohužel nyní navážu delším seznamem negativ. Jediným možným pohledem na zprávy jsou tentokrát pouze konverzace. Vím, že jsou lidé, kterým tento styl zobrazuje, ale není vhodný pro všechny. Byl bych rád, kdybych měl i přístup do běžné složky s doručenými (a dalšími zprávami). Zajímalo by mě např. jak systém pracuje se zprávami, které se nepodařilo na první pokus odeslat.
Zdá se, že v systému je také drobná chyba, jež se projeví po delším přidržení prstu za účelem vyvolání kontextové nabídky. Jsou zde dvě volby - Smazání a Přeposlání a ještě třetí volba, která je však prázdná. Jsem si jistý, že zde ještě něco mělo být, ale není.
Celkově jsem nebyl s SMS aplikací spokojen. Neočekávám, že musí umět všechno, v tomto případě je ale zjednodušení až moc výrazné a jistě nebudu sám, kdo by v tomto případě větší možnosti ocenil.
Pěkným doplňkem je ikona pro vstup do aplikace s “živou” grafikou. Pokud nemáte žádnou nepřečtenou zprávu, reprezentuje ji usmívající se obličejík. Ten se však s rostoucím počtem nepřečtených zpráv začíná čím dál víc mračit. Milý doplněk.
Marketplace a přídavné aplikace
Pro nákup a stahování aplikací je ve Windows Phone 7 určen hub Marketplace. Aplikace, hry i hudbu můžete nakupovat odsud. Aplikace jsou rozděleny do kategorií - hry, sociální sítě, cestování apod. a mohou být ještě rozlišeny na free a placené.
Instalace aplikací je přímočará - kliknete na tlačítko Instalovat a v podstatě je hotovo. Pokud aplikace umožňuje určit místo, kam bude nainstalována, automaticky se dotáže.
Placené aplikace většinou nabízejí několik možností navíc. Mnoho z nich nabízí možnost stažení zkušební verze, ačkoli to není podmínkou (povinné je to pouze u Xbox her). Platby je v základu možné provádět prostřednictvím kreditní karty nebo vašeho měsíčního vyúčtování u operátora (pokud váš operátor tuto možnost nabízí). Trochu mi chyběl požadavek na zadání hesla přes samotným provedením nákupu, jako je tomu u iPhone. Je to rozumný způsob ochrany, pokud by se váš telefon dostal do rukou někomu nepovolanému..
Výběr aplikací je zatím hodně úzký. Aplikací každým dnem přivý a časem se snad situace změní. Je pěkní vidět, že se vývojáři nebojí využívat systémové funkce jsou pivoty nebo panorama. Použitelnosti aplikací to jen prospěje - dobrým příkladem může být aplikace Seesmic, což je Facebook a Twitter klient s možností přidání více úctu. Je to skutečně dobrá aplikace, která pěkně prezentuje možnosti, které vývojáři mají.
Aplikace od výrobce a operátora
Výrobci a operátoři mají při vývoji aplikací k dispozici více možností, než nezávislí vývojáři.
Vezměme to ale z opačného konce a nejdříve si řekněme, co operátoři a výrobci nemohou. Pro mnoho uživatelů bude dobrá zpráva, že nyní nemohou do nabídky přidávat neodinstalovatelné programy. Uživatel je bude moci dle své volby svobodně vymazat. Špatné pro operátory, výborné pro uživatele. Pokud budou chtít operátoři či výrobci provádět významnější úpravy, budou se muset smířit se staršími Windows Mobile, nebo sáhnout např. po Androidu.
Nicméně mají i možnosti, kterých se uživatel již tak snadno nezbaví. Jedná se např. o výběr zvýrazňující barvy (díky které jsou všechny screeny oranžové) nebo možnost si do značné míry upravit aplikaci fotoaparátu. Výrobci mají také větší možnosti využívat hardware přístroje jako je např. právě fotoaparát nebo kompas, což běžní vývojáři nemohou. Příkladem může být aplikace od LG pro rozšířenou realitu, jež oba tyto prvky využívá.
Další možností je možnost si přidat vlastní kategorie do Marketplace. Například na telefonu Samsung budou pod kategorií “Samsung Phone” k dispozici pouze aplikace, které vyvinul Samsung nebo jsou určeny pro jeho přístroje a uživatelé ostatních značek je neuvidí.
Synchronizace
Na rozdíl od iOS mohou být přístroje s Windows Phone 7 používány samostatně. Nemusíte je připojovat k počítači, aby byly funkční a nevyžaduje to ani používání kontaktů, kalendáře nebo e-mailu - vše je možné zvládnout on-line prostřednictvím telefonu. Takto se stahují dokonce i menší aktualizace. Při správě multimédií nebo instalaci větších softwarových aktualizací se ale připojení k počítači nevyhnete.
Windows
Centrem pro spolupráci vašeho telefonu a počítače se systémem Windows je software Zune. Zune je takové “Microsoftí iTunes.” Jeho prostředí je nicméně graficky propracovanější a ne nepodobné standardnímu rozhraní Windows Phone 7. Podporována je samozřejmě také bezdrátová synchronizace. Zune se rovněž používá pro instalaci objemově větších softwarových aktualizací. Další možností je pak také nákup hudby s řadou tím souvisejících služeb a funkcí.
Zune fungoval uspokojivým způsobem a jediný problém, na který jsem narazil, bylo zprovoznění Wi-Fi synchronizace. Nakonec se ukázalo, že problém byl ve FireWallu firemní sítě. Nedokázal jsem ale přijít na to, v čem problém tkví a nebylo jej možné vyřešit jinak, než odstavením firewallu, nastavení výjimky nezabralo.
Mac OS X (autorem Johny Timmer)
Microsoft se snaží vyjít vstříc i uživatelům počítačů Mac, pro které je k dispozici betaverze synchronizačního nástroje, který je však o něco méně vybavený než verze pro Windows, z nichž největší nevýhodou byla asi absence možnosti instalace softwarových aktualizací (alespoň v testované verzi). Nicméně pro správu multimédií je program plně postačující. V současné době podporuje práci s hudbou, fotografiemi, videi i podcasty.
Přenos hudby i videa probíhá bezchybně, prostřednictvím programu získáte i přesné informace o dostupné paměti na vašem přístroji. Umožněn je obousměrný přenos - přímo z programu také můžete procházet pamětí vašeho přístroje a pracovat s uloženými soubory.
Microsoft také zkouší podobnou věc, o kterou se pokusil Palm - totiž přímou synchronizaci s iTunes. Bude sice stát nějakou práci pohlídat si kompatibilitu se všemi verzemi iTunes a iPhoto, až se tak ale stane, bude stačit již kontrolovat jen nové verze. iTunes je flexibilní řešení a za tuto snahu lze Microsoft pochválit.
Windows Live
On-line synchronizace e-mailů, kontaktů, fotografií a hudby není jedinou věcí, kterou telefon zvládá. Systém totiž obsahuje i podporu většiny věcí starší služby MyPhone. Jedná se např. o bezdrátový přístup k fotografiím, kalendáři a správě kontaktů nebo služby pro hledání ztraceného přístroje (zobrazení polohy telefonu na mapě, prozvonění, vzdálené uzamčení apod.). Uzamčení je navíc docela vtipné - zobrazí výzvu, ať telefon dotyčný vrátí.
Oproti dřívějšku však chybí zálohování textových zpráv. Windows Mobile totiž každý den prostřednictvím MyPhone zálohovaly textové zprávy, což se často hodilo. Byly totiž chvíle (ztráta telefonu, zapomenutí přístroje doma), kdy byl přístup k textovým zprávám z internetu neocenitelný. Doufám, že se jedná pouze o dočasný stav a vše bude napraveno.
Pokračování zítra...
Zdroj: Peter Bright pro ars technica.com