
Výjimečně tenký tablet s operačním systémem Google Android, který se může pochlubit špičkovým displejem s úhlopříčkou sedm palců, výkonným procesorem i grafickým čipem a rekordní výdrží baterie. Za to vše si však nechá výrobce řádně zaplatit.
|
Společnost Samsung se mezi výrobci tabletů skutečně činí. Do nedávné doby nabízela tablety s úhlopříčkami 7, 8,9 a 10,1 palců. Již to bylo v porovnání s ostatními výrobci poměrně úctyhodné, nyní však svou nabídku rozšiřuje o další variantu - tentokrát s úhlopříčkou displeje 7,7 palců. Mezi nejdůležitější vlastnosti novinky s označením Samsung Galaxy Tab 7.7 patří kromě operačního systému Android Super AMOLED Plus displej s rozlišením 1280 x 800 bodů, kovová broušená zadní strana nebo až 10ti hodinová výdrž na jedno nabití baterií. Alespoň na papíře to vypadá na další hodně zajímavý model.
Hardware
Na první pohled od sebe jednotlivé tablety společnosti Samsung budete rozlišovat jen velmi složitě. Všechny jsou tenké, relativně lehké a také plastové. Stále to samé dokolečka s minimem změn. Protože jsme vděční, že alespoň model Galaxy Tab 7.7 přece jen s určitou změnou přichází. Touto změnou je zcela nové provedení zadní strany, které je tentokrát z broušeného kovu. Zadní kryt je celistvý s výjimkou drobného proužku plastu pro příjem signálu bezdrátových technologií. Obvod přístroje je ozdoben tenkým stříbrným okrajem, zhruba stejně tenkým, jako u starších modelů. Jako snad každému jinému tabletu i v tomto případě přístroji samozřejmě dominuje rozměrný dotykový displej. Již nyní mohu prozradit, že je výborný, podrobněji se k němu ale dostaneme až později.
Design přístroje se celkově nese ve spíše strohém, industriálním duchu. Rozdíly v rozměrech i hmotnosti jsou oproti nepatrně menšímu modelu 7.0 Plus zanedbatelné, vzhledově se nám však větší sourozenec zamlouval o něco více. I přes použití kovu na zadní straně přístroje se celkově kvalita zpracování příliš nezměnila, nelíbily se nám zejména plastové záslepky konektorů. I přesto však tablet v rukou působí dobrým dojmem.
Na rozdíl od většiny svých dalších tabletů Samsung tentokrát umístil čelní kamerku na kratší stranu přístroje - standardně se tedy počítá s tím, že tablet bude nejčastěji používán s displejem na výšku. Podobně je tomu i u modelu 7.0 Plus, větší Galaxy Tab 8.9 ale měl již kamerku na delší straně přístroje, zde tedy u Samsungu počítají, že uživatel již bude přístroj primárně používat s displejem naležato. A naše zkušenosti jen potvrzují, že tato úvaha dává smysl, tablet se s displejem na výšku opravdu používá příjemněji, zde ale hodně záleží také na velikosti uživatelových rukou a jeho osobních preferencích.
Pojďme si však prohlédnout i zbytek přístroje. Na hraně těsně u kamery najdete otvor mikrofonu, hned za ním se ale nachází i 3,5 mm jack konektor pro připojení sluchátek. Na opačné straně - tedy druhém kratším boku - se nacházejí dva reproduktory se systémovým konektorem mezi nimi. Systémový konektor není univerzální, ale typický Samsung konektor, určený pro nabíjení i připojení k počítači. Univerzální konektor se nenachází ani nikde jinde na tělu přístroje, uživatel se bez tohoto rozhraní zkrátka bude muset obejít. Zbývající prvky jsou rozmístěny po hranách delších boků přístroje a jedná se o tlačítko vypínače / zámku, tlačítka regulace hlasitosti a sloty pro paměťovou kartu a SIM kartu.
Ve svých útrobách tablet skrývá celou řadu běžných rádiových modulů a senzorů, konkrétně se jedná o Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 3.0, akcelerometr, digitální kompas, gyroskop a nad displejem také senzor přiblížení a senzor osvětlení. Samsung tentokrát vypustil infračervené čidlo, které některé jeho tablety obsahují. Univerzální dálkové ovládání tak tentokrát tento tablet bohužel nezastane. Zapomenout nesmíme ale ani na vestavěnou navigaci podporující protokoly GPS i GLONASS a zejména na integrovaný datový modul s podporou rychlých dat HSPA+.
Telefonování
Rozhodně nepůjdeme tak daleko, abychom toto zařízení označovali za telefon, na druhou stranu je ale pravda, že Samsung připravil vše potřebné včetně patřičné aplikace, tudíž ani telefonování nebude tomuto tabletu zapovězené. Na rozdíl od některých jiných tabletů v tomto případě nebudete potřebovat ani žádné další příslušenství. Opravdu je možné telefonovat přímo s tabletem u ucha, brzy ale však sami určitě pocítíte, že to není zrovna ideální forma vyřizování většího počtu hovorů.
Pro uskutečnění klasických telefonních hovorů musíte do přístroje samozřejmě nejprve vložit SIM kartu svého operátora. Pokud tak neučiníte, zůstanete odkázání pouze na telefonování prostřednictvím různých internetových služeb, ale to pouze za předpokladu, že jste připojeni k Wi-Fi síti. Bohužel ale situace není zrovna ideální, protože volající na druhé straně si často stěžovali na nesrozumitelnost toho, co jsme jim říkali. Ideální je tedy volat pouze v opravdu tichém prostředí. I z tohoto důvodu tedy bude lepší použít nějakou formu handsfree. Celkem použitelně ale působí i hlasitý odposlech - i tomu se ale nejlépe dařilo v tichém prostředí bez okolních ruchů a šumů.
Důležitá je i aplikace, jejímž prostřednictvím jsou hovory obsluhovány. Klíčovým krokem zde je (nejenom zde) přihlášení ke svému Google účtu. Tím si zajistíte, že do paměti přístroje budou nataženy všechny vaše kontakty, jejichž vyhledání je pak již jen otázkou okamžiku. V případě potřeby je ale možné nechat si zobrazovat i kontakty uložené na SIM. Bezproblémové je i vytáčení čísel, nebo psaní textových zpráv, případně i MMS, kam je možné přidat fotografii, video, zvukovou nahrávku, zeměpisnou pozici, náčrtek, údaj z adresáře nebo kalendář, případně i uloženou poznámku.
Displej a zvuk
Možná si vzpomenete, že u recenze modelu 7.0 Plus jsme říkali, že majitelé nemusejí příliš žehrat na o něco málo lepší kvalitu zpracování většího modelu 7.7. To ale rozhodně neplatí o jeho displeji. Zásadními parametry tentokrát nejsou úhlopříčka 7,7 palců ani rozlišení 1280 x 800 bodů (197 pixelů na palec), ale použitá Super AMOLED Plus technologie (navíc bez Pentile matrice pixelů). Displej je opravdu úžasný, zobrazení je ostré, jasné, barevně bohaté, podpořené vysokým kontrastem a bezkonkurenčními pozorovacími úhly. Super AMOLED Plus jsou tak u tabletů jasným dalším krokem, kam se budou tyto přístroje ubírat.
A aby Samsung neriskoval, že tento skvělý displej bude trpět slabší výdrží přístroje, rovnou osadil i pořádný akumulátor s kapacitou 5100 mAh. Skvělý displej je tak v tomto případě podpořen i výbornou výdrží baterie, která je schopná až 12ti hodinového filmového maratonu. Díky výbornému displeji je navíc vše pohodlně použitelné i na přímém slunečním světle, často i bez nutnosti nastavení maximálního jasu.
Užitečná může být také volba z celkem tří režimů zobrazení barev (standardní, dynamický, filmový). Pohodlné používání je také skvěle podpořeno schopností přístroje rozeznat nechtěný dotyk zápěstím, tudíž se nám téměř nikdy nestalo, že bychom si zápěstím opřeným o displej aktivovali náhodně jakékoli nechtěné volby.
Samsung Galaxy Tab 7.7 se nestane výjimečným tabletem, který by dokázal nahradit sadu externích reproduktorů, ale vzhledem ke svému určení může nabídnout hlasitý a relativně vyvážený zvuk. V některých skladbách či filmech se samozřejmě dočkáte i určitého zkreslení, s tím je ale nutné u podobných přístrojů počítat. Je trochu škoda, že oba reproduktory jsou umístěné na stejné straně, tudíž se stereo efektem nelze příliš počítat.
Dokončení zítra...
Zdroj: Dana Wollman pro engadget.com