PDASoft

Test výdrže kapesních počítačů
Publikováno: Úterý, 11.05. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Každého uživatele PDA napadne časem otázka: "Jak to, že mám zase své PDAčko vybité? Je na tom jiný model lépe? Co dělat, aby nám vydržel náš miláček co nejdéle, to jsme si řekli v článku Tipy pro zvýšení životnosti baterie vašeho PDA. A co dál, jak jsou na tom jiné modely ?


Co ovlivňuje výdrž kapesního počítače:

Samozřejmě nejdůležitějším parametrem je kapacita baterie. Velmi důležitý je i typ akumulátoru - porovnejte si Sony SL10, které má 2*700 mAh AAA NiMH a Tungsten C s 1400 mAh Li-Ion akumulátorem - kapacita papírově stejná, ale Tungsten C i přes dvanáctinásobně vyšší výkon a jasný barevný displej má 2x větší výdrž. Dalšími parametry ovlivňujícími výkon je typ displeje (aktivní u Tungsten T nebo Sony, má větší spotřebu, než pasivní u novějších modelů), jeho rozlišení a podsvícení, výkon procesoru, typ sběrnice (například šetřící technologie u nejnovějších PXA 27x mohou snižovat výkon z 624 MHz až na 312 MHz), paměť a pak práce s paměťovou kartičkou. Některé možnosti uživatel neovlivní, ale chcete-li vydržet co nejdéle, při dobrých slunečních podmínkách nepoužívejte podsvícení, v noci pak to nejnižší, vypněte si infraport a další bezdrátové technologie a snažte se nebýt moc nároční na výkon. Pokud máte již starší zařízení z druhé ruky, hodně záleží na tom, jak se k PDA choval bývalý majitel a jak ho měl dlouho...

Tungsten C na 50%...
Na 13% už hlásí slabou baterii...
Pod 8% už se vypne.
A nyní iPaq 1915 - ten se vypne až na 0%

Jak se testovalo:

Vzhledem k tomu, že sám u kapesního počítače považuji výdrž za jednu z nejdůležitějších vlastností, rozhodl jsem se udělat test několika v současné době rozšířených kapesních počítačů. Výsledky je nutné brát s rezervou, extrém může být u PocketPC, kde nejnovější modely umí snižovat využití procesoru a tím se výdrž zvýší. iPaq 1915 má 200 Mhz procesor se sběrnicí PXA255, ale ve stejné řadě iPaq 1940 má pro změnu Samsung na 266 MHz, který je znám svou "žravostí". Bohužel výsledky Tungsten T2 a T3 nemám, ale podle informací z důvěryhodných zdrojů vydrží T2 i Zire 71 (900 mAh) okolo 6 hodin práce, T3 pak pouze okolo 4 hodin. Stejně tak nemám k dispozici výsledky Low-Endových Palmů Zire a Zire 21, které díky svému nepodsvícenému displeji, slabému procesoru a akumulátoru s relativně dobrou kapacitou, dosahují dost úctyhodné výdrže.

Testy jsem prováděl pomocí programu BateryTime. Další testy (pro porovnání a komplexnost) při běžném provozu pomocí BateryGraphu. Nutno podotknout, že extrémní výdrž Tungstenu C má na svědomí jeho akumulátor o kapacitě 1400 mAh. Test TC probíhal s minimálním podsvícením, hodinu bylo používáno připojení na Internet přes WiFi, dále pak běžná práce - čtení elektronických knih, práce s SD kartou (zápis i čtení), přenos aplikací přes IrDA, krátké přehrávání mp3 vestavěným reproduktorem.

Na PocketPC byl použit program Battery Monitor.

Palm Tungsten T - 700 mAh aku

 • bez podsvícení: 4 hod 13 min (nabití bez podsvícení: 56 min, ale po vyndání z nabíječky na 92 %)
 • minimální podsvícení: 2 hod 39 min (2. test: 3 hod 22 min - delší nabíjení, 4 hod 1 min při běžném provozu - čtení knih, krátké využití IrDa portu)
 • 50%: 2 hod 23 min
 • maximální podsvícení: 2 hod 03 min (2 hod 36 min při běžné práci)

Palm m515 - 700 mAh aku

 • bez podsvícení: 4 hod 26 minut
 • minimální podsvícení: 2 hod 6 min (test 2 při delším nabíjení: 2 hod 25 minut)
 • maximální podsvícení: 1 hod 12 min

Palm Tungsten C - 1400 mAh aku

 • minimální podsvícení: 10 hod 30 minut (extrém - nedoporučuje se PDA vybíjet tak moc)
 • 15% podsvícení: 7 hod 25 min
 • maximální podsvícení: 6 hod 25 min (běžný provoz)

HP iPaq 1915 - 900 mAh aku

 • minimální podsvícení: 6 hod 15 minut - synchronizace, práce s dokumenty a obrázky, poslech mp3

Sony Clie SL10 - 2 mikrotužkové baterie 700 mAh

 • podsvícení: okolo 5 hodin - čtení knih ve WordSmithu, kreslení obrázků, hraní her
 • bez podsvícení: okolo 7-8 hodin - čtení knih ve WordSmithu, kreslení obrázků, hraní her

Shrnutí:

Jistou dobu jsem byl spokojeným majitelem Tungsten C, jehož výdrž je skutečně ohromující. Podobný výsledek bych očekával u Tungsten W, kde spotřeba bude navzdory slabšímu procesoru o něco vyšší, pokud budete mít aktivní telefonní část (zřejmě důsledek použití nových energeticky úsporných technologií u Tungsten C). U Tungsten C bych rád vyzdvihl ještě jeho rychlost a vynikající displej (tedy s výjimkou práce pod širým nebem), který je podsvícen nádherně jasně. Na druhé místo bych zařadil "triumvirát" Zire 71, Tungsten T2 a HP iPaq 1915 - zde je papírově nejvýkonnější iPaq - 200 MHz - a má i největší displej, zato s menším rozlišením a jeho kvalita je někde na úrovni mezi Tungsten T a novými Palmy - je špatně vidět na sluníčku jako třeba Tungsten C a zároveň má "pixelovatý" displej jako Tungsten T... Všechny tři typy však mají svoje výhody, mají všechny 900 mAh akumulátor, stojí zhruba stejné peníze a mají podobnou výdrž. Typy s výdrží menší než 5 hodin - tedy Tungsten T, T3, většina modelů od Sony - mají na můj vkus moc malou výdrž - přece jen se jedná o kapesní zařízení, které bude většinu času bez externího napájení... Takže jako vítěze bych rozhodně označil Tungsten C - má obrovský výkon i vynikající výdrž, na záda mu bude dýchat Tungsten W a za nimi pak "specialitky" typu černobílý Palm Zire a další modely, které běží na AAA baterie.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=168