PDASoft

Tapwave Zodiac - První recenze v ČR !!!
Publikováno: Úterý, 11.05. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Jako zatím jediní v České republice jsme měli možnost otestovat nové skvělé PDA Tapwave Zodiac, běžící na PalmOS.


Klikni pro detail Jako první vám popíšu základní hardwarové specifikace:

Vyrábí se dvě různé verze, verze normální a nadupanější verze (liší se větší RAM pamětí).
Chudší verze (Zodiac 1) v šedivém provedení (kterou jsme testovali) má 32 MB RAM paměti.
Nadupanější verze (Zodiac 2) v černém provedení má 128MB RAM.

  • Oba dva modely mají integrované bluetooth, které lze využít k hraní her ve více hráčích, internetovému připojení (např. přes mobilní telefon), bezdrátovou synchronizaci, výměnu vizitek atd.
  • Přístroji v srdci buší high-endový procesor od firmy Motorola i.MX1 ARM9.
  • Grafický akcelerátor je od firmy ATI (Imageon graphics accelerator) využívající X-Forge 3D engine.
  • Rozlišení je 480x320 v landscape módu (horizontálně orientované).
  • 2 sloty pro SD/MMC karty
  • Baterie s velmi dlouho výdrží o kapacitě 1540 mAh (baterie Tungstenu C má 1540mAh) - průměrná výdrž 6 hodin
  • Design je podle firmy Scott Summit, více z jejich prací můžete shlédnout na www.summitid.com (navrhl například ještě tyto PDA: AlphaSmart Dana a 2000, Stowaway XT klávesnici a nikdy nevydaný Palm Pilot Razor.

Klikni pro detail

První dojmy

Nyní přejdu již k samotným dojmům o Zodiacu.

Na první pohled by se mohl Zodiac zdát příliš velký na PDA, ale tato velikost je vykoupena skvělým ovládáním a dokonalou ergonomií, Zodiac padne krásně do ruky.

Tělo je kryté dvěma pokovenými hliníkovými deskami, které svírají plastikový rám.

Na obrázku přesně pasuje lehký černý gumový kryt (viz.obrázek), který je přichycen k obalu Zodiacu. Logo zodiacu je pod obrazovkou.

Klikni pro detail Nalevo od Zodiacu jsou umístěny 4 nejdůležitější ovládací prvky.

Vlevo nahoře je vypínací tlačítko. Tlačítko je zapuštěné, aby se zabránilo nechtěnému spuštění Zodiacu a jde velmi lehce mačkat. Jeho předností je propracovaná signalizace, oranžově svítí pokud se Zodiac nabíjí, zeleně pokud je zapnutý (běžící z baterie), oranžové bliká pokud je Zodiac nebezpečně vybitý a mohlo by dojít ke ztrátě dat. Ještě zajímavost, pokud se na Zodiacu přehrává hudba a vypne se obrazovka, tak tlačítko zeleně "dýchá" (přesně to samé je u počítačů Macintosh).

Vlevo dole je tlačítko, které emuluje Home (domů) na graffiti plošce(ikona domečku). Nad tlačítkem Home je tlačítko, které je variabilní a závisí na spuštěné aplikaci. Vedle je reproduktor, který produkuje dostatečně hlasitý a kvalitní stereo zvuk, o reprodukci zvuku se stará zvukový čip Yamaha, reproduktor je na obou stranách stejně umístěný a díky tomu Zodiac působí symetricky.

Klikni pro detail Vlevo nad reproduktorem se nachází analogový joystick, který je trumfem tohoto PDA. Jelikož je Zodiac určen primárně pro hry je volba analogového joysticku to nejlepší, co mohla Tapwave udělat. Joystick zastává několik funkcí, 5-směrná navigace například ve hře Legacy a základní funkce v operačním systému. Joystick má celkem 8 směrů (4 základní + mezi směry). Tím že joystick je analogový, tak je citlivý na sílu tlaku, která je vyvíjena při ovládání, to dává Palm OS vývojářům nové programové možnosti. Při výrobě joysticku bylo použití několik malých potenciometrů, tuto technologii si firma Tapwave registrovala.

Vpravo jsou 4 herní tlačítka. Určena například ke střelbě,akceleraci, ovšem vycházejí nové aplikace, které mají v podpoře Zodiac a tím pádem i 4 ovládací tlačítka. Na vrchu jsou ještě 3 tlačítka. Bluetooth tlačítko, které vypíná v případě potřeby bluetooth. Když aktivujete bluetooth, tlačítko začne modře blikat (po tři minuty).

Klikni pro detail Za tlačítkem bluetooth jsou dva sloty SD/SDIO. Karty jsou podporovány do 512 MB (budoucí upgrade vylepší toto "omezení").SDIO je velkou výhodou, protože nic nebrání rozšířit Zodiaca například o Wi-Fi a zároveň používat ještě jednu paměťovou kartu k tomu. Zadní část Zodiacu je z černého kovu s logem Tapwave Zodiacu. Také ukládání stylusu je výborně propracováno do "drážky", stylus drží dva páry "paciček", které jsou umístěny na levé a pravé straně. K vytáhnutí stylusu z drážky stačí zabrat za jeden konec, páčky jsou masivní a pružné, a tak se ani po dlouhém opotřebení neulomí. Resetovací část je na jedné straně stylusu a na druhé je hrot. Na spodní části Zodiacu se nachází konektor pro synchronizaci, dobíjení a sluchátkový výstup. Sluchátka jsou součást balení. Napájecí konektor a synchronizační konektor je zvlášť. Je proto, aby jste mohli například pouze dobíjet. Kolébka není standardně dodávána, ale za 19.99$ si ji můžete dokoupit. Pokud je k dispozici i kolébka, tak se musí napájecí kabel zapojit do kolébky (jako u modelů Sony Clié).

Displej

Klikni pro detail Nyní přejdu k displeji, který je na Zodiacu více než vynikající.

Rozlišení má Zodiac 320x480. Při objevování tajů Zodiacu jsem narazil na jednu zajímavou věc, i při nejvyšším nastavení jasu Zodiac nesvítil (srovnávám to se Sony Clié NX-70 a Palm Tungsten T3). Displej je o trochu větší než u Palm Tungsten T3, ale téměř identický se Sony Clié NX-70. Strana, která má rozlišení 320 pixelů, má šířku 55 mm. Druhá strana má délku 99 mm (vše jsou přibližné hodnoty). S jasností je na tom lépe Palm Tungsten T3.

Displej je skvěle čitelný i na venkovním světle.

Modifikace PalmOS

Vestavěné menu v Zodiacovi je podobné menu v Sony Clié UX-50 (bublinkové menu). Je přizpůsobené k ovládání pomocí tlačítek, to znamená, že je snadný přístup k aplikacím jako přehrávač hudby, či jiné (např. hry). Kromě bublinkového menu je k dispozici i jmenný seznam aplikací (list). Zodiac přichází s mnoha vylepšeními, která v základní Palm OS výbavě chyběla, například nastavení témat může být individuální pro každou aplikaci. Na pozadí se může nastavit libovolný obrázek (jako např. v ZLauncheru).

Zodiac má status řádek, stejně jako například Sony Clié, či Palm Tungsten T3.

Klikni pro detail Ten je buď vlevo, či vpravo, záleží na nastavení používání Zodiacu, buďto držení v levé ruce či v pravé. Status řádek má klasické tlačítko "domů", ikona "lišty" (vyvolání menu nabídky), ikona "hledat" a nastavení hlasitosti. Nastavení hlasitosti je více propracované, obsahuje totiž jednu "vychytávku " a to nastavení délky úplného ztlumení zvuku. Obsahuje několik časových voleb a stálé ztlumení zvuku. V nastavení jsou také ještě dvě velké ikony pro rychlé vypnutí či zapnutí zvuku. Pokud je zvuk vypnutý a bude spuštěn MP3 přehrávač, systém se zeptá, zda-li chcete zapnout zvuk a pokud ne, přehrávání se neuskuteční.

Klikni pro detail Z vestavěných aplikací můžete rotovat pouze s Adresářem, Datebookem, ToDo listem a Memo Padem. Ostatní aplikace není možné natočit, pouze programy, které budou podporovat Zodiac a rotaci v něm, bude možné otočit.

Graffiti ploška obsahuje tři pole, pole velkých písmen, malých písmen a číslice. Rozpoznávací technologie je Graffiti 2.

Jaký tedy je ?

Celkově považuji Zodiac za velmi propracovaný, jeho design a ergonomie je na špičkové úrovni a troufnul bych si říci, že po Sony Clié se jedná o další revoluci ve světě PDA, která posunuje celkový vývoj PDA výrazně kupředu.

Klikni pro detail

Bohužel přístroj k nám není dovážen (podobná situace je u nás s modely Sony Clié) a pochybuji, že by se to v blízkých dnech změnilo, a tak pokud máte o toto PDA opravdu zájem, vám nezbývá nic jiného, než kontaktovat někoho v USA, jako jsem to udělal já. Některé fotky byly pro lepší kvalitu použity ze serveru Brighthand.

Klikni pro detail

Pokrok za několik málo let.
Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=167