PDASoft

Garmin iQue 3600 - Palm s vestavěným GPS
Publikováno: Středa, 19.05. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


iQue 3600 je první PDA s integrovaným GPS modulem. Pokud vezmeme v úvahu starý a osvědčený Palm OS 5 a spolehlivost Garmin® GPS technologie, získáme toto "Super PDA". Navíc je přidán software pro hlasovou navigaci podle zvolené a vyhledané trasy !


Garmin iQue 3600 - Klikni pro detail Hned na úvod se přiznám, že jsem Garmin iQue 3600 testoval především ze zvědavosti. Prostě PDAčko, které má v sobě GPS. Nejsem žádný velký cestovatel a tak GPS beru jako hezkou fičuru, kterou mohou naše PDAčka umět, ale za cenu, za kterou se dnes vesměs prodávají na trhu se bez nich obejdu. Pokud je však poměr cena a výkon přiměřený, budu nadšeně jásat, protože i když my, chlapi, nemáme problém číst v mapách, přesto se občas stane, že klasická mapa zklame, ukazatele zmateně ukazují cestu tam, kam se náš přirozený orientační smysl zdráhá a ponižující vyptávání na cestu není právě lákavá vyhlídka. V takových okamžicích je GPS doslova božskou spásou, neboť na vás nebude držkovat a sekýrovat vás "Kam jsi se to, sakra, dostal! Kde to, sakra, jsme!" a podobně. Nýbrž promptně sdělí a na elektronické mapě ukáže, kde se nacházíte.

Garmin iQue 3600 svým vzhledem, provedením a shcopnostmi připomíná Palm Tungsten T3, proto bych jej přiblížil srovnáním s tímto modelem. Garmin iQue 3600 je přibližně stejně velký jako rozevřený Tungsten T3, ale nemá zasouvací část, tím je spíše podobný modelu Tungsten E, ale s Tungsten T3 má společné HiRes+ rozlišení. Dalším rozdílem je procesor, který je oproti Tungstenu T3 o polovinu pomalejší, tj. srdce Garminu tepe pouze na 200 MHz. Dalším rozdílem je velikost pracovní RAM paměti, která je také poloviční, tj. pouhých 32 MB. Trochu nepotěší absence BlueTooth rozhraní, ale to je zřejmě daň za GPS modul. Ten se nedá přehlédnout. PDAčko má integrovanou mini-anténu (samozřejmě má na sobě i konektor pro připojení externí antény např. v autě). Ostatní vybavení je, dá se říci, standardní, tj. infračervený port, MP3 přehrávač, digitální záznamník, vibrační alarm, sluchátkový výstup a SD/MMC slot. Jako operační systém má Garmin iQue 3600 PalmOS 5. Při pohledu na displej si hned dole pod virtuální graffiti ploškou všimnete drobné změny. Místo, kde se u Tungsten T3 zobrazuje čas a je možné nastavit mj. intenzitu podsvícení displeje, zobrazuje něco trochu jiného a to je symbol zakřivené Země a datový přenos ze satelitů. Tato ikonka totiž ukazuje, jak jsme na tom s GPS, tj. zda je přijímán signál apod. Garmin využívá 12 paralelních GPS kanálů, může tedy v jeden okamžik porovnávat údaje až z 12 GPS satelitů. Díky tomu je přesnost GPS pod 15 metrů (osobně mohu říci, že jsem měl pocit, že přesnost je snad na metr). Navíc přes tuto ikonku je možné se dostat přímo do konfiguračního menu GPS.

Garmin iQue 3600 - v autě A tím se vlastně už dostáváme k tomu, čím je Garmin iQue 3600 tak úžasný. O tom, že je situace v oblasti digitálních map v České republice ne právě růžová, ví každý, kdo se o tuto problematiku trochu zajímá. Aplikace SmartMaps od společnosti PlanStudio je sice hezká, ale pro GPS navigaci takřka nepoužitelná, protože nedovede plánovat trasu, vytvořit modifikovatelný itinerář atd. Celá podpora GPS spočívá v nalezení aktuální pozice na mapě. Další alternativa v mezi obdobným softwarem je PalmKim od společnosti Tranis. Tato aplikace nevypadá po grafické stránce tak hezky jako předchozí, ale co se týká funkčnosti a využitelnosti GPS, pak je to to pravé ořechové. Bohužel není nejlevnější a trochu více detailů v mapě by neškodilo a na software jako takovém je stále vidět, že prochází vývojem. Co se týká zahraničních titulů z oblasti map, jsou skvělé pouze pokud se jedná o mapy na území Severní Ameriky, Evropa je pro ně už moc daleko a Střední a Východní už teprve. Proto jsem si od samotné mapy a navigace příliš nesliboval (vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby Mělník ležel pár kilometrů od Jihlavy, nebo mezi Ostravou a Českým Těšínem).
Garmin iQue 3600 - Klikni pro detail Proto musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen a to nejen kvalitou dodávaných map (při koupi obdržíte CD se základními mapami: Americas Autoroute, Atlantic Autoroute, Pacific Autoroute, Worldwide Autoroute a pak volitelně CD North America City nebo European City, podle toho, zda je PDA určeno pro americký nebo evropský trh). Dodávané mapy jsou velmi detailní, což ve spojení s odchylkou GPS několika málo metrů je opravdu velmi šikovné. Ale to doslova není nic proti lokalizaci a hlasové navigaci, která je, a teď se podržte, v češtině. Dodávaný software totiž nejen umožňuje naplánovat trasu z bodu A do bodu B, ale navíc vám tuto trasu bude ve vašem rodilém jazyce komentovat a upozorňovat na případná odbočení apod. Musím říci, že především tahle funkce mě dostala. Byl jsem připraven na kultivovaný hlas s oxfordským přízvukem, který mi bude říkat Go left, Warning, Go right a podobně, ale na ženský hlas, který mě bude radit Po padesáti metrech zahněte doprava, tak to jsem opravdu nečekal. Z tohoto pohledu se cena za Garmin iQue 3600 nezdá až tak vysoká (bezmála 600 U$, oproti 400 U$ za Tungsten T3).

Garmin iQue 3600 - Klikni pro detail Co se týče práce s Garminem iQue 3600 jako s PDA, nijak nevybočuje z běžného ovládání PDA s PalmOS 5. Jen několik drobných změn, které souvisí s integrovaným GPS modulem, jako je např. již zmiňovaná ikonka s indikací spojení se satelity, nebo složka s GPS aplikacemi. Velký HiRes+ displej potěší a pro navigaci na mapách je zřejmě nezbytností (zde je poměrně velká výhoda oproti Pocket PC, které mají opticky displey stejně veliký, nebo i větší, ale jejich rozlišení je skoro poloviční). Přestože konektor na PDA vypadá shodně s konektory u modelů Tungsten, není možné Garmina synchronizovat v kolébce od těchto modelů.

Pokud tedy hodně jezdíte, chcete využívat GPS a hledáte šikovné PDA se stabilním operačním systémem, pak Garmin iQue 3600 je dobrá volba. Zvláště, pokud nechcete s sebou vozit samostatný GPS modul a spoustu drátů (je sice možné si pořídit GPS modul připojitelný k PDA přes BlueTooth, ale je to především otázka ceny, tyto moduly bývají tak o 2.000 Kč dražší, než běžné GPS moduly s propojovacím kabelem). Vše v jednom a v kapse, tak by mohl znít reklamní slogan pro Garmin iQue 3600.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=194