PDASoft

HP iPAQ 514 Voice Messenger
Publikováno: Pátek, 29.06. 2007 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Hewlett Packard začal prodávat nezvykle levný a v rámci možností solidně vybavený smartphone s Windows Mobile a Wi-Fi. Po technické stránce sice iPAQ 514 není nic extra, ale dá se pořídit za cenu pod 6 000 Kč s DPH a to je na Windows Mobile Smartphone skutečně hodně málo.Hewlett Packard používá Windows Mobile od samotného začátku v roce 2000, kdy Microsoft s mobilním operačním systémem začínal. Postupem času se HP spojilo s Compaqem a převzalo jeho značku iPAQ místo své vlastní Jornady. Později začalo vyrábět PDA s telefonem, ale vždy pouze s dotykovým displejem. Nyní HP přichází s modelem iPAQ 514 Voice Messenger, který je prvním WM strojem bez dotykového displeje v historii tohoto výrobce.

Podle záměru společnosti Hewlett Packard je iPAQ 514 samrtphone určený především pro firemní uživatele a proto neoplývá nejnovějšími výkřiky techniky. Sice běží na nejnovějším a zatím ještě ne zcela obvyklém operačním systému Windows Mobile 6 Standard, ale náročnější uživatele jeho výbava nenadchne.

V tomto směru je asi nejnápadnější 1.3 megapixelová kamera, která je vzhledem ke konkurenci poněkud podprůměrná. Podle výrobce však kamera plně odpovídá požadavkům cílové skupiny a pravděpodobně to je i jedním z faktorů umožňujících neobvykle nízkou pořizovací cenu.

Podobně je na tom i displej s rozlišením 176x220, z dnešního pohledu už téměř muzeální kousek. Kdo je zvyklý na lepší, bude si muset chvíli zvykat, ale s větším displejem ještě nepracoval, bude spokojen.

Na druhou stranu HP vyzbrojilo iPAQ 514 nejen Bluetooth, ale i WiFi kvůli připojení k firemní síti nebo VoIP. Na Today obrazovce je dokonce přímo volba pro telefonování přes internet. Vzhledem k ceně telefonu je WiFi překvapivý bonus a právě bezdrátová výbava jistě osloví hodně potenciálních kupců.

Design telefonu je nenápadný a přizpůsobený snadnému používání. Rozměry 107x48.6x16.3mm a hmotnost 102g jsou podobné jako u srovnatelných smartphonů s Windows Mobile. Ze střízlivé barevné kombinace černé a šedé vybočují jen stříbrná tlačítka. Bílá barva alfanumerických kláves a jejich podsvícení působí nenápadně. Většina lidí by neměla mít s používáním klávesnice problém. Navigační tlačítko je obzvlášť velké a tlačítka lze díky povrchové úpravě snadno najít po hmatu.

Na bocích telefonu je tlačítek překvapivě málo. Na pravé straně dole je tlačítko pro hlasové ovládání s několika předdefinovanými příkazy. Voice Commander umí uskutečnit hovor, připravit zprávu, nahrávat jako běžný diktafon a na příslušný dotaz odpoví i kolik je hodin. Kromě toho umí svým počítačovým hlasem předčítat emaily a SMS.

Na levé straně je tradiční ovládání hlasitosti, slot na karty microSD a jack na 2.5mm sluchátka. Součástí balení je jeden kabelový stereo headset, jehož kvalita není špatná, ale není to ani žádný zázrak. Přes redukci lze samozřejmě připojit i libovolná 3.5mm sluchátka, nicméně vzhledem k nešikovnému umístění jacku na moku přístroje je iPAQ 514 jako náhrada hudebního přehrávače celkem nepraktický.

Užitečné je pravá kontextová klávesa na Today obrazovce, která pod sebou má devět zkratek vázaných na číselné klávesy. Nastavit lze cokoli od aplikací přes záložky webového prohlížeče a soubory uložené v přístroji až po příkazy jako nastavení alarmů nebo výpis spuštěných programů.

Stejně užitečná může být i funkce VoiceReply. Pokud přijde email a uživatel nechce nebo nemůže ztrácet čas s datlováním odpovědi do telefonní klávesnice, může jí prostě namluvit a odeslat jako přílohu. Systém sice ukládá záznam jako WAV, ale půlminutová zpráva vydá pouze na 60k. Jednoduché řešení, ale může ušetřit spoustu času.

Telefon zvládá quad-band GSM s datovými přenosy GPRS a EDGE, podpora sítí třetí generace zatím chybí. Nepotěší ani pomalé USB 1.1, avšak vzhledem k tomu, pro koho je přístroj určen a většinu dat bude pravděpodobně zpracovávat bezdrátově, to asi nevadí. HP chtělo přijít s neobyčejně levným Windows Mobile smartphonem a tohle je jedno z míst, kde šetření v zásadě moc nevadí.

Paměť má obvyklých 64 MB RAM / 128 MB ROM, z čehož má uživatel pro sebe 48 MB (bez softwaru od mobilních operátorů). Další úložný prostor lze přidat kartou microSD, jejíž slot je umístěn na levém boku pod výklopným gumovým krytem. Stejně jako u většiny konkurentů je použit úsporný 200 MHz procesor TI OMAP 850, díky němuž iPAQ 514 dosahuje solidní výdrže na baterky. Při testování dokázal se zapnutým displejem přehrávat hudbu solidních 8.5 hodiny. Bohužel však chyběla jakákoli varování o nízkém stavu baterie.

Ačkoli není iPAQ 514 určen v první řadě pro běžné spotřebitele, může si díky nízké ceně a dobré bezdrátové výbavě získat hodně příznivců. Dražším a lépe vybaveným modelům sice konkurovat nemůže, ale jako relativně schopný mobil s dobrým operačním systémem a WiFi si za cenu pod 6 000 Kč rozhodně zaslouží pozornost.

Zdroj: TrustedReviews

Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=2781