PDASoft

Jak jsem zkrotil Asus A620 ...
Publikováno: Středa, 21.04. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Teď, když už víte, jak jsem přišel ke svému miáčkovi, tak se vám pochlubím, jak na něj. Třeba se rozhodnete si ho taky pořídit a budete s ním spokojení stejně jako já. a620bt


Ovládání

Ovládání je víceméně stejné jako u stolního PC.

Malý rozdíl je jen v umístění stavové lišty a Startu. Jsou nezvykle, ač potřebně, v horní části displeje, protože spodní část zabírá vyskakovací virtuální klávesnice.

Na některé symboly, jako zavináč a části smajlíků je zapotřebí více kliknutí než obvykle. Tak třeba na zavináč je třeba přepnout na Eng a pak ještě Shift, zmačkout @ a ještě přepnout zpět na Cz. Ale nechá ze zvyknout, pokud preferujete češtinu. A při psaní stylusem na virtuální klávesnici každý zmačknutý tlačítko buď ztmavne nebo u přepínačů, jako je Shift, Caps a čísla, změní barvu, takže se může jen koukat na klávesnici a nemusí se civět na displej.

Displej

Sice to není monitor, ale nechá se nastavit během chvilky, když je potřeba. V Nastavení, Systém a Nastavení Asus si můžete během chvilky přizpůsobit aktuálním potřebám. Jak displej, tak i zvuk, záznam zvuku a další věci.

Obrázky na něm vypadají excelentně, aspon pro moje potřeby. A při přetahování z PC si je možno při prvním přetahování trochu nastavit úroven barev a výsledné zobrazení. Při příštím se už obrázky konvertujou samy automaticky.

Kolíbka

Šikovně udělaná. Je trochu těžší a na spodní části má gumy, což ji znesnadňuje pohyb po hladké ploše. Jinak se do ní mazlík zasouvá pěkně, díky vybráním na těle PDA a při dosednutí na USB konektor je třeba trochu zatlačit, aby vše pevně dosedlo.

Stylus

No, tak tady sakra šetřili. Mohl být silnější, možná i z něčeho pevnějšího. Kdo má necitlivý prsty, jako já, bude mít ze začátku i strach, aby ho nezlomil. Ale zatím drží.

Prográmky

Z těch co jsem zkusil, ať už z www.slunečnice.cz, nebo různě po netu,se podle mně nejvíc vyplatí SuperCleaner a WisBarAdvance.SC vyčistí vše, prázdná a nepotřebná data, historii IE, temp a další. WBA je zas chytřejší doplněk systémové lišty, podporující různá nastavení. Jen je v angličtině, za což má u mně mínus. Co ale umí hlavně a kvůli čemu se mi líbí je, že i když zavřete nějaký soubor nebo aplikaci křížkem nebo OK, tak tady vidíte, že se to nezavřelo, ale přes WBA to zavřete a ukončíte úplně, takže to dál případně nežere baterii. Jako další, po koupi CF karty, mohu doporučit mapy. Jak ČR, tak podle potřeb na www.pdamapy.cz. Základní, v měřítku 1:400 000, je možno pořídit za 500 a už sebou nemusíte tahat autoatlas. Asi 3x zoom, nějaké podrobnější informace. V nejbližší době, jak to bude finančně možné, je jistě zakoupím.

Hry

Zkusil jsem jich asi 12. Jak pro PPC, tak pro Windows Mobile 2003, ale buď se vůbec nerozběhly nebo sekly mazlíka. Tak zatím tu mam jen Turjah a Boyen z přibaleného CD.

Internet

Ač se to nezdá, přes GPRS a infra z ME45 tu běhá rychleji, než na mým PC. A hlavně je po ruce. ;-)A i natolik problémové stránky, jako je www.forums.delphiforums.com. Co se týče zobrazování. Asi 6 rámů a nich reklamy a diskuze přes motorky. Na PC mi trvá jejich plné zobrazení kolem 30 vteřin a na mazlíkovi jsou ke čtení už za 10s.

Doplňky a další

Jako první věc po koupi PDA, pokud si to nekoupíte už s ním, vřele doporučuji ochrannou fólii. Ochráníte displej a na slunci nebo v ostrém světlem se tolik ani neleskne.

Z dalších volitelných doplnků doporučuji CF kartu, na zálohy systému a obsažnější hry a aplikace. Dál se nechá sehnat fotáček, GPS a GPRS modul. Víc snad asi ani neni třeba. Snad ještě WIFI a BT modul, ale jelikož v okolí nemam ani Wifi a nemaje nic s BT, tak po tom ani nepátrám. Sice dražší, ale vše pohromadě je na www.asus.cz, ale ve větších městech by neměl být problém cokoliv sehnat i levněji. Velké množství pamětí je na www.gfoto.cz.

5ti směrný joystick

Velikost tak akorát, někdy málo, někdy zas moc citlivý. Ale vyhovuje.


Závěrem...

Na to, že ho mám jen týden, tahám ho s sebou skoro všude. Systém, naladění, jeho možnosti a využití je poměrně velké. Zvládá pěkně obrázky, vcelku slušně net i poštu. I psaný text, čtení e-knih (což jsem ještě nezkusil), hry s moc pěknou grafikou. Nepovažuji ho za plnohodnotnou náhradu PC, ale na rozdíl od něj je pořád po ruce, odpadá zdlouhavý start a je příjemnější, jak na práci, tak i pro zábavu.

Po třech nutných resetech se mi nic potřebného nevymazalo, na rozdíl od stále klekajícího PC. ;-)

Prostě, je to malej mazel, který je pořád při ruce a pokud je doma tíživější atmosféra, není problém se s ním někam uklidit a pak se vyřádit u psaní, her nebo netu.Doporučuju všem, kdož nechce tahat notebook a potřebuje miniPC furt u sebe.

Jirka CBX

PS: Tohle všechno jsem napsal asi během dvou dnů po hodince datlování.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=105