PDASoft

ScreenShot 2: Aplikace... prosím úsměv
Publikováno: Středa, 10.08. 2005 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


ScreenShot je asi ten nejlepší program sloužící ke snímání obrazovek displeje - mezi asi největší výhody patří export nejen do BMP, ale ve verzi 2 krom GIF i do JPEG. Navíc je velice intuitivně ovladatelný a pracuje pod všemi Palm OS systémy a se všemi rozlišeními... Takže chcete-li snadno exportovat například i obrázky z nějakého grafického editoru pro Palm, bývá mnohdy nejjednodušší použít ScreenShot.



Úvod

Už ve verzích 1.x byl ScreenShot velice úspěšným a kvalitním programem na snímání obrazovek. Ve verzi 2 přináší pro Palm OS 4 snadnější přístup pomocí ScreenShot Conduit aplikace (dříve přístupný jen přes nějaký hack manager) a - především - snímání pomocí kláves. To byl asi největší nedostatek verze 1.x, kde například se Sony NR70v jsem měl při recenzi velké problémy se snímáním displeje v hires+ rozlišení... Verze 2 pro Palm OS 4 však bohužel postrádá export do JPEG, nicméně je vcelku snadné tuto dílčí úpravu provést na PC a ve verzi 1.x probíhal export jen při synchronizaci s PC, přičemž správné chování exportu bylo občas poněkud nejisté...

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Práce s programem:

SreenShot jsem recenzoval na Palm Tungsten W, tedy na poněkud atypickém PDA: má sice hires rozlišení, ale starý dobrý Palm OS 4.1 a v určitých situacích může tedy mít sklony k mírně nestandardnímu chování - obzvlášť v oblastech týkajících se rozlišení displeje. Každopádně ScreenShot pracuje skvěle i na tomto PDA, stejně tak i na všech ostatních, které jsem zkoušel, se všemi různými verzemi Palm OS - například na Tungstenu C, Tungstenu E, Tungstenu T2, Sony SL10, Sony NR70v nebo i na Handeře 330, která je ještě atypičtější než Tungsten W kvůli rozlišení QVGA 320x240. V podstatě je SreenShot 2 stejný pro Palm OS 4 s pomocí ScreenShot Conduitu jako na Palm OS 5 jen s tím rozdílem, že nelze exportovat do JPG... Takže co zde napíšu pro ovládání programu platí pro obě verze stejně a zčásti i pro starý ScreenShot 1.x.

Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku Klikni pro zvetseni obrazku

Úvodní obrazovka zobrazuje, zda je SreenShot aktivní. Není dobré jej mít namapován na hardwarové klávesy ve chvíli, kdy například hrajete hry a nebo používáte mapy - kvůli vytvoření sreenshotu, který jste ani nechtěli, pak zbytečně ztrácíte čas a u některých her může dojít do konce i ke spadnutí hry... Dále jsou zde volby Trigger a Delayed pro určení kláves, nebo pohybů na graffiti pro sejmutí obrazovky. Co se týče této volby, možnosti jsou dvě: buďto pomocí nějaké hardwarové klávesy, což je optimální u všech PDA s klávesnicí (Treo, Tungsten W, HandSpringy) a u hires+ PDA (Tungsten T3, T5) a vůbec je to podle mého názoru většinou pohodlnější. Druhá možnost Silk Screen určuje typ tahu po graffiti plošce: pro milovníky úsporných tahů doporučuji například volbu From Find - To Fav kdy vlastně budete táhnout jen zhruba 1 cm v pravém kraji graffiti plošky. Naopak příznivci rozmáchlých gest si zvolí nejspíš volbu From Menu - To Find, tedy z levého spodního rohu do rohu vpravo dole přes celé graffiti.

Export sejmutých obrazovek

Po sejmutí prvního displeje se menu poněkud rozšíří o volby Remove... kde odstraníte nechtěně vytvořené a pokažené sreenshoty a o Export... ve kterém si zvolíte všechny žádané položky ohledně exportu sreenshotů: tedy na jakou kartu umístit obrázky (využitelné asi jen u HandEry 330, Tungstenu T5 a majitelů programu RAMDisk měnící část RAM paměti ve virtuální paměť externí), v jakém formátu - rozhodně doporučuji spíš GIF a JPEG (GIF se však konvertuje docela dlouho a to jak na PDA s PalmOS 4 a pomalým procesorem, tak i na PalmOS 5 a rychlým XScale procesorem, JPEG je však rozhdoně svižnější a zabírá zhruba stejně místa jako GIF, navíc je použitelný i na sreenshoty s více než 256 barvami), zda exportovat všechny obrázky a zda je po konverzi smazat. Do políčka Directory si můžete zvolit libovolnou složku na paměťové kartě, kam obrázky uložit a v Base File Name zadáte název pro ukládání sreenshotů. Při konverzi více než jednoho obrázku se každý další jmenuje ve stylu "nazev_prvniho_obrazku0000" přičemž číslo se vždy o 1 zvětšuje.

Hodnocení

Pro účely, za jakým byl vytvořen, je SreenShot skoro dokonalý. Rýpal by jistě mohl upozornit na nemožnost exportovat třeba do JPEG2000, TIFF nebo jiných formátů, případně možnost tvorby animovaného GIF, ale to jsou jen zbytečné detaily, které by vlastně v důsledku jen nafoukly velikost programu bez příliš velkého užitku. Sám bych sice byl pro urychlení exportu do GIF, ale nejedná se o nic hrozného. Celkově je ve verzi 2 SreenShot dobře propracovaný a uživatelsky přívětivý.


Kategorie Utility
Výrobce LinkeSoft
Licence Komerční
Verze 2.3
Nároky Palm OS 4
Cena 15 U$
Download ScreenShot
Hodnocení * * * * *







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1414