DomůVáš účetFórumeObchodTémataKontaktiPod/iPhoneOpravy iPhonů
19. dubna 2024  
 
Nabídka
· Domů
· Archív článků
· Countdown
· Developing Group
· Fórum
· Freeware
· Obchod
· Odkazy
· PDASoft klub
· Seznam uživatelů
· Sidebar
· Témata
· Uživatelé PDA
· Váš účet
· Verze pro PDA

Reklama

ADPO ScreenWard Anti-Shock folie pro Apple iPhone 5


Vyhledávání


Pokročilé vyhledávání

Kdo je online
V tuto chvíli je 296 návštěvník(ů) a 0 uživatel(ů) online.

Jste anonymní uživatel. Můžete se zdarma zaregistrovat zde

eObchod Info

eBook čtečka eB-700

Zařízení eBook 700 je čtečka elektronických knih s plnou podporou českého jazyka a desítky nejpoužívanějších formátů elektronických knih, hudby a videa za nejnižší cenu na trhu! K dostání je v černé a bílé barvě.

Cena: 1994 Kč vč. DPH



Sluchátka pro Samsung Galaxy S II

Nová sluchátka pro váš skvělý moderní smartphone Samsung Galaxy i9100. Super cena!

Cena: 99 Kč vč. DPH



R4i SDHC White Dual Core pro DS/3DS

Rozšiřující karta pro herní konzole Nintendo DS / DS Lite / 3DS apod., která vám umožní přehrávat počítačové hry stažené z internetu.

Cena: 348 Kč



Nabíjecí Touchstone sada pro Palm Pré

Třídílná Touchstone sada pro smartphone HP / Palm Pré / Pixy obsahující touchstone nabíječku, síťový adaptér s redukcí pro české zásuvky a microUSB kabel pro propojení.

Cena: 782 Kč



Sluchátka Sony Ericsson HPM-70

Handsfree sluchátka pro mobilní telefony Sony Ericsson za super cenu!

Cena: 114 Kč vč. DPH



Vyhřívané USB rukavice

Přemýšlíte nad vhodným dárkem pro chladné období? Vyhřívané USB rukavice jistě potěší a jedno zda to bude na začátku zimy, nebo na jejím konci! STOP prokřelým prstům!

Cena: 363 Kč vč. DPH



TTX Audio FM vysílač do auta

Poslouchejte hudbu ze svého PDA, smartphonu nebo MP3 přehrávače v rádiu!

- 7 kanálů
- Dosah přenosu: 5m
- Výhodná nízká cena!

Cena: 240 Kč vč. DPH



ScreenWard Protector pro iPhone 3G

Ochranná fólie ScreenWard společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA nebo smartphonu dopřát.

Cena: 101 Kč


Ochranná fólie PrivacyWard pro Pocket PC 2.8"

Speciální bezpečnostní a ochranná fólie. Chraňte displej svého PDA a zároveň chraňte jeho obsah. Super cena!

Cena: 58 Kč

Pro všechna Windows Mobile PDA s 2,8" displejem.


Nabíječka do auta pro Treo 750/650

Malá, lehká, skladná, levná a tedy vždy po ruce.

Cena: 153 Kč



Matná ScreenWard fólie pro Treo 680

Ochranná fólie ScreenWard od společnosti ADPO patří mezi jedny z nejlepších fólií pro PDA, které můžete svému PDA dopřát. Nyní za bezkonkuenční cenu!

Cena: 58 Kč



Navštivte
LevnaKoupe.cz - e-shop s výpočetní technikou - počítače,Notebooky, PDA příslušenství (Palm, Pocket PC, iPhone), Software, Hry (STEAM KEYS

CE4YOU

POCKET4YOU

Palmknihy - knihy do vaší dlaně

Queer Research

ADPO


Google Analytics

Nahradni dily pro Apple, HTC, Nokia, Samsung

Recenze hardware: Fujitsu LOOX F-07C  zajímavý tablet s Windows 7 a Symbianem
03.10.2011 
Recenze hardware

Fujitsu LOOX F-07C je velmi netradiční telefon, který uvnitř poskytuje prostor nejen upravenému systému Symbian, ale také plnohodnotným Windows 7. Jak si tento neobvyklý japonský telefon vede v praxi, se dozvíte na následujících řádcích.



Ti starší z nás si ještě možná vzpomenout na kategorii speciálních počítačů, kterým se říkalo UMPC. Do této kategorie spadalo několik přístrojů, mezi které patří např. Sony Vaio UX, OQO nebo xpPhone. Všechny tyto přístroje měly operační systém Windows a byly docela velké, těžké a nemohly se pochlubit příliš dobrou výdrží. A z nějakého zvláštního důvodu se je společnost Fujitsu snaží vzkřísit v podobě modelu LOOX F-07C, který se může pochlubit výsuvnou hardwarovou klávesnicí a operačními systémy Symbian a Windows 7. Zajímavá kombinace, že? Na takovýto přístroje jsme se samozřejmě museli podívat na vlastní oči.

Hardware

Jelikož v sobě přístroj nese i plnohodnotný operační systém Windows 7, je zřejmé, že se nebude jednat o žádného střízlíka, čemuž odpovídají i jeho rozměry 128 x 61 x 19,8 mm a hmotnost 218 g. Oproti většině dnešních chytrých telefonů je to již docela citelný rozdíl. Z velké části za to zcela jistě může použití procesoru Intel Atom Z600, ačkoli byl jeho výkon kvůli prodloužení výdrže a snížení tepelných emisí snížen na polovinu, tedy 600 MHz. Zcela jistě se ale i tak jedná o jeden z nejmenších přístrojů se systémem Windows 7 na světě, obzvláště pak, když přihlédneme k tomu, že se zároveň jedná i o telefon. K tomu se ale ještě dostaneme.

Telefon ve svém nitru ukrývá hardwarovou QWERTY klávesnici, jejíž vysouvání je podpořeno pomocným mechanismem, ačkoli je pravda, že by mohlo být ještě o něco snazší, všimli jsme si také, že mezi oběma částmi přístroje se nachází docela velká mezera. Klávesnice má čtyři řady tlačítek a také trackball ve své pravé části, který při stisku nahrazuje levé tlačítko myši. Trackball je však docela zapuštěný a někteří by tak mohli raději využívat tlačítko v levé horní části klávesnice se stejnou funkcí. Rozhodně není běžné, aby přístroj obsahoval dva přeřazovače funkcí na tlačítkách, zde se však skutečně nacházení pod označením Fn1 a Fn2 (tyto se používají pro vyvolání funkčních kláves F5 – F12). Klávesy F1 až F4 se nacházejí přímo na klávesnici.

Podobně jako u dalších japonských telefonů se klávesnice chlubí krátkým a přesným stiskem, protože je zde použito plnohodnotné rozložení včetně tlačítek Ctrl, Alt, Tab a Windows, budou s ní mít lidé s většími prsty kvůli stísněnému prostoru problémy. Na druhou stranu je ale alespoň možné stále snadno použít klávesovou zkratku Ctrl + Alt + Delete. Dobré je také to, že tlačítka BackSpace a Delete jsou oddělená a nejsou umístěna jedné klávese.

V blízkosti displeje se toto až na několik tlačítek a LED diod příliš nenachází. Na první pohled se může zdát, že pod displejem se nacházejí tři tlačítka, ve skutečnosti se ale jedná o pouhá dvě tlačítka (mazání a tlačítko pro obsluhu hovorů sloučené s vypínačem) rozdělená mikrofonem a skrytými LED.

Na pravém boku přístroje se nacházejí další tři tlačítka. První z nich slouží jako jednopolohová (neexistuje zde žádná „poloviční“ fáze pro ostření) spoušť fotoaparátu, další dvě pak vypadají jako běžná tlačítka pro regulaci hlasitosti, opak je ale pravdou. V „Symbian režimu“ má horní tlačítko více funkcí – jeho obyčejný stisk slouží pro přepínání mezi spuštěnými aplikacemi, delší stisk pak spustí jednu uživatelsky nastavitelnou funkci, v případě spuštění Windows lze toto tlačítko použít pro vyvolání uživatelsky přívětivé nabídky pro rychlé spouštění programů. Spodní tlačítko má také své funkce – jeho krátký stisk uzamkne displej, delší podržení přepne telefon do tichého režimu.

Telefon obsahuje také speciální proprietární konektor, skrze který lze telefon připojit k přídavné synchronizační kolébce. Ta uživateli nabídne čtyři USB porty a HDMI výstup. Větší zajímavostí však je, že tato kolébka obsahuje i chladič směřující vzduch na zadní stranu přístroje, který zejména při spuštění systému Windows chlazení opravdu potřebuje.

Režim operačního systému Symbian

Nazývat tento systém jako Symbian je trochu zavádějící, protože zde použitá verze je do velké míry upravená a spíše by se slušelo o ní hovořit jako o vlastním novém systému. Do tohoto režimu také telefon po spuštění standardně startuje, do Windows se lze dostat až později po stisku určeného tlačítka.

V tomto režimu jsou dostupné pouze základní věci jako je telefonování, SMS, multimédia a další jednodušší funkce. Pokročilejší funkce, jako je internetový prohlížeč, zde chybějí (dokonce se nepřipojíte ani k Wi-Fi). Přesto je zde několik zajímavých doplňků, jako je svítilna nebo falešný hovor. Čínští a japonští uživatelé také uvítají systém pro rozpoznávání jejich ručně psaného písma. Klávesnici lze využít k rychlému vytočení hovoru nebo také pro nastavení odpočítávání času z maximálních 60ti minut.

Výše jsme zmiňovali absenci tlačítek pro regulaci hlasitosti. Pokud tedy chcete např. pro vyzvánění nebo nastavit jinou hlasitost, budete muset do čtvrté úrovně nastavení, což je opravdu nepoužitelně a netolerovatelně pomalý postup. Během hovoru lze naštěstí hlasitost regulovat tlačítky na displeji, přesto to ale není ideální. Pořízení Bluetooth sluchátka tak bude možná větší nutností, než u jakéhokoli jiného přístroje.

Multimédia v operačním systému Symbian

Multimediální výbava v porovnání s ostatními přístroji příliš nevyčnívá. Displej s úhlopříčkou 4 palce sice nabídne jemné rozlišení 1024 x 600 bodů (což znamená jemnost 297 PPI, přičemž iPhone 4 má 326 PPI), slabší součástí výbavy je ale již pouze 5mpx fotoaparát se záznamem videa v nízkém rozlišení 640 x 480 bodů. Odhadujeme, že k tomu výrobce sáhl kvůli snížení výrobních nákladů. Na druhou stranu jsou ale fotografie dost kvalitní. Jejich ukládání na paměťovou kartu (Class 6) však trvá někdy i pět vteřin.

Dalším omezením je, že při prohlížení fotografií není možné využívat multi-touch gesta pro jejich zvětšování a zmenšování, při naklonění telefonu je také možné u hrany zpozorovat pronikající osvětlení. Situaci příliš nezlepší ani hudební přehrávač. To, že se musí hudba nahrávat do předem určené složky, by se ještě dalo přejít, absenci 3,5 mm konektoru již ale přejít nelze. V balení je sice redukce na 3,5 mm jack, což ale znamená, že nelze zároveň poslouchat hudbu přes sluchátka a nabíjet baterii (nebo telefon připojit k dokovací kolébce).

Windows 7

Konečně se dostáváme k tomu nejzajímavějšímu. Jako každý jiný přístroj s Windows 7 si i tento vyžádal prvotní přípravu systému, která v tomto případě zabrala asi hodinu. Samotné spuštění do systému Symbian trvá asi dvě minuty. Poté je nutné ještě spustit Windows, naštěstí lze ale využít hibernaci a start tak zkrátit zhruba na půl minuty.

Po spuštění Windows se standardně zobrazí rozhraní určené pro práci s Office (součástí telefonu je dvouletá licence) a kontrolu bezdrátových funkcí. Tento režim je možné spustit i tlačítkem na boku a v nastavení jej lze také zcela deaktivovat. Windows jsou umístěna na 32 GB eMMC kartě, paměť lze ale dále rozšířit i svou vlastní microSD kartou (z nepochopitelného důvodu je ale přístup k této paměti omezen na tři minuty).

Kromě klávesnice a trackballu lze k ovládání přístroje samozřejmě použít i jeho dotykový displej. Kvůli vysokému rozlišení ale není takovéto ovládání nejjednodušší, protože trefovat se na malé ikonky a odkazy znamená zvýšenou nutnost soustředění.

Výkon pod Windows 7

Takové slabší varování jsme vyslali již na začátku: Windows 7 jsou v tomto případě poháněny procesorem s frekvencí pouhých 600 doplněným o 1 GB operační paměti, takže je nutné počítat s tím, že systém bude pomalý. I tak ale často dochází k docela výraznému zahřívání přístroje, takže snad ani nechceme vidět, jak by to vypadalo, kdyby procesor běžel na své standardní frekvenci 1,2 GHz. Zkoušeli jsme i několik výkonových testů, ale 3DMark06 se přerušil zhruba v polovině a nahlásil Direct3D chybu a PCMark Vantage doběhl asi po hodině s nelichotivým skóre okolo 700 bodů (jen pro porovnání – běžné mini notebooky s Intel Pine Trail získávají okolo 1200 bodů).

Raději jsme nezkoušeli ani žádné hry. Výmluvné je i přehrávání s videi na YouTube, kdy měl přístroj problémy již u rozlišení 480p (360p však bylo v pořádku). Ani hry na Facebooku na tom nebudou nijak dobře.

Výdrž pod Windows 7

Podle specifikací by měl Fujitsu F-007C vydržet pod Windows 7 zhruba dvě hodiny práce. Ve skutečnosti je to však spíše něco přes hodinu a tato doba se ještě zkrátí, pokud budete používat 3G data. Používat Windows 7 je tak ideální pouze pro nejnutnější činnost (např. urgentní úpravy v dokumentech) nebo např. večer před spaním, kdy telefon následně připojíte k nabíječce. S výdrží souvisí i velmi nepřesné informování o zbývající kapacitě, které většinou přeskakuje někde mezi 30 – 100 procenty. Pokud kapacita baterie poklesne pod určitou úroveň, přístroj automaticky přejde pod Symbian, ve kterém dokáže ještě docela dlouhou dobu fungovat alespoň jako běžný telefon.

Konektivita pod Windows 7

F-07C pod Windows umožňuje využívat jak rychlé 3G přenosy, tak i Wi-Fi (které se však při aktivaci 3G automaticky vypne a později jej je nutné aktivovat ručně, totéž však platí i v případě výpadku 3G). Manažer připojení bohužel není příliš chytrý, a uživatel bude muset připojení věnovat více pozornosti, než by se hodilo. Příliš štěstí jsme neměli ani s telefonováním pod Windows, většinou jsme uspěli pouze s příchozími hovory.

Závěr

Po týdenním testování můžeme bezpečně říci, že Fujitsu LOOX F-07C se příliš nepovedl. Začít můžeme u chybějících tlačítek pro regulaci hlasitosti a pokračovat můžeme absencí klasického jack konektoru, nefunkčním multi-touch u Symbianu a skončit můžeme např. slabou výdrží a nízkým výkonem pod Windows 7.

Na druhou stranu můžeme Fujitsu pochválit alespoň za snahu přijít s něčím novým, protože se jedná o zajímavý koncept, který však bohužel trpí celou řadou omezení. Uživatelé, kteří rádi sbírají jeden telefon za druhým, takovýto model určitě nadchne.

Plusy:

  • Kvalitní konstrukce
  • Unikátní hybridní zařízení s plnohodnotnými Windows 7
  • Velmi jemný displej

Mínusy:

  • Slabá výdrž pod Windows
  • Nízký výkon kvůli podtaktovanému procesoru
  • Mnoho omezení pod oběma systémy


Zdroj: Richard Lai pro engadget.com

Frantisek_Doupal
PDASOFT TEAM


 
Přihlásit se
Přezdívka

Heslo

Bezpečnostní kód: Bezpečnostní kód
Do tohoto pole vložte bezpečnostní kód:

Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.

Související odkazy
· Více o tématu Recenze hardware
· Další články od autora Frantisek_Doupal


Nejčtenější článek na téma Recenze hardware:
Recenze odolného smartphonu Motorola Defy  druhá část


Hodnocení článku
Průměrné hodnocení: 0
Účastníků: 0

Zvolte počet hvězdiček:

Výborný
Velmi dobré
Dobré
Povedený
Špatné


Možnosti

 Vytisknout článek Vytisknout článek







Všechny obchodní známky a názvy patří jejich příslušným vlastníkům, komentáře patří jejich odesílatelům. Vše ostatní vlastní © 2004 Sale&Consulting Company s.r.o.
Web pohání Copyright © Redakční systém UNITED-NUKE. Všechna práva vyhrazena.
Čas potřebný ke zpracování stránky: 0.50 sekund

RSS - články RSS - fórum