DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
7. února 2023  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Prislusenstvi pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 271 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Placena inzerce - Servis jinak

Recenze PocketPC: Podrobný pohled na Windows Phone 7 V.
12.11.2010 
Hardware Windows Mobile

Dnes ukončíme rozsáhlé nakouknutí pod pokličku operačního systému Windows Phone 7 společnosti Microsoftpředevším vypíchnutím toho, se může uživatele nemile překvapit a co se zkrátka nepovedlo. V závěru oprášíme naši křišťálovou kouli a pokusíme se odhalit možnou budoucnost tohoto OS.Co se nepovedlo nebo nefunguje tak, jak bychom si představovali

Systém Windows Mobile 7 se mi líbí, bohužel má také řadu vlastností, které nejsou provedeny tak, jak by si uživatel představoval.

Vývoj nové platformy trval zhruba 18 měsíců. A ačkoli měl Microsoft náskok, protože vlastnil odzkoušený, důvěryhodný a robustní operační systém odpovídající většině požadavků, musel nyní přistupovat na kompromisy. Dříve platilo, že pokud již telefon něco uměl, měl to umět dobře. Trochu paradoxní tak je, že v současných Windows je řada věcí nedokončených nebo dokonce zcela chybí a na trh se tak podle mnohých dostal ne zcela dokonalý produkt.

Osobně se ale domnívám, že Microsoft učinil správné rozhodnutí (až na ten nešťastný SMS klient), protože celkově platforma působí slušným dojmem - na jednu stranu bych dokonce řekl, že se jedná o nejelegantnější a nejuhlazenější systém, s jakým kdy Microsoft na jakékoli platformě přišel. Kéž by byla takto esteticky povedená i “velká” Windows. Bylo by ale chybou, kdybych ve článku nezmínil i věci, které chybějí.

Z pohledu recenzentů je například velmi nepříjemné, že neexistuje žádný způsob, jak v systému vytvořit screenshoty - vše je tedy nutné fotit přímo fotoaparátem. Microsoft má sice speciální verzi, která dokáže obraz odesílat přes USB (odsud pocházejí veškeré oficiální materiály), bohužel tento režim běžně není dostupný. Vím, že v praxi to není až tak zásadní záležitost, ale když ji může mí i iPhone, je škoda, že zde není, protože čas od času se může hodit i běžnému uživateli.

Seznam nedokončených nebo chybějících vlastností:

Staré dobré Windows Mobile sice možná pokulhávaly, co se ovládání týče, jejich funkční výbavě je však možné vytknout skutečně málo. Ať již se základní výbavou nebo po doinstalování potřebných programů Windows Mobile zvládají:

 • Funkci copy and paste (kopírování a vkládání textu)
 • Multitasking
 • Standardní videohovory přes 3G
 • Běžně pracovat s paměťovými kartami
 • Spravovat soubory
 • Sdílet 3G připojení přes Wi-Fi, Bluetooth i USB
 • Přenášet soubory přes Bluetooth
 • Fungovat jako USB Mass Storage zařízení
 • Použít jakýkoli podporovaný soubor jako vyzvánění
 • Připojit se k VPN
 • Být předmětem omezeným firemní politikou kvůli instalaci dalších aplikací apod.

A tyto věci zvládaly již někdy v roce 2006. Pokud jde o funkce, jsou Windows Mobile fenomenální. Samozřejmě že chytrý telefon ale nedělá jen funkční výbava.

Některé funkce by ale zkrátka v roce 2010 chybět neměly! Obzvláště ne funkce, které byly standardem již před lety a uživatelé platformy jsou na ně zvyklí. Ještě že alespoň o jedné funkce z jistotou víme, že se jí dočkáme - režim kopírování a vkládání textu by měl být jako součást aktualizace připraven začátkem roku 2011.

Nicméně s několika dalšími záležitostmi to již bude nejspíše horší - konkrétně s jedná hlavně o možnost připojení v USB Mass Storage režimu a podporu paměťových SD karet. Některá zařízení sice budou slotem vybavena, ale bude se jednat o tzv. interní slot umístěný pod baterií. Ten bude možné sice využívat pro rozšíření paměti, ale při vyjmutí karty dojde k resetu přístroje do továrního nastavení. Důvodem je nejspíše DRM ochrana, protože chráněné aplikace i hudba budou skladovány právě na paměťové kartě a Microsoft k nim chce co nejvíce ztížit přístup.

Stále je ale ještě řada dalších funkcí, u kterých však doufám, že se jich postupem času dočkáme - jde např. o multitasking, tethering, VPN a podporu firemních práv a třeba také videohovory. A samozřejmě možnost nastavit si vlastní vyzvánění melodie. Ty nejspíše budou k dispozici prostřednictvím Zune MarketPlace, zatím ale chybí. A pro řadu uživatelů mohou být tyto funkce důvodem k pořízení přístroje s jiným operačním systémem, protože nikde není dáno, kdy nebo dokonce zda-li vůbec se jich dočkáme.

Neduhy uživatelského prostředí

Během používání přijdete i na některé potíže v uživatelském prostředí. Některé jsem již zmiňoval, existují ale ještě minimálně dvě další.

V základu je problém takový, že zámek přístroje přístroj neuzamkne. I když je telefon zamčený, stále je totiž aktivní tlačítko fotoaparátu. Na jednu stranu to může být výhoda, protože když potřebujete skutečně rychle něco vyfotit, máte možnost.. Na druhou stranu je výsledkem spousta fotografií vnitřní strany kapsy. Problém to byl zejména proto, že jsem měl nastaveno automatické odesílání fotografií na FaceBook.

Aktivní navíc zůstává i vypínač, v důsledku čehož jsem si několikrát nechtěno vypnul telefon - zde by to chtělo nějaké okno s potvrzením, zda-li si vypnutí opravdu přeji.

Rád bych také viděl nějaké lepší vyhledávání, které by ovšem pátralo pouze v paměti telefon. Bing je dobrý, ale jen v případě, kdy chcete pátrat na webu. Myslím, že to bude stále akutnější s rostoucím počtem aplikací v telefonu.

Byl jsem také překvapen tím, jak málo programů podporuje zobrazení s displejem na šířku. Je zřejmé, že primární je u telefonu zobrazení na výšku, ale i zobrazení na šířku má své opodstatnění, obzvláště pak u přístrojů s výsuvnou hardwarovou klávesnicí. Programy jako Office, e-mail či SMS editor si s ním poradí a některé dokonce pracují pouze takto (PowerPoint a přehrávač videa). Jiné programy jsou na tom ale hůře - Internet Explorer lze sice na šířku zobrazit, v tomto režimu ale není zobrazen horní ani spodní ovládací lišta.

Jedna funkce je navíc kompletně skrytá - jedná se o hlasové ovládání, které aktivuje delším přidržením tlačítka Start. Bez přečtení manuálu se o ní opravdu nijak nedozvíte.

On-line konektivita

Integrace Facebooku a Windows Live je fantastická. Opravdu, toto je Facebook telefon. Ale chtěl bych víc než Facebook. Skutečně bych ocenil ještě integraci Twitter a Flickru pro práci s fotografiemi (odesílání na Facebook či SkyDrive se hodí, ale Flickr by se hodil více). Skutečně skvělá by pak byla jejich integrace rovnou do hubů, obzvláště nenahraditelné by to bylo v případě Twitteru. Sice existují aplikace, které tyto funkce do telefonu přinesou, bohužel se však jedná o aplikace třetích stran, jež nikdy nebudou moci dosáhnout takového stupně integrace, jako programy přímo od Microsoftu.

Polovičatým řešením této situace může být využití Windows Live, které dokáže číst informace (aktualizace stavů, fotografie apod.) z celé řady zdrojů a uživateli je servírovat v sekci “Co je nového.” Nicméně se jedná o jednostranný kanál, který neumožňuje žádným způsobem komunikovat zpět (s výjimkou Facebooku a Windows Live). A Twitterem stejně nefunguje, i když organizace příspěvků a práce s nimi dává tušit, že dočkat bychom se mohli..

Nebylo by špatné, kdyby si Microsoft také vzal něco ze svého ukončeného projektu KIN - konkrétně mám na mysli KIN Studio, což byla on-line správa s telefonem souvisejících dat jako jsou fotografie, videa, kontakty, textové zpráva a mnohem více. Přenášely se sem i fotografie pořízené z telefonu, ale pouze soukromě a nikam se nezveřejňovaly. Následně jste mohli se svými fotografiemi (i dalšími věcmi) naložit podle svého uvážení.

Ve Windows Phone 7 mi toto chybí a ačkoli KIN nebyly chytrý telefony, myslím, že řada uživatelů by to ocenila i zde. Windows Phone 7 zkrátka nemají pořádnou komplexní správu všech vlastností na jednom místě, což je o co citelnější, že není podporováno USB Mass Storage ani MTP. Žádným jednoduchým způsobem si tak do počítače není možné stáhnout pořízené fotografie. Zune je sice z telefonu dokáže načíst, ale pak již s nimi dále neumí téměř nic. Určitým řešením je upload fotografií na SkyDrive, ten ale opět moc možností nenabídne - KIN Studio bylo pro tyto účely mnohem vhodnější.

Zaskočila mě také nepřítomnost Windows Live Messenger v základní výbavě. Sice si můžete stáhnout autorizovaný program od společnosti s názvem Miyowa, bohužel ale nepodporuje nejnovější protokol, což je docela zásadní opomenutí již kvůli tomu, že současně nemohu být připojen z více míst (např. telefon a počítače). Snad se dočkáme oficiálního klienta od Microsoftu..

Programování aplikací

O vývoji aplikací zde nechci mluvit moc podrobně. Prostředky a základní pracovní prostředí pro vývoj aplikací na Windows Phone 7 jsou velmi silné, bohužel v současné době je řada funkcí vývojářům nedostupná. Na některé funkce jako je fotoaparát nebo kompas si tak budou muset počkat a v současnosti se bez nich zkrátka obejít.

Více se obávám spíše vlastností, které jsou v prostředí systému běžně používány, ale vývojářům třetích stran nejsou zpřístupněny. To je škoda, protože si myslím, že by vývojáři své programy rádi vyvíjely tak, aby byly základnímu rozhraní co nejpodobnější, ale takto budou mít smůlu.

Pravděpodobně je ale otázkou času, než Microsoft rozšíří možnosti, které mají vývojáři třetích stran k dispozici.

Budou Windows Phone 7 úspěšná?

Windows Phone 7 jsou obecně považovány za poslední možný pokus Microsoftu na trhu s chytrými telefony, kde se mu delší dobu přestává dařit. Starší platforma Windows Mobile je pohřbena, projekt KIN je také pohřeben a pokud se neprosadí Windows Phone 7, je dost dobře možné, že Microsoft toto odvětví nadobro opustí. Úspěch je v tomto případě těžko definovatelný pojem, ale pro Microsoft by to mělo znamenat prodat během prvního roku alespoň několik milionů kusů přístrojů s jeho systémem.

Když se dostaly mezi lidi první zvěsti o nových kapesních Windows, byli lidé překvapeni, že Microsoft kompletně odřízl Windows Mobile a začal od nuly. Navíc vypouští produkt, který se funkčně s ostatními dnešními platformami nemůže rovnat. Když se na systém ale podíváme podrobněji, zjistíme, že pro běžného uživatele je zcela dostatečný a i přes menší počet funkcí je po uživatelské stránce na míle dál, než byly Windows Mobile.

Je těžké odhadovat, zda-li Microsoft s tímto přístupem zaujme stávající zákazníky chytrých telefonů a přesvědčí je, aby přešly na jeho stranu, na druhou stranu je ale pravda, že většina současných uživatelů mobilních telefonů smartphone doposud nevlastní a právě takovéto zákazníky by mohl nový systém Microsoftu zaujmout.

Nové rozhraní je skvělé. Využívání hubů pro shromažďování informací místo nutnosti spouštět řadu různých programů je inovativní krok, který by mohl také uspět. Většina změn je dobře promyšlená a do systému dobře zakomponovaná. Jediným systémem, který se v tomto může Windows Phone 7 přiblížit, je webOS, ani zde ale není sjednocení celého prostředí tak daleko.

Hardware přístrojů působí dobře a striktní požadavek na minimální výbavu a výkon přístrojů lze jedině schvalovat - on totiž pomalý telefon nebo trhající se animace dokáže řadu lidí rychle odradit. Takto se Microsoft postaral o to, že s používáním přístrojů nebudou žádné takovéto potíže.

I přes řadu zmiňovaných nedostatků a nectností si myslím, že Microsoft s první verzí Windows Phone 7 dosáhl toho, co si předsevzal. Windows Phone 7 sice neobstojí v tabulkovém srovnání funkcí, pokud ale dojde na způsob interakce s uživatelem a běžné každodenní používání, stává se po softwarové stránce vítězem.

Microsoftu se ne vždy podaří vydat první verzi svých produktů ve správný čas, tentokrát se mu to ale povedlo. Windows Phone 7 skvěle vypadají, dobře fungují a je radost je používat. Tržní úspěch je těžké předpovídat, nicméně podle mých dosavadních zkušeností se ale jedná o platformu, která si zaslouží respekt a na úspěch má zaděláno. Nezbývá tedy než si nějaký čas počkat, jak budou reagovat samotní zákazníci.


Zdroj: Peter Bright pro ars technica.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Hardware Windows Mobile
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Hardware Windows Mobile:
Značkové příslušenství pro HTC přístroje


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekVšechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.44 sekund

RSS - články RSS - fórum