PDASoft

HTC Touch  Pokus dohnat iPhone?
Publikováno: Úterý, 12.06. 2007 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


HTC nedávno uvedlo na trh nový přístroj. Slíbili nám, že to bude něco revolučního, a že to změní způsob ovládání a používání jejich přístrojů. Je tomu opravdu tak, nebo to byla jen pořádně nafouknutá bublina? Pokud se chcete dozvědět více, přečtěte si tento překlad recenze HTC Touch.Posledních 12 měsíců se hodně mluvilo o tom, že Windows Mobile se výrazně zlepšuje, což je v mnoha pohledech pravdivé tvrzení. Když se na zařízení s Windows Mobile podíváte pořádně, zjistíte, že je to trochu jinak, a HTC za posledních pár měsíců vypouštělo jedno zařízením za druhým, a nyní vládne trhu. Jejich zisky neustále enormně rostou, ve srovnání třeba s i-Matem, který nedávno ohlásil ztrátu 2.1 milionu dolarů namísto předpovídaného zisku 311 milionů dolarů. HP také občas vypustí nějaký nový přístroj, ale ten sotva zčeří hladinu trhu s Windows Mobile zařízeními, a další hráči na tomto trhu se orientují spíše na přístroje pro speciální účely. Dále by se říct, že HTC je jediná společnost založená na Windows Mobile, která má možnost dostat svoje zařízení i mezi širokou veřejnost.

Společnost HTC si myslí, že zabírají velkou část trhu s mobilními zařízeními, což je z velké části pravda. Ale jejich produkty byly vždy orientovány spíš na obchodní segment trhu, takže nepotřebovali být prezentovány monstrózní reklamní kampaní, jako třeba iPhone, nebo Nokia N95.

HTC Touch je pokus o uvedení zařízení, které by bylo zajímavé i pro běžného člověka. Některé jeho vlastnosti jsou skvělé, jiné zase zaostávají. Zařízení mě několikrát přesvědčilo, že není vhodné pro uživatele zvyklého na smartphone, a několikrát mě přesvědčilo o opaku. Mám problém se zařazením přístroje, nemůžu určit, pro který segment trhu bude HTC Touch zajímavým, ale k tomu se dostaneme později. Nejdříve se podíváme na přístroj samotný.

Obal a obsah balení

Krabice zařízení je zatím nejlepší, co jsem u HTC viděl, byla navržena tak, aby dotvářela celkový dojem z přístroje. Uvnitř je obsaženo standardní vybavení, na které jsme od HTC zvyklí, jako náhradní stylus, stereo sluchátka, miniUSB kabel, AC adaptér a CD se softwarem.

Ale HTC tentokrát připravilo do balení i bonus, který uvítá pravděpodobně každý uživatel, v podobě 1GB microSD paměťové karty. Tyto karty jsou levné, proto to považuji za dobrý nápad. Velcí výrobci by měli ke drahým zařízením přidávat levné příslušenství, které je užitečné při práci se zařízením. Celé balení je nádherné, jedno z nejlepších co jsem viděl. Už dávno jsem si myslel že HTC by mělo změnit obaly svých zařízení. Ačkoli vám to možná přijde jako maličkost, je to důležité, hlavně při nákupu. Zařízení musí na zákazníka udělat dojem, aby se rozhodl koupit si ho.

Tělo přístroje

HTC Touch je v porovnání s ostatními zařízeními na trhu postavenými na platformě Windows Mobile 6 velmi štíhlý. Nyní používám HTC S620, a myslel jsem si, že menší už PocketPC být nemůže, ale HTC Touch dokazuje opak. Přední straně dominuje displej, který neobvykle splývá s vnějším krytem, což vypadá velmi dobře. Zdá se bát velice pevný, takže půjde asi špatně poškrábat. Nicméně, pojistit se ochrannou fólií není špatný nápad.

Pod displejem je navigační klávesa s potvrzovacím středem, která je dostatečně velká a neměl sem sebemenší problémy při jeho používání. Tlačítka pro příjem a ukončení hovoru jsou zase příšerně malá, ale přesto fungují dobře. Díky tomu, že kolem nich není žádné další tlačítko, není s jejich stiskem žádný problém.

MiniUSB konektor je v tomto zařízení použit pro nabíjení i synchronizaci. HTC používá miniUSB konektor pro připojení všeho již dost dlouho, a já jim to jedině schvaluji.

Vypínací tlačítko je umístěno nahoře, na dosah levé ruky, a mačká se velmi dobře, ale obávám se, že většina lidí bere zařízení do pravé ruky, takže na vypínací tlačítko při použití jedné ruky nedosáhnou (ne že bych měl něco proti levákům ;-)). Možná by bylo pro příště lepší, udělat tlačítko napravo, na dosah ukazováčku pravé ruky.

Posledním tlačítkem, které na přístroji naleznete, je tlačítko ovládání hlasitosti. HTC Touch je zařízení založené na ovládání pomocí displeje, použití tlačítek by bylo proti úmyslům tvůrců tohoto zařízení. Dokonce i stylus je pečlivě ukrytý v pravém horním rohu.

SIM karta a slot pro paměťové karty jsou umístěny na pravém boku přístroje, takže při výměně SIM, či paměťové karty nemusíte vyjímat baterii. To mi sice přišlo zpočátku jako výrazné plus, ale nyní si myslím opak, protože s otevřením dvířek při výměně paměťové karty mám velké problémy. Pokud nevyjímáte kartu často, neměl by to pro vás být problém, ale pokud ano, bude to pro vás asi největší chyba zařízení.

První dojmy ze zařízení jsou velmi dobré, a nejvíce se mi líbí, že je celé zařízení pogumované. Sice je povrch náchylný na otisky prstů, ale při dotyku působí příjemně, a hlavně výborně se drží v ruce, a neklouže.

Touch FLO

Hlavní novinkou HTC Touch je rozhraní Touch FLO, které zajišťuje ovládání systému Windows Mobile 6. Na jednom fóru byl komentář týkající se tohoto rozhraní, a je celkem zajímavý, proto si dovolím ho citovat:
„Vypadá nádherně, je to dobrá náhrada za stylus. Ale když o tom tak přemýšlím, tak ve skutečnosti to v mnoha situacích snižuje použitelnost přístroje – neustále potřebujete obě ruce. Příklad:

  1. Chci se přepnout obrazovky „Today“ do launcheru. Mohu se tam dostat jednou rukou použitím D-padu, nebo nemám jinou možnost než použít pravou ruku k ovládání pomocí displeje?
  2. Chci si procházet kontakty, nebo posunout webovou stránku. Ale musím znovu použít pravou ruku na ovládání pomocí displeje, místo jednoduchého použití D-padu?

V ostatních zařízeních založených na Windows Mobile 5 nebo 6 mohu dělat tyto běžné, i jiné činnosti kolem prohlížení, jednou rukou.

Myslím si, že je to skvělá novinka, ale jestliže to nemá možnost jednoručního ovládání, se to odchyluje od směru, kterým se OS zařízení nedávno vydal. Pro mě je to špatný směr vývoje. Já se od Windows Mobile držel dál, až do verze 5. Všechny předešlé verze byly těžkopádné, a bylo nutné ovládat je stylusem.

Takže, napadá mě jedna otázka: Umožňuje to velké tlačítko pod displejem, které vypadá jako D-pad, nějakou možnost ovládat jím přístroj?“

D-pad opravdu pracuje jako standardní navigační tlačítko na ostatních Windows Mobile zařízeních. Ve skutečnosti je možné Touch ovládat všemi standardními způsoby.

Touch FLO přidává novou vstupní metodu, odlišnou od standardních možností ve Windows Mobile, která vám umožní vykonat akci tlakem prstu na displej. Na první pohled je tento způsob ovládání pomalejší než použití stylusu, myslel jsem si, že je to pouze grafické udělátko, které nedává uživateli nic víc, než možnost ukazovat jej přátelům.

Můžete se tahem po displeji přepnout z „Today“ obrazovky do seznamu aplikací, nebo kontaktů. Stejným způsobem se můžete dostat k vaší hudbě, fotografiím, nebo videogalerii. Celé rozhraní velmi připomíná aplikaci Sbp Mobile Shell, a byl bych překvapený, kdyby nic z něj nebylo v Touch FLO zahrnuto. Vaše tahy po displeji mají navíc vizuální odezvu, ale stejně se pořád nemohu zbavit dojmu, že se jedná o laciný grafický efekt.

Po dvou dnech užívání přístroje jsem zjistil, že jsem nový systém ovládání začal používat, při rychlém přístupu k informacím. Touch FLO se stalo rychlým způsobem, jak se dostat k 90ti procentům mnou denně používaných dat. Rolování dlouhých seznamů je dobrá vlastnost, ale pro většinu lidí je často třeba v seznamu kontaktů rychlejší napsat prvních pár písmen, aby našli správnou položku. V Internet Exploreru Touch FLO funguje spolehlivě, a vypadá to, že funguje ve všech aplikacích, které mají posuvník. Je zde ještě jedna jasná výhoda, je možné použít palec, nebo jiný prst, pro klepání na ikonky, a přesnost tohoto systému se zdá být výborná, dokonce je možné palcem psát na malé klávesnici, která je ve Windows Mobile 6.

HTC Touch je smartphone, ale je velmi malý a mírně odlišný od ostatních smartphonů. Nejvíce mě překvapilo, když jsem ukázal rozhraní Touch FLO lidem s kterými pracuji, kteří se o smartphony nezajímají. Tento přístroj v nich vzbudil zájem, někteří si s ním chtěli chvilku pohrát. Jeden mi nabídl, že ho odemne koupí, druhý řekl, že si ho určitě pořídí, jako jeho příští telefon, třetí se mě ptal na otisky prstů na displeji.

Vypadá to, že Touch neosloví ani tak běžného uživatele PDA, který chce špičkový přístroj. Jde spíše o univerzální prodejní hit, který má pomoci představit Windows Mobile daleko většímu spektru uživatelů.

Výkon

HTC Touch není zrovna nabušený stroj, co se týká hardwarových specifikací. 64MB RAM a 128MB Flash paměti není špatné, ale pouze 32MB úložného prostoru není nic moc. Použitý procesor je OMAP850 běžící na frekvenci 201MHz, na kterém je rychlost chodu systému Windows Mobile 6 docela problematická. Zjistil jsem, že funguje dobře pro většinu funkcí, ale jakmile spustíte několik aplikací naráz, rychlost systému se rapidně snižuje. Řádné ukončování každé aplikace je jediný způsob, jak udržet zařízení nějak rozumě použitelné.

Na druhé straně, nízký výkon procesoru se příznivě projevuje na baterii, která je schopná zařízení živit i po dobu několika dní. Podpora sítě 2,5G je tomuto HW vybavení adekvátní, nicméně, najdou se určitě uživatelé, kteří by v takovémto přístroji očekávali 3G. Kromě Touch FLO zde nenajdeme již moc nových věcí. Velikost a design přístroje ho přibližuje daleko více běžnému telefonu, než jakýkoli jiný smartphone . Tradiční uživatelé smartphonů může odradit nedostatečný HW výkon přístroje, a uživatelé zvyklí na obyčejné telefony zase budou bojovat se základními funkcemi, jako třeba napsáním SMS zprávy, nebo vyhledáním kontaktu. Spoustu lidí je zvyklých zadávat text standardní číslicovou klávesnicí, pomocí slovníku T9, a může pro ně být těžké přejít na jiný systém zadávání znaků. HTC Touch bude úspěšné, pouze pokud dost lidí uvěří, že jim přinese tolik nového, aby se jim vyplatilo učit se ovládat něco jiného. Já se ale obávám, že průměrný uživatel, zvyklý na obyčejné telefony Nokia, či Sony Ericsson, budou očekávat bezproblémový provoz, což u použitého procesoru v kombinaci se systémem Windows Mobile nehrozí.

Závěr

Ohledně HTC Touch se nějak nemohu rozhodnout. Pokud bych byl uživatel běžného telefonu, zvažoval bych jeho koupi, protože vypadá dobře, má přiměřenou velikost, na svojí velikost poskytuje spoustu funkcí. Vzhledem k ceně má dobrou šanci uchytit se na trhu.

Nejsem ale přesvědčen, že uživatelům smartphonů se tento přístroj bude zamlouvat, ale má vše, co byste mohli potřebovat, včetně WiFi, tak by bylo nefér říci, že je pod úrovní ostatních smartphonů. Nyní používám HTC S620 které je dokonalé téměř ve všech směrech a HTC TyTN je také velice působivý přístroj. HTC má problém hlavně s lidmi jako já, kteří již vlastní jejich přístroj, a očekávají od nich něco velkého. Spojení nového rozhraní Touch FLO a malých rozměrů vypadá jako spěšný pokus o udržení kroku s přicházejícím iPhonem, který nefunguje tak jak by měl.


Zdroj: PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2747