PDASoft

Chatopus - jak jinak na ICQ
Publikováno: Čtvrtek, 03.06. 2004 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Chatopus je Jabber/XMPP klient pro okamžité zasílání zpráv (Instant Messaging) pro platformu PalmOS. Jedná se o klienta se širokou škálou nejrůznějších vlastností a funkcí.


Chatopus je Jabber klient pro platformu PalmOS. Jabber je open source, streaming protocol pro propojení dvou lidí díky internetové komunikací pomocí zpráv (v XML formátu). Chatopus dokáže navázat spojení s nejznámějšími a nejpoužívanějšími aplikacemi pro okamžité zasílání zpráv (Instant Messaging) jako jsou MSN Messenger, ICQ, AIM, Yahoo! Messenger, GaduGadu, Sametime a další.

Instalace jabber klienta na PC

Pro základní nastavení a zřízení účtu potřebujete mít ve svém klasickém stolním počítači nainstalovaného Jabber klienta, to abyste si mohli založit účet a spravovat své kontakty. Klientů je dost a každý si jistě vybere podle svého, např. z tohoto seznamu, kde si můžete zdarma stáhnout klienty pro PC, Mac a Linux. Pro PC uživatele je údajně nejlepší Rhymbox (ten mi však na mém PC s Windows 98 nefungoval), případně PSI (ani ten mi bohužel nešel, kolaboval na nějaké chybě skriptu, což mě dost mrzelo, protože jiným funguje k jejich naprosté spokojenosti), který dokonce podporuje češtinu. Nakonec jsem sáhl po ruském JAJC, který taktéž podporuje češtinu a byl jsem docela nadšen. Konečně jsem po letech vyměnil ICQ, které je po stránce bezpečnosti děravé jako cedník, za něco jiného, co mi v PC navíc v jediném klientovi umožní připojení jak do ICQ, tak do MSN Messengera.

Pokud se rozhodnete pro instalaci klienta PSI, pak se vám může hodit tento český návod, jak na to.

Pro ilustraci: PSI klient je na obrázku vlevo, JAJC klient na obrázku vpravo.

Výhodou většiny těchto Jabber klientů je, že automaticky přetáhnou vaše kontakty z ICQ, případně u některých klientů je musíte ještě dodatečně přejmenovat z čísla na nick, ale pokud tam nemáte stovku lidí, tak se to vcelku dá. Výhodou pak je i to, že jak si kontakty upravíte na stolním PC, tak se vám budou zobrazovat i na Palmu v Chatopusu, protože tzv. kontakt-list se ukládá na jabber server, kde máte registraci a odtud se natahuje do Chatopusu, popř. jiného mobilního jabber klienta.

Pokud se chcete něco víc dozvědět o jabber klientech v češtině, pak se podívejte na stránku jabber.cz.

Instalace jabber klienta na PDA

Nainstalujte do Palma Chatopus standardním způsobem. Po jeho spuštění budete dotázáni na Account Name (název účtu), ten si můžete pojmenovat jakkoliv, doporučuji kombinaci nicku (přezdívky) a názvu serveru, pokud používáte více identit (vcelku se jedná o nedůležitou položku). Do položky Server Address (adresa serveru) zadejte "njs.netlab.cz" (server njs.netlab.cz je jeden z pilotních serverů o Jabberu u nás).

Na další stránce do řádku Username (uživatelské jméno) zadejte vaše uživatelské jméno (tj. tu část, kterou máte před zavináčem), které jste si vybrali při registraci (pokud je vaše uživatelské jméno "JanNovak@njs.netlab.cz", pak zadáte pouze "JanNovak"). Do řádky Password (heslo) zapište své heslo a pokud zaškrtnete políčko Save (Uložit), pak nebudete v budoucnosti "obtěžováni" s jeho opětovným zadáváním.

A teď už můžeme ukončit konfiguraci klienta pomocí tlačítka Done.

Spuštění Chatopusu na PDA

Nyní stačí uč jen ťapnutí na tlačítku se statusem připojení v levé spodní části obrazovky (kde teď je Offline) a změnit status na Available a budete připojeni.

Program Chatopus využívá vašeho přednastaveného síťového připojení do Internetu, nemusíte nic speciálně nastavovat, je tedy vcelku jedno, zda používáte WiFi, Bluetooth, 802.11b, IR, nebo kabel připojený k telefonu (GSM dial-up, high-speed GPRS,). Chatopus podporuje rozlišení LowRes (160x160), HiRes (320x320) i HiRes+ a to jak 320x480, tak i landscape režim 480x320.

Uživatelé Palm Tungsten T3 si pro plné využití svého displeje musí nainstalovat DIA Compatibility patch, pokud tak dosud neučinili.

Chatopus podporuje konverzi z unicode mimo jiné do Central Europe (Win 1250) a to přeci potěší, pokud jste zvyklí na naše nabodeníčka i na PDA.

Na Palm Tungsten T3 v landscape režimu to už vypadá docela pohodově, co vy na to ?

Tato poslední verze má oproti předchozí verzi 1.20 dvě novinky:

  • Zvukové upozornění (tak jak jste zvyklí na stolním PC, ale pouze u PDA s PalmOS 5).
  • Podporu SSL zabezpečení.

Na závěr snad jen malý dovětek. Pokud budete používat tento program a na okamžik se zamyslíte, vypne se vám pouze displej, připojení se neukončí ! Na to by si měli dávat pozor především ti uživatelé, kteří nemají připojení do Internetu za paušál, mohlo by se jim totiž stát, že se zapomenou odpojit a poplatek za připojení by mohl být nepříjemným překvapením při příštím vyúčtování. Zajímavým programem, který se může hodit je utilitka PowerNet, sloužící pro neodpojení síťového připojení při nečinnosti a tudíž vypnutí vašeho PDA.


  Kategorie   Komunikace
  Výrobce   Tony Cheung
  Licence   Shareware
  Verze   1.30
  Nároky   PalmOS 4.0
  Cena USA   14.95 U$
  Download   chatopus_v1_30.zip
  Velikost   69k
 Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=238