Pokud patříte do skupiny rodičů, kteří chtějí k pomalu se blížícím vánocům podarovat svou ratolest nezbytným notebookem do školy, nebo sami cítíte touhu podarovat se podobným zařízením a nemáte zrovna přeplněné kapsy k prasknutí dolarovkama, pak může být tento levný notebook příjemným řešením.
Hned v úvodu by bylo vhodné se poněkud vymezit k očekáváním, která zcela jistě budete mít. Dále je pak zcela fér zmínit, že dobrých 80% světové produkce elektroniky pochází z Koreje, Taiwanu, Japonska a především z Číny a to především nízké ceně výroby v těchto končinách. Pokud máte jakékoliv předsudky vůči levným montovnám elektroniky, pak nečtěte dále a spokojte se s designem z USA a montovnou v Malaysii.
Společnost Chempros Limited se výrobou a prodejem spotřební elektroniky již nějaký ten pátek zabývá, ale protože cílí spíše na lowendové klienty, asi se její značky na evropském trhu jentak nedočkáme. Její specializací poslední roky jsou levné tablety a velmi levné notebooky a netbooky. Jejich zařízení jsou tak levná, že nemají ani název a jsou označována pouze modelovou řadou.
Tím se dostáváme k notebooku 13.3" MNB-09. Začněme nejdříve strohou technickou specifikací:
13.3" TFT LCD s rozlišením 1280x800
CPU: Intel Atom D2500 Dual Core 1.86GHZ
Paměť: 1GB DDR3 s SO-DIMM slotu
Chipset: Intel 945GESE +ICH7M
Grafická karta: Integrovaná grafika X3600
Zvuková karta: Intel 82801GB ICH7-High Definition
Kamera: vestavěná 1.3 MPix kamera
Touchpad s dvěmi tlačítky
HDD: 160GB HDD
I/O: 2x USB 2.0, 1x HDMI port, 1x RJ-45 LAN, 1x slot na paměťové SD karty, 1x napájení DC-IN
audio výstup: mikrofoní jack a audio jack 3,5 mm
Sítě: LAN 10/100Mbit, Wi-Fi 802.11b/g
Baterie: inteligentní lithiová baterie 3500 mAh, nabití do 100% charge do cca 2 hodin
Hmotnost: 1,66 kg (včetně baterie)
Rozměry: 325 x 228 x 17 mm
Barevné provedení: černá nebo bílá
Software
Jak vidíte z technické specifikace, notebook rozhodně nepatří mezi výkonné herní mašiny, ale na druhou stranu je velice lehký a jeho výkon plně postačuje pro provozování OS Windows 7 a to jak ve Starter edici, tak i v plné verzi a Microsoft Office 2007. Což je přesně to, co malý student potřebuje. Protože upřímně, co vlastně takový student potřebuje? Tak především internetový prohlížeč, bez toho se nehne. Takový Chrome není nijak extra náročný a je i velmi svižný, není třeba se omezovat na IE, nebo na (mnou oblíbený) Firefox. Když má prohlížeč, má i Facebook, pak něco na přehrání hudby a videa. Zde si vcelku vystačí s tím, co je ve Windows, nebo v iTunes, případně nějakou Freeware aplikací. Opět nic náročného na provoz. S "kancelářskou" prací je to horší, zde je třeba buď zainvestovat do nákupu studentské verze, nebo vyzkoušet nějakou bezplatnou verzi kancelářského balíku (Kingsoft Office suite, SSuite Office, Softmaker FreeOffice apod.). Já osobně, resp. má dcera, na tomto notebooku používá kombinaci Windows 7 a starší verze Microsoft Office 2007 spolu se sadou Compatibility Pack pro Office 2007, to aby mohla používat i soubory z novějších verzí Microsoft Office. Výkon dvoujádrového Atomu není žádný zázrak, ale na toto s přehledem stačí.
Design
Pokud se podíváme na štíhlý design, dá se říci, že se těchto 13" v pohodě vejde do školního batohu a zároveň je notebook dostatečně veliký na pohodlnou práci s počítačem. Celkový vzhled je zcela jistě inspirován Apple Mac Air 13.3", i když na první pohled poznáte, že TOHLE není notebook od Apple. Celková hmotnost jeden a půl kila je také skvělá.
Výdrž a baterie
Už při pohledu na napájecí zdroj (65W) je jasné, že notebook nemá nijak silnou baterii. Upřímně řečeno, baterie je dost malá, jen 3500 mAh. Takže pokud si nenainstalujete žádný další podpůrný software pro hlídání a snížení spotřeby, notebook vám dlouho nevydrží, jen něco přes 80 minut, bohužel. Takže na výlety do přírody to nebude, ale na doma, nebo do školy to nebude až tak nepřekonatelný problém.
Zkušenosti
Protože tento notebook už máme doma bezmála rok, bylo by vhodné přidat několik postřehů z vlastní zkušenosti.
Výrobce dodá notebook s předinstalovanými Windows 7, avšak v ceně není licence a tudíž notebook nemá licenční štítek. Je to tak proto, aby se mohla odzkoušet plná funkčnost notebooku a uživatel je povinen (!) si na notebook nainstalovat vlastní licencovaný OS, nebo Linux. Takže první co po odzkoušení bylo, že jsem OS přeinstaloval, ale ejhle, nebyl jsem schopen znovuzprovoznit vestavěnou Wi-Fi. Nakonec jsem na zkoušení ovladačů rezignoval a vyřešil připojení do bezdrátové sítě Wi-Fi donglem za pár stokorun. Takže před reinstalací doporučuji si vytvořit image disku.
Další problém nastal, když pes překousal šňůru od napájecího adaptéru. Naštěstí se ukázalo, že konektor je stejný jako u Aceru a tak problém vyřešila univerzální napájecí sada. Těch je na trhu několik a tak to v případě nouze můžete řešit i levněji.
A to je tak asi všechno. Notebook stále šlape jako hodinky. Snad jen jsem zapomněl uvést, že jsem si nechal zvětšit RAM na 2GB a HDD na 320GB.
Ještě nemáte svůj účet? Můžete si jej vytvořit zde. Jako registrovaný uživatel získáte řadu výhod. Budete moct upravit vzhled tohoto webu, nastavit zobrazení komentářů, posílat komentáře, posílat zprávy ostatním uživatelům a řadu dalších.