PDASoft

VIA NanoBook  Menší než notebook, lepší než PDA
Publikováno: Neděle, 10.06. 2007 - 06:14:34
Téma: Články napříč platformami


Výrobce čipů VIA Technologies vytvořil vzorový design pro laptop, který by měl být schopný konkurovat kapesním počítačům. Svojí koncepcí je NanoBook zhruba srovnatelný s nedávno představeným Palmem Foleo.NanoBook měří v zavřeném stavu 230 x 171 x 29.4 mm a se hmotností 850 gramů je zhruba srovnatelný s přístroji kategorie UMPC nebo Foleem od Palmu. Na rozdíl od něj však NanoBook není určen pro optimalizovaný systém se specifickými funkcemi, ale díky 1.2 GHz procesoru VIA C7-M zvládne Windows XP nebo Windows Vista Basic. Dotykový displej s úhlopříčkou 7’’ a WVGA rozlišením 800x400 je jakýmsi kompromisem mezi notebookem a PDA. Na pohodlnou práci například s dokumenty je sedmipalcový poněkud malý, ale ve srovnání s PDA to je nepochybně pokrok. Kromě touchscreenu je zařízení vybaveno i malým touchpadem pod klávesnicí. Komunikace s okolím zajišťují dva USB 2.0 porty, Ethernet RJ45, WiFi, Bluetooth a čtečka karet 4in1.

Dále je k dispozici video výstup DVI-I, jacky na mikrofon a sluchátka a rozhraní pro moduly MobilityPLUS. V seznamu dostupných modulů uvádí VIA Bluetooth VoIP telefon, GPS, přijímač digitální televize DVB, 3G/CDMA telefon a světové hodiny. Dostatečný výkon dodá 1.2GHz ULV procesor VIA C7-M a až 1GB SO-DIMM DDR2 RAM. Úložný prostor je řešen pevným diskem s kapacitou 30 nebo 60 GB. Životnost baterie je udávána do 4.5 hodin, což není nic závratného, zejména s přihlédnutím k tomu, že při větším zatížení a se zapnutými bezdráty bude ještě nižší. Je však třeba zdůraznit, že se nejedná o komerční produkt, ale pouze o vzorový design pro výrobce hardwaru, kteří na jeho základě budou vyrábět produkty určené na prodej. Cena ani datum uvedení na trh zatím nebyly zveřejněny.

Celkem vzato NanoBook nic skutečně převratného nepřináší, ale společně s Foleem od Palmu představuje novou cestu vývoje UMPC směřující ke konzervativní konstrukci klasických notebooků. Dosavadní zařízení této kategorie jako OQO, Samsung Q1, Sony Vaio UX nebo Asus R2H se snaží opustit tradiční vyklápěcí koncepci notebooků a klávesnici řeší tak, aby se vyklápěcí konstrukci vyhnuly.

Zdroj: Brighthand, VIATento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2742