PDASoft

Jak vybavit Palm zdarma I.
Publikováno: Pondělí, 19.09. 2005 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Většina uživatelů v brzké či pozdější době začne řešit problém s nedostatečným programovým vybavením, a proto začne pátrat po nových programech. Tento článek si klade za cíl, dát uživatelům náhradu za placený software, kterému může být freeware software dobrým protivníkem a v mnohých případech, ho může svými vlastnostmi překonat.Začněmě od podlahy (ale ne Přemka)

Lauchery

Jsou to aplikace, které zprostředkovávají uživateli programy instalované v Palmu. Asi nejlepším programem na poli freeware laucherů je Laucher III, tento program nabízel systém záložek, snadné a rychlé ovládání jeho nástupci jsou Laucher X a oblíbený Zlaucher ty jsou bohužel již zpoplatněny. Program Launcher III je do verze 2.2 uvolněn jako freeware, od verze 3.5 je v distribuci jako Shareware.

Mnoho uživatelů si jistě vystačí s laucherem integrovaným do Palm OS, ale rádi by změnili jen jeho vzhled. Pro tyto uživatele existuje také několik programů pro Palm OS 4.0 a vyšší je zde prográmek ColorTheme, který umožňuje změnu barevných schémat. Pokud chcete, aby byl váš Palmík růžový či radši zelený je tento program určen právě pro vás. Pro majitele Palmů s Palm OS 5.0 je zde program skinsUI (www.palmpowerups.com), který změní vzhled vašeho Palmu, jak si budete přát, můžete si vybrat mezi Windows XP, X OS, Palm OS Cobalt a mnohými dalšími. Program je zatím vydáván pouze v beta verzi a je zatím bezplatný.

Správa souborů

Každý už někdy potřeboval na svém Palmu přemístit soubory z Palmu na kartu či na opak, nebo některé soubory vymazat a právě k těmto úkonům je určený FileZ (www.nosleep.net). Tato aplikace patří mezi takzvané souborové manažery a patří ke špičce ve své třídě.

Pokud chceme s Palmem pracovat jako s dalším diskem, i zde existuje náhrada za komerční produkt Card Export II. Touto náhradou je program Filepc2PDA a plugin pro Total Commander (www.ghisler.com) - plugin do Total Commanderu, můžete získat zde www.pmrogan.de). Po instalaci programu do Palmu a pluginu to Total Commanderu, můžeme začít s Palmem a jeho kartou začít pracovat jako s diskem tvořit složky nahrávat a mazat soubory. Více informací o instalaci a konfiguraci můžete nalézt v článku Palm jako čtečka paměťových karet III.

Elektronické knihy

Jistě víte, že na Palmu lze číst elektronické knihy. Pro čtení slouží freeware programů např. Mobipocket Reader for Palm, Palm Fiction a Doc Reader. Od elektronických knih je to už jen kousek k prohlížení obsahu webu. Jako zástupce freeware programu jsem zvolil off-line prohlížeč Plucker (www.plkr.org). Tato aplikace se skládá ze dvou částí a to prohlížeče pro Palm a deskopové části, která slouží k nastavení stránek, které chceme prohlížet k jejich stažení a následnému převedení do formátu pro Plucker prohlížeč. Samozřejmostí je možnost nahrávání souboru na paměťovou kartu a jejich následné čtení podpora formátovaného textu, obrázku a češtiny.

Elektronická pošta a IM

E-mail – freeware programy se nevyhýbají ani aplikacím umožňujícím zprávu e-mailů. Jedním z nejpoužívanějších programů je Topgun postmann (www.isaac.cs.berkeley.edu), který je nadstavbou klasického mailu integrovaného do operačního systému Palm. Topgun postmann umožňuje zprávu více účtů pomocí protokolu pop3 a SMTP, ale zachovává i synchronizaci s PC e-mailovým klientem. Další formou komunikace jsou tzv. komunikační programy jedním z nejznámějších je z verze pro stolní PC – ICQ. Upravenou formu tohoto skvělého programu lze používat i na Palmech. Bohužel aplikace není příliš stabilní.

Multimédia

Další téměř samostatnou kapitolou jsou multimedia na Palmu. Jedním z nejproslulejších grafických freeware programů je JpegViewer (www.jpgview.de.vu), který slouží k prohlížení obrázků ve formátu jpg přímo z karty obsahuje také všechny základní funkce jako slideshow, informace o snímku, zoom, náhledy, dále také umí vytvářet zmenšeniny, což se hodí při tvorbě obrázků a jejich posílání formou MMS. Další grafické programy umožňují přímo tvorbu obrázku takovým programem je například Painter 1.1.

Další možností jak využít váš Palm k zábavě je přehrávání videa a zvukových souborů. Mezi nejlepší přehrávačem videa vůbec je The Core Pocket Media Player (tcpmp.corecodec.org, více viz. článek TCPMP 0.64c - Nový multimediální přehrávač pro Palm OS. TCPMP podporuje přehrávání videa přímo z karty. Podporuje mnoho formátů DivX, Xvid, MPEG 1, MPEG4 – SP, MPEG Layer III, Ogg Vorbis, WMA a mnohé další. TCPMP umožňuje také dosti podrobné nastavení vlastností přehrávání jas, kontrast, barvy, rychlost, zoom atd. TCPMP nemusí sloužit jen k přehrávání video souborů, nýbrž dokáže přehrát i zvukové soubory ve formátu mp3. Bohužel ale neumí přehrávat zvuk na pozadí. Dalším freeware prográmkem pro přehrávání tentokrát jen zvukových souboru je Real One Player (www.real.com), skladby lze synchronizovat pomocí Real Playeru z PC nebo prostým přetažením mp3 na paměťovou kartu (více v článku RealPlayer 1.51 - MP3, Palm a netopýři.

Textové editory

Od multimediálních programu se vrhneme k programům umožňujícím úpravy textu, sem můžeme zařadit TexT 1.0 for Palm a SiEd.

Tímto článkem jsem jistě nevyčerpal všechny možnosti freeware programů a her nevyjímaje. Pokud bude o toto téma zájem, rád budu pokračovat v jeho rozšiřování a zpřesňování. Těším se na vaše reakce.


Název produktu WWW Výrobce Velikost Verze
Laucher III www.benc.hr Little Mobile Creations 27 kB 2.2
Colorize 1.4a freewarepalm.com Christopher Antos 18 kB 1.4a
skinsUI www.palmpowerups.com Palmpowerups beta
FileZ www.nosleep.net Nosleep software 137 kB 6.0
FilePC2PDA www.ghisler.com
Pluton TC www.pmrogan.de
Mobipocket Reader www.mobipocket.com Mobipocket 1100 kB 4.9.447
Plucker www.plkr.org The Plucker Team 291 kB 1.6.2
Topgun postmann www.isaac.cs.berkeley.edu
JpegViewer www.jpgview.de.vu 3.1
Painter 1.1 miki.qex.cz NonameS 27 kB 1.1
TCPMP tcpmp.corecodec.org CoreCodec 1,3 MB 0.66
Real One Player www.real.com Real 1,5 MB 1.6.0
SiEd benroe.com Benroe 69,1 kB 0.9.11
ICQ www.icq.com ICQ 153 kB 2.1 betaTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=1499