PDASoft

Jak vybrat PDA I.
Publikováno: Čtvrtek, 16.06. 2005 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Otázka, která se pravidelně objevuje v diskusích BargainPDA, je "jaké PDA si mám koupit?". Pro mnohé lidi, je výběr PDA horší, než výběr auta. Přes rozličné modely a jejich vlastnosti, to může být skličující úkol. Dobrá, namísto stručného přehledu všech existujících PDA a softwaru, který je k dispozici, dám vám několik otázek, které by si měl položit každý, před nákupem PDA. Poté si uděláte lepší obrázek o využití PDA.Nyní budu pokládat některé z obvyklých otázek. Možná se vyskytnou ještě další otázky, proto prosím ptejte se v naší diskusi.

Otázka 1

Co chcete s PDA dělat ?

Když se chystáte k nákupu PDA, budete vycházet z toho, na co ho vlastně chcete. Většina lidí se poohlížejí po PDáčkách poprvé, když potřebují organizovat diář, úkoly a telefonní čísla. Tohle umí všechna PDA dobře. Dále bychom se měli podívat na obsáhlé reference, mobilní email a internet, hry nebo přehrávání hudby. Tohle umí také všechny. Jakmile zjistíte k čemu ho budete potřebovat, měli byste udělat finanční propočet.

Otázka 2

Kolik do toho chcete investovat ?

Kolik do toho chcete dát, to bude velmi důležitá otázka. Čím víc do toho dáte, tím víc bude vaše PDA vypadat, jako laptop. To ale vůbec neznamená, že když utratíte málo, budete mít málo. PalmOne Zire 31 za 150 Dolarů, je schopný jako náhražka papírového plánovače, také jako MP3 přehrávač a nosič velkého množství různého materiálu na SD kartě.

Jako základní pravidlo platí, že za 100 Dolarů obdržíte základní PDA, nad 200 Dolarů dostanete PDA s foťákem, Mp3 přehrávač, nebo schopnost zpracovávat a editovat dokumenty. Nad 350 Dolarů budete mít PDA střední třídy, které umožňuje bezdrátové spojení Wi-Fi nebo Bluetooth, může mít foťák, Mp3 přehrávač a schopnost plně editovat dokumenty. Přes 400 Dolarů obdržíte větší displej s vyšším rozlišením než mají levnější modely, Bluetooth i Wi-Fi, více přiloženého softwaru u některých modelů, mnohem více paměti, (více než 128 MB vnitřní paměti u některých modelů).

Otázka 3

Potřebujete PDA, které je zároveň jako telefon nebo byste chtěli PDA, které se jednoduše připojí přes mobilní telefon ?

Někteří lidé nesnáší pomyšlení, nosit s sebou mobilní telefon a PDA. Mají rádi funkčnost PDA, ve formě telefonu nebo funkčnost telefonu, ve formě PDA. Pokud potřebujete mít přístup na internet a chtěli byste přijímat email na cestách a usnadnit si tak práci, potom smartphone nebo bezdrátové PDA je právě pro vás. Některé společnosti, prodávající mobilní telefony, nabízí smartphony se slevou, pokud s nimi uzavřete smlouvu.

Zde jsou některé smartphony, které jsou nabízené mobilními operátory :

Smartphony používající Palm OS

PalmOne Treo 600 GSM - Cingular, AT&T, T-Mobile, Orange (UK), Eurotel ČR
PalmOne Treo 600 CDMA - Sprint, Verizon Wireless
Samsung SPH-i500 - Sprint
Kyocera 7135 - Verizon Wireless

Smartphony používající PocketPC Phone Edition

Samsung SPH-i700 - Verizon Wireless
Hitachi G1000 Pocket PC Phone Edition - Sprint
TMobile PocketPC Phone Edition - T-Mobile

Smartphony používající Windows Mobile 2003

Audiovox PPC 4100 - AT&T
HP iPaq h6300 - T-Mobile
Samsung SPH-i600 - Verizon Wireless

RIM Blackberry přístroje

Blackberry 6230 - T-Mobile
Blackberry 6280 - Cingular, AT&T
Blackberry 6710 - T-Mobile, AT&T
Blackberry 7230 - T-Mobile
Blackberry 7280 - AT&T, Cingular
Blackberry 7750 - Verizon
Blackberry 7780 - AT&T

Otázka 4

Potřebujete vestavěnou klávesnici ?

Když kupujete PDA, rozhodování jak budete zadávat data, je velice důležité. Ačkoli všechna PDA mají nějakou formu ručního rozpoznávání písma a softwarovou klávesnici, pokud plánujete posílání většího množství emailů a editování dokumentů, možná byste se měli podívat na palmOne Tungsten C, palmOne Treo600, HP iPaq 4350, a HP iPaq 6300 (včetně příslušenství).

Všechna PDA také umožňují připojení externí klávesnice. Firma Think Outside a Belkin vyrábějí jedny z nejpopulárnějších modelů.

Otázka 5

Potřebujete synchronizovat dokumenty Word, Excel a PowerPoint presentace a následně je prohlížet a editovat ?

Začněte s palmOne Tungsten E ($200), což je PDA s operačním systémem Palm OS a je schopen zobrazovat a editovat dokumenty Microsoft Office (pomocí softwaru třetích stran). PDA s operačním systémem Pocket PC podporují soubory MS Office již v základu.

Otázka 6

Co se považuje za přijatelnou výdrž baterie ?

Přijatelná výdrž baterie je něco přes 4 hodiny nepřetržité práce. To může být přeloženo, jako 3-5 dní občasného použití. Některé modely PDA toto zvládají ještě lépe.

Existuje několik faktorů, které nejvíce ovlivňují baterii, jako například rozlišení displeje, (čím vyšší rozlišení, tím více energie je potřeba), nastavení jasu displeje, využívání multimediálních funkcí, (ty vyčerpávají baterii rychleji), využívání bezdrátových technologií (bluetooth vyčerpává baterii méně než Wi-Fi).

Jak moc budete PDA využívat, bude určující pro to, kolik energie bude potřeba. Některá PDA s Windows Mobile (jako např. HP iPaq 6300) používají vyměnitelnou baterii. Je možno používat jednu baterii, zatímco druhá se nabíjí.

Otázka 7

Podporuje vaše firma používání PDA s fotoaparátem ?

V této době, je ochrana dat velmi důležitá uvnitř mnoha organizací. Pokud se chystáte koupit PDA v rámci vašeho zaměstnání, ujistěte se, že vám to vaše firma povolí, zvláště pokud má vaše PDA fotoaparát. Například řada vládních organizací, a některé zdravotní kluby, nepovolují přístup s přístroji s fotoaparátem. Proto si v tomto ohledu udělejte jasno s ostatními zaměstnanci.


To byl jen stručný pohled, který měl pomocí otázek pomoci při zvažování koupě PDA. Pokud si vyberete PDA na základě těchto základních kritérií, budete mnohem spokojenější uživatel.

Pokračování... příště něco o PAMĚTI.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1290