DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
10. srpna 2022  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

Baterie pro PDA


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 211 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPHSluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPHR4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 KčNabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 KčSluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPHVyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPHTTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPHScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 KčMatná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 KčNavštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Placena inzerce - Servis jinak

Články o Palmech: Sony Clie NR70V
06.09.2004 
Hardware Palm
Sony NR70V patřilo k jednomu z posledních modelů před příchodem PalmOS 5. Nebyla by to samozřejmě firma Sony, kdyby tento model neměl různé perličky - například přehrávání mp3 a ATRAC hudebních souborů (formát minidisků), QVGA foťáček, HiRes+ displej vynikající kvality, kryt z hořčíkových slitin nebo vestavěná klávesnička…


Zchlazení na úvod

Klikni pro zvetseni obrazku Protože v úvodu jsem uvedl jen samé výhody, je na místě trochu zchladit nadšení (to pak obnovím v druhé polovině recenze). Sony je stavěno v u mobilů oblíbeném véčkovém stylu, což dalo návrhářům k dispozici obrovský prostor - ten však nebyl využit zcela nejlépe. Klávesnička ve spodní polovině je docela malá a jde mačkat vcelku ztuha. Nenašel jsem způsob, jak ji trochu přeprogramovat (kdo by měl tušení jak na to, ať mi dá prosím vědět). Především mi vadilo, že tam jsou speciální klávesy Ctrl a Alt, u kterých jsem vůbec nemohl přijít na jejich použití. Například u hardwarové externí infračervené klávesnice funguje Ctrl jako klávesa pro speciální akce (taková ta linka vedená z levého dolního do pravého horního rohu, po které napíšete další znak - například Ctrl+B pro tučné písmo apod.). Stejně tak klávesa Alt je smysluplně využita i u Trea 600, kde pomocí ní lze psát všechna různá diakritická a speciální znamínka. Foťáček má rozlišení 320x240 - sice aspoň něco, ale žádná sláva. Nelze ukládat do JPEGu, takže snímek zabírá 152 kB! Takže ač má třeba Treo nebo Zire 71 možnost fotit s 4x větším rozlišením, na 128 MB se vejde řádově desetinásobek fotografií (ehm...). Otvírání je fajn, ale poněkud skřípe a dle zkušeností dlouhodobějšího uživatele je nutné jej tak jednou ročně promazat. Je také důležité mít nainstalovaný Sony update, jinak dochází k jistým problémům. Tímto jsem však nevyřešil přehrávání mp3 v programu AudioPlayer v žádné jiné kvalitě než 128 kbps. Jako však největší nevýhodu se mi jeví absence PalmOS 5, ale to již nebudu brát dále v potaz a srovnání založím většinou s PDA podobného kalibru, tedy PalmOS 4.

Konfrontace

A teď podrobněji k přednostem tohoto PDA, kterých je víc než dost a jsou mi skutečnou lahůdkou.

Klikni pro zvetseni obrazku

Displej

První, na co se člověk podívá a co mu vyrazí dech, je displej. Sice není tak rovnoměrně podsvícený jako u Palm Tungsten T3, zato je na sluníčku vidět stejně dobře jako Tungsten T nebo jako Palm m515. Což je obrovská výhoda například při používání map ve slunečných dnech, navíc je možné používat Sony bez nutnosti podsvícení a to má na výdrž docela blahý vliv. Takže volám bravo, kéž se ostatní výrobci poučí - dispej stejně krásný v šeru jako mají novější Tungsteny a navíc viditelný na sluníčku, to je rarita. Dále rozlišení displeje je 320x480, dokonce i úhlopříčka je stejná jako u Tungstenu T3. Mnoho aplikací však HiRes+ využít neumí, mezi nimi vestavěný launcher - to Sony trochu nevychytalo. Zato SmartMaps nebo WordSmith v tomto rozlišení je jedním slovem lahůdka. Jen malý detail na konec - oproti Tungstenu T3 nelze displej otočit na šířku.

Kamerka

Slovo výhoda zní poněkud nadneseně, když je použito rozlišení 320x240. Každopádně si však můžete kdekoli kde máte svoje Sony vyfotit - i když v mizerném rozlišení a s velkými nároky na paměť (150 kB!) - co chcete. Je možné fotit ještě v rozlišení 160x120 a 88x88. Je možné si taky docela vyhrát s nastaveními různých efektů (černobíle, inverzně), můžete ukládat přímo na kartu ve formátu PGP, je to vyřešené prostě dobře. Jen to rozlišení.

Klikni pro zvetseni obrazku

Výkon

To, co jsem s NR70V zažil, jsem v podstatě čekal. Přesto jsem se neubránil překvapení - Motorola DragonBall Super VZ na 66 MHz je ve většině aplikací rychlejší než Palm Tungsten T. Takže rychlost skutečně úchvatná a u jiného PalmOS 4 zařízení nevídaná. Dále mě uchvátila rychlost práce s Memory Stick paměťovou kartou - ačkoli je papírově SD karta řádově rychlejší, PDA s ní nepracují příliš rychle. Zato NR70V (nebo i jiné Sony) lze využít jako externí čtečku karet (pomocí SW Memory Stick Import v PDA a Memory Stick Export v PC), která je odhadem 3x-4x rychlejší než Palm při použití aplikací CardExport nebo filepc2pda.

Paměť

Základní paměť RAM je 16 MB, z toho 15 MB využitelných - ve své době nadprůměr, nyní příjemný průměr. Horší to je s paměťovou kartou, protože MS karty jsou podporovány jen obyčejné do velikosti 128 MB, případně je možné sehnat i specialitku o velikosti 256 MB, ale to je zřídka... A 128 MB může být docela málo, zvlášť jestli náruživě posloucháte mp3 nebo se na svém miláčkovi díváte na video (to mimochodem zvládá NR70V velmi plynule a příjemně v programu Kinoma Player).

Kompatibilita

Sony je velmi kompatibilní se všemi programy pro PalmOS 4. Ale na ty psané pro PalmOS 5 - které teprve dovedou využít HiRes a HiRes+ naplno - můžete bohužel zapomenout. Světlou výjimkou jsou SmartMaps, WordSmith a najde se i nejeden program psaný právě pro toto "kliácké" rozlišení (třeba NoviiRemote, ale o tom až za chvíli), ale moc jich není.

Lokalizace

Zajímavé zážitky jsem měl i při shánění lokalizace pro Sony NR70V, protože ji Paragon Software na svých stránkách oficiálně nenabízí. Řešení však existuje - mužete použít lokalizaci pro Sony SJ30 (malá lokalizace) a nebo za 699 korun můžete zakoupit dokonce plnou lokalizaci systému od společnossti RedGrep !

Infračervený port

U Sony SL10 má infraport jen maličký dosah, k ovládání televizoru apod. nevhodný a s Palmy řady 5xx a Tungsten nesrovnatelně slabší. Sony NR70V právě kvůli použití PDA jako ovladač obsahuje tzv. "enhanced IR port", jehož dosah je přímo monumentální a s přehledem přesahuje i schopnosti Zire 71, který je z Palmů dle mého názoru jako dálkový ovladač nejvhodnější.

Klikni pro zvetseni obrazku

Design, váha...

Menší nevýhodou je, že NR70V má rovných 200 gramů. Pravda, není to tak dlouho, co jen o fous méně vážil mobilní telefon... Každopádně dnes jsou v kurzu spíš kolibříci okolo 120 gramů (PDA, ne mobily). Váha je však způsobena jednou prostou věcí, a tou je kryt z hořčíkové slitiny! Ano, žádný plast! Snad jen klávesnička je na jakémsi postříbřeném polštářku, ale jinak je však z pevného, odolného magnésia, které je příjemné do ruky a neohebné. Prostě velice příjemné, i když nosíte-li i toto PDA jen tak v kapse s klíči nebo drobnými, nějaký ten škrábanec prostě pochytí.

Klávesnice

Vestavěná klávesnice je kapitolou sama o sobě - je sice hezké, že tam je, ale tlačítka se nemačkají zrovna nejlépe a navíc jsou opravdu maličká. Tungsten C byl na tom mnohem lépe!

Výdrž

Na závěr bych jen pochválil výdrž, která je s minimálním podsvícením a normálním používáním (textový editor, krátce mp3, ovladač, foťáček, práce s kartou) okolo 5 hodin. Při poslouchání mp3 a vypnutém displeji dokonce okolo 10 hodin a to už je velmi slušné (testováno při vypnutém displeji. Příčinou je hardwarové přehrávání mp3, které je mnohem méně náročnější než když to zprostředkovává procesor)!

Závěr

Sony NR70V je technická lahůdka, v dnešní době jí však k dokonalosti už pár věcí schází, jiné by mohly být lepší. Především je to operační systém, PalmOS 5 je dnes mnohem pokročilejší. Paměti má dost, ale podpora větších karet MS Pro by byla vítaná. Stejně tak vestavěná klávesnička by si zasloužila alespoň menší možnosti programování, vestavěný foťáček by měl mít vyšší rozlišení, PDA by mohlo mít vestavěný bluetooth. Ale jinak se jedná o příjemný luxus každým coulem!

Technická specifikace

Operační systém: PalmOS 4.1
Hmotnost: 200 g
Rozměry: 72 x 137 x 17 mm
Paměť: 16 MB RAM (15 MB přístupných)
8 MB ROM
Rozhraní: USB (kabel)
IrDA
Memory Stick
audio out
Displej: podsvícený, 320 x 480 pixelů a 65536 barev
Napájení: Li-Ion
Aplikace: CLIÉ Audio Player, CLIÉ Camera, CLIÉ Paint, Memory Stick Autorun, Memory Stick Backup, Memory Stick Gate, Memory Stick Import, PictureGear Pocket, Sound Utility, PictureGear 4.5 Lite (pro PC), SonicStage LE (pro PC), Sound Converter 1.0 (pro PC)

Pavel_Zivny
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Hardware Palm
· Další články od autora Pavel_Zivny


Nejčtenější článek na téma Hardware Palm:
ADPO Hardcase pro Zire72


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 4.5
Účastníků: 2

Výborný

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článekRe: Sony Clie NX70V (Hodnocení: 1)
Od: ax - Pondělí, 06.09. 2004 - 14:22:22
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
NR je opravdu vykopavka. Nebylo by rozumnejsi recencovat radu NX, ktera je novejsi, ackoliv i ta je uz dnes "vykopavkova" Mel jsem NX70V a jeho display a magnesiove telo mne na T3 opravdu chybi. Prohlizec Netfront a Flash Player take.

Re: Sony Clie NR70V (Hodnocení: 1)
Od: pavel (pavel_zivny@pdasoft.cz) - Středa, 08.09. 2004 - 08:42:54
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu) http://www.pdasoft.cz
Tak bych mel dve opravy, za ktere se omlouvam: jednak s fotackem lze ukladat do JPEG (na kartu) a jednak Sony zvlada mp3 na bitrate 128 kbps a vyssi.
Jinak NR70V je mozna opravdu vykopavka, lec velice kvalitni, zejmena ocenuji ze jeho displej nepiska a je viditelny na slunicku. NX70V se budu snazit dostat do ruky a zrecenzovat co nejdrive.

Re: Sony Clie NR70V (Hodnocení: 1)
Od: zhang123 (gaolin71@gmail.com) - Úterý, 20.07. 2010 - 08:34:56
(O uživateli | Poslat soukromou zprávu)
Roadblocks replica vacheron constantin [www.ewatchesreplica.com] have been another tactic to omega replica [www.replicawatches9.com] recently emerge in Mexico's drug patek world time [www.ewatchesreplica.com] war. Gangs in the neighboring replica tag heuer watches [www.replicawatches9.com] northeastern states of Nuevo Leon replica tissot [www.replicawatches9.com] and Tamaulipas, where Nuevo Laredo concord bennington watch [www.ewatchesreplica.com] is located, have thrown up omega seamaster planet ocean [www.ewatchesreplica.com] the blockades to impede soldiers tiffanis [www.replica-jewelry.net] from coming to the aid bvlgari replica watches [www.ewatchesreplica.com] of colleagues under attack.

Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.51 sekund

RSS - články RSS - fórum