PDASoft

Asus MyPal 620
Publikováno: Pondělí, 11.04. 2005 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


ASUS A620 je už trochu starší, ale se svým 400 MHz procesorem a mimořádným výkonem může být pro mnohé stále vynikající koupí, zvláště díky jeho dnešní ceně. Pro ty, kteří by nad ním snad uvažovali, ho představím blíže.Klikni pro zvetseni obrazku ASUS je ve světě výpočetní techniky velmi renomovaná značka. Jako jeden z mála výrobců si sám skládá své notebooky (druhá je IBM, jinak naprostá většina ostatních si je nechá skládat u asijských výrobců a jen například HP a několik málo dalších výrobců se obtěžuje alespoň menší kontrolou kvality), vyrábí výkonné základní desky a další propracované a kvalitní výrobky ohledně počítačů. A k nim se řadí i kapesní počítače, což více než potvrzuje ASUS A620.

Kvalita za rozumnou cenu

S Asusem A620 jste se mohli na PDASoftu seznámit již dříve. Dnes už jsou k dispozici jeho nástupci: A718 a A720, který má dokonce VGA displej. Díky tomu je možno A620 koupit za vcelku rozumnou cenu. Subjektivně, hodnotím-li výkon, tak je naprosto nesrovnatelně větší oproti již dříve testovanému iPaqu 1915 nebo Acer n10, který běžel na 300 MHz - a přesto byl dosti pomalý... Navíc A620 nabízí dost využitelné paměti (přes 57 MB) a slot na CF karty - který je velmi rychlý - což může být podstatnou výhodou pro majitele digitálních fotoaparátů využívajících tento formát (jako například pro mě s mým HP 612).

Rychlost

Ve své době byl ASUS osazen rychlým procesorem PXA255 na 400 MHz, v této řadě maximálním výkonem. Spolu s dobře vyřešenými detaily se tento ASUS stal v podstatě tím nejvýkonnějším, co se s tímto typem procesoru vyrábělo. Samozřejmě verze s BT ASUS A620BT dopadla v testech stejně dobře a i mnohem výkonnější (a dražší) HP 5450 měla celkově výkon o něco nižší! Čím přesně je jeho výkon zapříčiněn, nevím, ale jsem tomu rád a ASUS má za to rozhodně bod! Podobně je dosti rychlá i práce s CF kartou, ze které se nainstalované programy spouští skoro stejně rychle jako z RAM paměti! Něco podobného by mě po zkušenostech s Acerem n10 a iPaqem 1915 (i když ten na tom tak špatně jako Acer nebyl) ani nenapadlo!

Design

Klikni pro zvetseni obrazku Designově je ASUS - alespoň dle mého subjektivního názoru, také docela povedený. Je velmi tenký (i velký nápis na krabici hlásá, že se jedná o nejtenčí PDA s CompactFlash II slotem) a rozhodně mohu potvrdit, že ostudu nedělá. Má jen 141 gramů, tedy zhruba to samé jako Tungsten T3. Sice má podle mého zbytečně protaženou část pod displejem (mohl tak být o centimetr nebo dva kratší - rozhodně bych se nezlobil), dále bych ocenil Jog-Dial na boku a výměnnou baterii, ale jinak je skoro dokonalý...

Schopnosti a hodnocení výkonu

Infračervený port FIR nemá nijak velký dosah, zato do vzdálenosti cca 1 m dokáže - podporuje-li to druhé zařízení - přenášet data rychlostí až 4 Mbit za sekundu. V reálu se to pohybuje kolem 1,5 Mbit za sekundu, ale i tak je to výrazně víc než klasických 57,6 kb/s, případně dvojnásobek, což je rychlost normálního infraportu. Ale jako dálkový ovladač moc použitelný není, zvlášť když má infraport umístěný poněkud netradičně na levém boku... Škoda. Dále má ASUS A620 naprosto úžasný zvuk! Sice jeho reproduktorky jsou průměrné a rozhodně neoslní ani kvalitou, ani hlasitostí, zato při poslechu přes sluchátka se dočkáte příjemného překvapení - zvuk je křišťálově čistý a jasný (brrr, to zní jako reklama, ale je tomu skutečně tak) a bez znatelného šumu! Na vysoké úrovni je i mikrofon, který po chvilce nastavování dokázal nahrávat mimořádně čistě (i když samozřejmě okolní "šum" znát bohužel byl, o kvalitu CD se rozhodně nejednalo). Takže na hudbu a zvuk je ASUS A620 jako ušitý.
ASUS A620BT má navíc bluetooth, jeho výkon jsem však nezkoušel. Tato verze má i 32 MB vestavěného flash úložného prostoru, což je také rozhodně užitečná vlastnost.

Výdrž

Klikni pro zvetseni obrazku Vzhledem k absenci výměnného akumulátoru (jak je vidět z fotografie zadní strany PDA) by byla příjemná výdrž například jako u HP rx3715, který na plné podsvícení dokázal pracovat celých 8 hodin! Podobný zázrak se však u ASUSu nekoná, jeho výdrž je zcela v šedi průměru a radost z ní budou mít nejspíš jen majitelé některých Tungstenů T3, kterým jejich miláček vydržel jen pod 4 hodiny. ASUS s podsvícením na polovinu zvládal pracovat necelých 5 hodin, mp3 s vypnutým displejem 8 hodin.

Celkový souhrn

Měl-li bych hodnotit ASUS A620 s ohledem na mojí spokojenost, dal bych mu 5 hvězdiček. Důvodem je především zvuk při přehrávání hudby, kteroužto vlastnost rozhodně oceňuji. Dalším bodem k dobru je příjemný displej s 255 úrovněmi jasu, i když i nejnižší úroveň je poměrně dost jasná, a tudíž v noci poměrně nepříjemná. Na slunečním světle ASUS rozhodně není tak skvělý, jako tomu bylo u modelů Palm M515 nebo Tungsten T, ale zdaleka to není tak hrozné jako třeba u Tungstenu T3. Rychlý procesor a výborná rychlost práce s kartičkou k mé spokojenosti rozhodně velmi přispěla, takže oproti již dříve testovaným modelům iPaqem 1915 a Acer n10 hodnotím ASUS A620 jako výrazně lepší.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Ale dnes už je možné zakoupit modely s VGA rozlišením, slotem jak na SD, tak i na CF a kombinující nejen Bluetooth, ale i Wi-Fi. S ohledem na tato fakta dávám ASUS jen 3 a 1 bodu.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1109