PDASoft

Karel May: Blizzard (Dvojitý americký souboj)
Publikováno: Čtvrtek, 30.11. 2006 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Knižní čtvrtek

Tři přátelé spolu zcestovali celý svět, ptáte se kteří? No přeci Kara ben Nemsí, jeho rudý bratr Vinnetou a Hadži Halef Omar. Zažijte i vy jejich příběhy z amerických prérií, rozpáleného saharského písku i z drsných hor obývaných divokými Kurdy. Tři neohrožení bojovníci proti křivdě, zradě a bezpráví.Karel May se narodil jako páté dítě v chudé tkalcovské rodině Heinricha Augusta a Christiny Wilheminy Mayových v Ernstthalu v Krušných horách v Německu. Děti vychovávala babička. Nejspíš vlivem podvýživy a špatné hygieny po narození oslepl a teprve v pěti letech se mu zrak navrátil.

Když začal chodit do školy, projevil se jako velmi nadaný žák. Četl a přepisoval knihy, učil se latinsky, anglicky i francouzsky a také hrát na klavír, housle a varhany. Ve 14 letech ukončil školu a nastoupil do učitelského semináře.

Roku 1861 seminář úspěšně dokončil a nastoupil jako pomocný učitel v Glauchau, kde byl téměř ihned propuštěn kvůli románku s manželkou svého domácího. Přešel na školu v Altchemnitz, ale tam byl zanedlouho na udání svého spolubydlícího odsouzen za údajnou krádež hodinek k šesti týdnům vězení a zákazu vykonávání učitelského povolání. Trest nastoupil v Chemnitzu 8. září 1862.

Po propuštění z vězení zůstal bez práce a bez peněz. Dopustil se několika drobných krádeží a podvodů a byl opět odsouzen, tentokrát ke čtyřem letům nucených prací ve Cvikově. Odsud ho pro dobré chování propustili 2. listopadu roku 1868. Vrátil se do Ernstthalu, kde se dozvěděl o smrti své babičky. Zanedlouho opět spáchal další podvody a krádeže. Z dobových spisů vyplývá, že v jedné restauraci odcizil pět biliárových koulí a při vloupání do jiné zase utěrku a jednu cigaretovou špičku... Byl dopaden a jako recidivista odsouzen ke čtyřem letům vězení v káznici Waldheim.

Blizzard

Dvojitý americký souboj, 1896

Součást knihy Na cizích stezkách vydané roku 1897, v originále Auf fremden Pfaden. V té době už to byl 23. svazek, který Karel may vydal!


Elektronické knihy pro PDA
Karel May: Blizzard
Ke stažení: Mob
Mob - Unicode
DocTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2380