PDASoft

Navigace TeleNav 5 pro Palm OS
Publikováno: Pondělí, 18.06. 2007 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Palm


Loni, když jsem testoval TeleNav4, udělil jsem mu velmi kladné hodnocení za svůj unikátní způsob přístupu k mapám celých Spojených států a navigaci v Palmu bez nutnosti nudného stahování a instalování map na paměťovou kartu. TeleNav totiž stahuje data (= mapy) a pokyny hlasové navigace ze serveru.Jde o službu na bázi žádostí. Můžete ji využívat s vlastní Bluetooth GPS nebo můžete přímo zakoupit set TeleNav, ve kterém se nachází navigátor, AC a DC adaptéry a software. Navíc si každý může bezplatně stáhnout 30denní zkušební verzi.

Rychlý výlet po prašné silnici

Po několika letech používání Mapopolis, kteří ale bohužel opouštění loď a přestali svůj software prodávat, byla toto šance, jak na svém Treu opět vyzkoušet něco nového; přesto Mapopolis nehodlám jen tak vymazat.

Proč? Hlavním důvodem je to, že TeleNav umí komunikovat pouze přes Bluetooth. A protože moje univerzální kolébka v automobilu umí pouze sériovou komunikaci, zůstane prostor i pro Mapopolis.

Ještě se hodí připomenout, že upgrade na verzi 5 je pro stávající zákazníky zdarma.

Přehled funkcí

Takže se pojďme podívat na novinky a změny ve verzi 5. Nejdříve si porovnejme hlavní nabídku staré (vlevo) a nové (vpravo) verze.

Je hezčí, že? Jemnější, uhlazenější. Vývojáři v TeleNav opravdu zapracovali na každé obrazovce programu, který tak vypadá mnohem moderněji, je lépe ovladatelný pouze D-PADem a tlačítka na displeji jsou větší kvůli snazší ovladatelnosti prsty.

To je dobře a hned vám řeknu proč. Poslední věcí, kterou byste během řízení totiž měli dělat, je sledovat mrňavý displej na navigace a ještě se na něm snažit do něčeho trefovat. Řízení si vyžaduje vaši celou pozornost. TeleNav to bere vážně (tedy minimálně jeho právníci) a po každém spuštění na vás vyskočí upozornění.

Nepochybuji, že je to správné, ale každý si je snad vědom důsledků nevhodného používání takovýchto zařízení během jízdy.

Nejdříve věnujte nějaký čas seznámení se s programem. Jestliže jste používali verzi 4, bude pro vás obsluha verze 5 mnohem jednodušší než pro úplné nováčky. Ale jelikož je v této verzi mnoho změn a novinek, stejně doporučuji věnovat tomu nějakou pozornost, případně i projít manuál, než se vydáte na silnici. Moderní navigátory jsou schopny zachytit signál i uvnitř budov, takže to můžete udělat i v pohodlní domova.

Se kterými PalmOS přístroji je kompatibilní?

V době vzniku článku byla plná funkčnost zaručena pouze s přístroji Treo 700p.

Na můj dotaz ohledně dostupnosti pro další modely jsem dostal tuto odpověď:

„Program není pro jiné modely než Treo 700p ještě certifikován. Naši inženýři program testují i na dalších přístrojích, přičemž priorita je kladena na ty nejnovější. Podpora pro ostatní modely Tréo bude také vypuštěna, v současné době však nelze termíny blíže specifikovat.“

A co je nového?

Zde je seznam hlavních změn a novinek oproti předchozí verzi:

 • 3D mapa

  Pokud zvolíte funkci navigace, program vypočítá trasu, vyznačí vaši aktuální pozici červenou šipkou a vaši trasu vyznačí na mapě. Je možné použít zoom mapy pomocí kláves P a Q nebo šipek na displeji.

  Ve spodní části displeje vidíte název ulice, po které se pohybujete, symbol dalšího manévru, a malý box s údaji kolik mil zbývá do cíle a předpokládaný čas příjezdu. Tyto údaje jsou upracovány v závislosti na vaší rychlosti. Tachometr na displeji překvapivě není.

  Bohužel je sice implementován nádherný 3D pohled, ale na druhou stranu byl vypuštěn starý 2D pohod, který byl v některých situacích mnohem vhodnější.

  Přesto jsou zde ale oba módy – jak 2D, tak 3D, díky implementaci funkce „Následuj mě“. Jedná se o automatickou změnu pohledu na mapu v závislosti na vaší rychlosti a složitosti prostředí, ve kterém se nacházíte.

 • Neomezené oblíbené položky a poslední navštívená místa

  TeleNav 4 měl seznam oblíbených položek a posledních navštívených míst. Tento seznam byl však limitován několika desítkami záznamů a ty novější postupně přepisovaly nejstarší. Tento limit byl ve verzi 5 zrušen.

 • Vylepšené prostředí

  Lepší přizpůsobení ovládání pomocí dotykového displeje. V programu je více nápověď a také šipka na každé obrazovce pro návrat zpět. Ve většině případů, ale ne vždy, lze šipku označit D-PADem a jeho stiskem ji potvrdit, není tak nutné používat ovládání pomocí dotykového displeje.

 • Vyhledávání pro náročné

  TeleNav umí vyhledávat v obrovské on-line databázi zájmových bodů (POI) s více než 10 miliony položek. Např. v této době vysokých cen benzinu umí vyhledat čerpací stanice s nejnižšími cenami a tyto údaje jsou pravidelně aktualizovány. A protože jsou údaje stahovány z internetu, jsou mnohem aktuálnější než u většiny ostatních navigací.

 • Vyhledávání POI podél vaší trasy

  Stejně jako si můžete určit body, kterými se chcete nechat navigovat, je možné vyhledávat body zájmu pouze podél trasy vaší cesty.

  Mnoho nastavení

  Následující obrazovky ukazují některé možnosti nastavení. Můžete si vybrat mezi nejrychlejší nebo nejkratší trasou, nastavit preferenci na navigaci po běžných silnicích či dálnicích, můžete dokonce přepnout na pěší mód, kdy je možné navigaci využít pro turistiku (navigace vás pak nebude hnát po dálnicích). A je zde mnoho a mnoho dalších nastavení.

  Závěr

  TeleNav 5 je nejlepší navigací, jsou jsem vyzkoušel. Je to služba na bázi příkazů, ale každý si může vyzkoušet na bezplatné verzi, zda mu to vyhovuje. Na Treu nezabere příliš místa a navíc nemusíte mít mapy nahrané na paměťové kartě. Navíc když se vyskytnete v místě bez signálu, program předpokládá váš další pohyb a naviguje dál, dokud signál nezíská.

  Z fóra také vím, že lidé aplikaci používají i s Treem 680 a 755p, možná i s 650, ale zatím nečekejte podporu výrobce, dokud nebude dokončeno testování. V době psaní toho článku je aplikace pouze pro Treo 700p, ale brzy bude následovat podpora dalších modelů.

  Plusy:

  • Nový 3D pohled
  • Funkce „Následuj mě“
  • Vylepšené prostředí
  • Malé úseky- nemusejí se stahovat velké objemy dat
  • Výborná hlasová navigace
  • Obrovská databáze POI
  • Instalace možná i na paměťovou kartu
  • Aktualizace map
  • Rozumná cena

  Mínusy:

  • Zrušení 2D pohledu
  • Chybí noční režim
  • Není možné změnit font


  Zdroj: TreoCentral.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2758