PDASoft

Velký test programů na prohlížení fotografií pro Pocket PC
Publikováno: Úterý, 22.03. 2005 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Rozhodli jsme se pro vás otestovat pět nejznámějších a nejpoužívanějších programů na prohlížení fotografií pro Pocket PC (RESCO Photo Viewer, XnView, DigiVue, Picture Perfect a Photo Explorer) a vybrat ten nejlepší.



RESCO Photo Viewer 5.20 - 1. místo, VÍTĚZ TESTU

    Mnohokrát korunovaný král kapesních prohlížečů má velké zkušenosti a na aplikaci je to silně znát, ale podíváme se, jestlipak obstojí v dnešní konkurenci. V širokém spektru podporovaných formátů nalezneme i MPEG I a II, to znamená, že pokud Váš fotoaparát nahrává video v těchto formátech, můžete si ho pustit na displeji PDA. Co se týká obrázků, nabízí velmi širokou škálu formátů, včetně RAW, což ocení hlavně fotografové (RAW obsahuje hrubá data ze snímacího čipu, nezpracovaná digitálním fotoaparátem). Fotografie otevírá velmi svižně i ve velkém rozlišení. Při prohlížení složky s obrázky si vždy vytvoří soubor s miniaturami, jakousi "cache" (obrázky zmenší na velikost displeje a uloží v JPG - malé nároky na paměť, rychlé náhledy sebevětších fotografií). Při prvním prohlížení uloží náhled obrázku do "cache", při opakovaném prohlížení už čte předpřipravená data a tím je schopen zobrazit náhled téměř okamžitě. Pohodlí při prohlížení podtrhuje i možnost nastavení tlačítek pro jednotlivé úkony. Příjemná je i práce se zoomem, v malém okénku v rohu obrázku si totiž můžete zobrazit celek s výřezem odpovídajícím aktuálnímu zoomu.

    Tvorba "Slideshow" je na velmi dobré úrovni, editor má celou řadu přechodových efektů, navíc můžete přiložit i hudbu v MP3. Za pozornost stojí také podpora MS PowerPoint (soubory je nutné konvertovat na PC pomocí Desktop Album Generator - je součástí aplikace) a podpora zařízení pro VGA presentace.

    Spolu s prohlížečem také dostanete jednoduchou aplikaci pro zachytávání snímků z displeje - Screen Capture. Displej můžete sejmout hned nebo se samospouští na 10 vteřin, uložit ho pak můžete v JPEG nebo BMP do zvolené složky.

XnView 1.31 - 3. místo, CENA  / VÝKON

    Jediný freewarový prohlížeč v našem testu, podíváme se co nám ve skutečnosti nabízí. Jak PC tak PocketPC verze podporují nejroztodivnější formáty, avšak zklamání - RAW chybí. Listování náhledy je poměrně svižné, ale při otevření fotografie ve skutečném rozlišení si několik vteřin počkáte.

    Editor nabízí celou řadu pokročilých funkcí, kromě standardních úprav jasu, kontrastu nebo gama, je tu i redukce šumu a doostření a rozostření fotografie. Bohužel aplikace nedovoluje k obrázku přidávat věci jako komentář nebo hlasovou poznámku. Ve "Slideshow" si ale zvuk dovolit můžete, k dispozici je opět škála přechodových efektů. Pokud oceníte snímač displeje, pak Vás XnView nezklame.

DigiVue - 2. místo, DESIGN

Má velmi pěkný design, pohodlné a účelné ovládání. Pás s miniaturami je k dispozici ve dvou velikostech a je průhledný, takže pří prohlížení je efektivně využita celá plocha displeje. Procházení náhledy je celkem svižné, program používá mezipaměť jen pro poslední snímek, takže pokud se v listování vrátíte o jeden snímek dozadu, naskočí většinou ihned. Líbí se mi také, že když dojde paměť, program nic hrozného neprovede ani se neukončí, jen v posledních miniaturách zobrazí hlášení o nedostatku paměti a nenačte je. Co je velikým plus je rychlost zobrazování v původním rozlišení - okamžitě. Při přechodu zoomu na 100% nepostřehnete žádnou prodlevu.

Editační funkce jsou na velmi dobré úrovni, kromě standardních stojí za zmínku doostření nebo rozostření a fotografové ocení histogram (i pro jednotlivé kanály RGB). "Slideshow" nemá na výběr přechodové efekty, jen zpoždění a automatickou rotaci snímku.

Picture Perfect 5.14

    Další celkem schopný prohlížeč, nepodporuje sice nijak širokou škálu formátů, ale na nejpoužívanější by měl stačit. Miniatury se ukládají do mezipaměti, velký náhled obrázku však nikoliv. V prohlížení fotografií sice drží krok s předchozími, v ostatním, ale trochu zaostává. Editor nabízí jen opravdové minimum v podobě ořezu na velikost displeje a rotace, určitě budete potřebovat více. Příjemný je snad jen hlasový komentář k obrázku. Pochvalu si aplikace zaslouží za tvorbu a hlavně organizaci alba jako celku, k tomu je velmi dobře uzpůsobena.

Photo Explorer 2.01

    Poslední testovanou aplikací je Photo Explorer. Překvapivě svižný prohlížeč neměl problémy ani s většími fotografiemi, avšak co se týká editace... Pokud nemáte Pocket Painter, pak máte smůlu, aplikace na něj přímo odkazuje. Tedy velmi dobrý prohlížeč, nic víc, nic míň.

A vítězem se stává...

    RESCO Photo Viewer byl a stále je tím nejlepším, co můžete na prohlížení fotografií používat. Pohodlí v podobě rychlého prohlížení a nastavitelných tlačítek, podtrhují výborné editační funkce, podpora mnoha formátů a doprovodné aplikace. Druhý nejlepší je DigiVue, má pěkný a propracovaný design a co se týká prohlížeče, tak velmi slušně zabodoval v rychlosti, hlavně při otevírání snímku v plném rozlišení. Poslední dva programy v testu, Picture Perfect a Photo Explorer jsou skutečně prohlížeče a nic jiného od nich nečekejte. XnView je kapitola sama pro sebe, hlavně díky ceně. Je srovnatelný s vítězem, jen není tak bohatě vybaven, ale funkce a prohlížení je na podobné úrovni. Pokud patříte ke "kravaťákům", kteří mají hlouběji do kapsy, je pro Vás jasnou volbou.

1.

1. místo - RESCO Photo Viewer

2.

2. místo - DigiVue

3.

3. místo - XnView

Ještě několik technických poznámek na závěr

    Využití operační paměti je u všech prohlížečů podobné. Pokud chcete upravovat velké fotografie (například z digitálního fotoaparátu) budete potřebovat okolo 3MB na 1Mpixel. Doporučuje se fotografie spíše uchovávat na paměťové kartě a pro úpravu mít vždy dostatek paměti (tohle nelze nijak optimalizovat nebo snížit).

Poděkování

Na tomto místě bych rád poděkoval firmám, které nám pro tento test poskytly plné verze svých produktů pro opravdu korektní porovnání.

Název aplikace

Photo Viewer XnView DigiVue Picture Perfect Photo Explorer
Verze 5.20 1.31 1.1 5.14 2.01
Download (kB) Stáhněte si ZIP2614 kB Stáhněte si ZIP689 kB Stáhněte si ZIP287 kB Stáhněte si ZIP1237 kB Stáhněte si ZIP1523 kB
Paměť pro uložení 1,7 MB 1,4 MB 672 kB 222 kB 464 kB
Min. nároky PocketPC 2002, 2003 PocketPC 2002 (ARM/XScale) PocketPC PocketPC PocketPC
Podporované formáty

(zvýrazněné umí také ukládat)

 MPEG I a II, JPEG, GIF, BMP, TIFF, PNG, CFX, PSD, PCX, , RAB, RAW, PGM, PPM JPEG/JFIF, GIF, BMP, TIFF, PNG, 2BP, PCX, TGA, PBM, PGM, XBM, XPM JPEG,GIF, TIFF, BMP, PNG JPEG,GIF, TIFF, BMP JPEG,GIF, TIFF, BMP
Doba načtení

(*)

miniatura okamžitě 1s 1s okamžitě 1s
náhled 1 1s 2s 2s 2s 1s
náhled n okamžitě 2s 2s 2s 1s
celek 2s 8s okamžitě 8s -
Způsoby prohlížení miniatury, seznam, detaily, páska s náhledy, jediný obrázek, full scren miniatury, seznam, detaily, páska s náhledy, jediný obrázek, full scren miniatury, páska s náhledy, jediný obrázek, full scren, organizer miniatury (3 velikosti), jediný obrázek, full screen minatury, strom souborů, jediný obrázek, full screen
Úpravy v editoru změna velikosti, ořez, rotace, jas, kontrast, gamma (R,G,B), negativ změna velikosti, ořez, rotace, jas, kontrast, gamma, negativ, do/rozostření, redukce šumu změna velikosti, ořez, rotace, jas, kontrast, gamma (R,G,B), do/rozostření, histogram rotace, redukce na velikost displeje (editačním nástrojem je PocketPainter, který není součástí aplikace)
Slideshow

Ano

Ano Ano Ano Ano
Tvorba alba Ano Ano Ano Ano Ano
základní info / EXIF / IPTC Ano/Ano/Ne Ano/Ano/Ano Ano/Ne/Ne Ano/Ne/Ne Ano/Ne/Ne
Navíc k obrázku hlasová poznámka, kresba, text - text hlasová poznámka, text hlasová poznámka, text
Screencapture Ano Ano Ne Ne Ne
Zoom 50-300% 25-400% 50-150% 50-800% 8x - 1/8x
Verdikt výborný prohlížeč, dobrý editor dobrý prohlížeč a editor dobrý prohlížeč, dobrý editor dobrý prohlížeč, slabý editor dobrý ale pouze náhledový prohlížeč
Hodnocení ***** **** **** ** **
Cena produktu  750 Kč freeware 14,95 U$ 19,95 U$ 19,95 U$
Poskytl RESCO - Avantgarde Digital Applian Technology Inc. Aidem System Inc.
Screenshoty

(*) = Doba je měřena pro 2MPix snímek v JPEGu, úroveň komprese 75, soubor má velikost okolo 1MB a je uložen v hlavní paměti.

"náhled 1" znamená, že se na snímek díváme při listování poprvé, kdežto náhled "náhled n" znamená, že jsme ho už jednou viděli.

Autor je hrdým majitelem stroje iPAQ 3850 (ARM@206MHz, 64MB RAM, displej 65 tisíc barev, operační sytém PocketPC 2002), na kterém byly veškeré aplikace podrobeny důkladnému testování.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1056