PDASoft

Handera 330  Ne příliš známá legenda
Publikováno: Úterý, 09.08. 2005 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Handera 330 není v našich končinách příliš rozšířený. Nutno říct, že bohužel – tento stroječek je, s výjimkou svých rozměrů, skoro dokonalý! Ostatně, o tom se můžeme pokusit přesvědčit vás v našem článku, který věnujeme tomuto výkonnému staříkovi a ve své době velmi zajímavému modelu.



Design

Tvar Handery 330 jako by z oka vypadl stařičkému Palmu III. Příčina je však ryze praktická: Handera totiž používá stejný konektor, jako Palmu III, takže můžete používat stejné příslušenství (GPS, klávesnici...). Od Palmu III se však v několika detailech zásadně liší: na vrchu má slot na Compact Flash karty a hned nad ním na SD karty! Také displej je o dost jiný: Handera 330 totiž postrádá grafitti plošku. Zpracování není tak bakelitové jako u Palmu III, ale rozhodně se nejedná o žádný skvost (kýč je spíš to slovo, ale u Handery 330 by byla škoda nechat se odradit vzhledem!). Na zadní straně je pak poněkud jinde umístěn slot na AAA baterie a po otevření nás čeká menší překvapení: vejdou se tam celé 4 kusy!

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Výdrž

Handera 330 je mimořádná ve více ohledech, výdrž je však jedna z nejpřednějších a v dnešní době, kdy Tungsten T3 zvládá necelé 4 hodiny, skoro neuvěřitelná. Se 4 starými, už znatelně použitými mikrotužkovými články o kapacitě 700 mAh vydrží s podsvícením neuvěřitelných téměř 16 hodin. Ovšem s novými 900 mAh je výdrž doslova dechberoucí: skoro 30 hodin! Neváhám Handeru 330 označit jako naprostou jedničku ve vytrvalosti.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Displej

Ve své době měla Handera 330 na handheld s Palm OS mimořádné rozlišení: 320x240, tehdy parketa přístrojů s Windows CE. Postupem času, kdy low-res 160x160 bylo uznáno poněkud nízkým, soupeřilo hi-res Handery 320x240 se soňáckým 320x320. Jak tenhle boj dopadl je dnes už každému jasné...

Teď ale k vlastnostem displeje: je kvalitní, s velmi příjemným modrým podsvícením a velice jemný. Troufám si tvrdit, že velikost a širokoúhlost displeje je lepší a příjemnější než čtvercový displej Sony 320x320, přičemž jemnost displeje je i tak naprosto dostatečná. Displej je skvěle vidět jak na sluníčku, tak i s podsvícením ve tmě. Jediný nedostatek, který jsem zaznamenal, byl při použití HE330 ve světle umělého osvětlení, kdy se vlnil. Příčinou jsou pravděpodobně interference obnovovací frekvence LCD a tuším 60 hz blikání světla. Stejný problém má například i můj Palm m500, přitom její starší sestřička Palm Vx a ani žádný z barevných displejů tímto neduhem netrpí.

Práce s paměťovými sloty

Základní výbava 8 MB RAM může být někomu málo, i když ve své době to bylo maximum dávané do Palmů. Řešení u Handery 330 bylo snadnější než u čehokoli jiného: jednak jen pro paměť použitelný SD slot (nikoli SDIO), a pak – v té době výrazně levnější – CF slot, do kterého šlo přidat i zařízení GPS nebo Wi-Wi. Každopádně ne každá Wi-Fi karta s Handerou 330 chodí, slyšel jsem pouze o 3 různých typech...

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Postřehy uživatele

Klikni pro zvetseni obrazku Když se mi Handera 330 dostala do rukou, byl jsem velmi šťastný. Jako nadšený sběratel PDA se mi Handera 330 se svými unikátními schopnostmi ihned zalíbila. Na druhou stranu jsem už vlastnil svoji malinkou Palm m500, která, byť nijak extra vybavená, je vlastně poloviční. Takže navzdory skvělým technickým vlastnostem jsem dal nakonec přednost velikosti (tedy spíš malosti...).

To však nic nemění na tom, že kromě tohoto nedostatku jsem byl s Handerou 330 velice spokojený. Krom již výše uvedených vlastností má například mikrofon a dokáže zaznamenávat zvuky ve formátu wav. Ovšem kvalitu mikrofonu bych neoznačil jako zrovna dobrou, spíš jako podprůměr.

Dalším zlepšovákem, který výrazně zlepšuje požitek z použití, je scrollovací tlačítko podobný soňáckému jog-dial. To u Handery 330 však není otočné, je to spíš jen posouvátko. Mě to přišlo stejně pohodlné jako například u Sony SL10, ale názory se liší. Rozhodně však lepší takovéto tlačítko než žádné, navzdory tomu, že díky velikosti handery mohou mít lidé s menšíma rukama trochu problém na něj dosáhnout.

Z dnešního pohledu minusem je operační systém, původně myslím Palm OS 3.5.3. Ten se však dal povýšit až k Palm OS 4.1, ale tato verze byla docela težko k sehnání.

Na Handeru 330 se nelze dívat jinak než trochu dvojitě: ve své době byla bezkonkurenčně dobře technicky vybavená, přesto její prodeje nebyly nejvyšší – Palm už nabídl svůj malý barevný model Palm m505 (pochopil, že megalit – byť barevný – Palm IIIc nemá budoucnost), který dosáhl nebývalých úspěchů. Takže ve chvíli, kdy přimhouřím oko nad jeho velikostí a nad absencí barevného displeje (což ovšem lze považovat i za výhodu), dostala by HE330 pět hvězdiček. Samozřejmě ji však nelze porovnávat s dnešními velice výkonnými PDA, ale jako kus historie zcela určitě obstojí a pokud máte možnost Handeru 330 za rozumnou cenu (tzn. max. do 2000 Kč) koupit, určitě ji mohu vřele doporučit.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1413