PDASoft

Asus eee  Lehký Linux
Publikováno: Pondělí, 04.02. 2008 - 00:00:00
Téma: Zaměřeno na Linux


Tchajwanskému výrobci Asus, který je nejvíce známý díky svým základním deskám a dalšímu počítačovému hardware, se povedl husarský kousek: podařilo se mu dostat na trh notebook, který za 400$ nabídne většinu vlastností subnotebooků od Toshiby či Fujitsu v cenové kategorii 2000$.



Asus eee („easy to work, easy to learn, easy to play“), jak se nazývá, je malý a lehký společník na cesty pro každého, kdo potřebuje základní kancelářské aplikace, wi-fi, webový prohlížeč a e-mail. To vše ve velmi příjemných rozměrech 22,5 x 16 x 2,0-3,2 cm a hmotnosti 926 gramů.

A je opravdu srovnatelný s výše zmiňovanými konkurenčními přístroji? Pokud půjdeme do detailu, ne – místo 11“ nebo 12“ displejů je zde displej pouze 7“, pokud budete potřebovat DVD mechaniku, budete si muset dokoupit externí – ale většinu základních nároků splní bez potíží.

Vše je je zde co nejvíce zjednodušeno a přizpůsobeno pro začínající uživatele nebo děti, i když se vlastně jedná o komplexní operační systém Linux (i s dobře ukrytou příkazovou řádkou). V základním nastavení dokonce správce souborů zobrazuje pouze složku Moje dokumenty a Koš, až po úpravě nastavení se zobrazí klasická linuxová adresářová struktura.

Po vložení paměťové karty či USB disku vyskočí okno s dotazem, zda si přejete novou jednotku zobrazit ve správci souborů, či spustit hudební přehrávač nebo prohlížeč obrázků. Problém by neměl být ani s většinou tiskáren, myší nebo klávesnic – alespoň tedy podle našich zkušeností.

Ještě se podívejme na záležitost, kterou Asus nazývá „Easy mode“ – je to jakési omezení práv, které má nováčkům zabránit v poškožení přístroje nebo jeho funkcí např. vymazáním softwaru atp. Funkce jako přidat či odebrat software jsou tedy omezeny. Jedinou možností je v tomto stavu instalace softwaru přes online knihovny oficiálních serverů (např. aktualizace Open Office).

Naštěstí je na internetu možné najít relativně jednoduché návody, jak toto „easy“ prostředí přepnout na běžný Xandos Linux, který má dekstop podobný Windows, i tipy, jak instalovat software, nebo dokonce i jinou verzi Linuxu (Ubuntu).

Malý, ale ne příliš

SD / MMC slot se nachází na pravé straně stejně jako dvojice USB slotů a VGA port (umožňuje připojení analogového monitoru, obraz prezentuje současně a na externím monitoru až v překvapujícím rozlišení 1600 x 1200). Na levé straně se bychom nalezli třetí zbývající USB port, konektory pro připojení mikrofonu a sluchátek, RJ45 konektor a v tomto provedení zaslepený konektor pro analogový modem.

Možnosti práce s bezdrátovými technologiemi zde zastupuje Wi-Fi Atheros 802.11b/g, další bezdráty již scházejí – Bluetooth by zde zastoupeno možná být mohlo, 3G už by zřejmě nikdo nečekal. Podle Asusu bude tato technologie na počátku letošního roku dostupná v podobě přídavné karty.

Eee používá procesor Intel Celeron M 353 na frekvenci 900 MHz – jedná se o jednojádrový procesor se 400 MHz sběrnicí a 512 kB L2 paměti. Byl vybrán kvůli malému množství produkovaného tepla spíše než kvůli nízké rychlosti. Díky použití SSD disku je ale Asus při práci přijatelně rychlý; objemný OpenOffice.org se nahrává 15 vteřin. Nikdo snad nebude na eee upravovat videosoubory ve vysokém rozlišení; v běžném denním provozu vás ale nebude nijak omezovat.

Odpovídající je i klávesnice. Je malá, ale je větší, než se zdá na první pohled; ke klasické PC klávesnici má mnohem blíže než většina subnotebooků, o UMPC zařízeních ani nemluvě. Námitku bychom mohli vznést k tomu, že je velmi stěsnaná a není roztažená až ke hranám, třeba takový Tab je již poměrně hodně malý. Během několika prvních hodin práce s eee se nám tak stávalo, že jsme např. místo písmene R mačkali 4 apod. Na druhou stranu má ale klávesnice běžné rozložení, žádné překvapení se nekoná. Možná že by tlačítka nemusela tolik chrastit, ale není to nic strašného. Dá se tedy říci, že po nějaké době, co jsme si zvykali, jsme byli téměř schopni dosáhnout stejné rychlosti psaní jako na normální PC klávesnici.

Více jsme bojovali s touchpadem, který měl někdy problémy registroval jednotlivá tapnutí, lepších výsledků jsme dosáhli při používání stříbrné lišty hned pod ním. Na pravé straně touchpadu se nachází klasická ploška pro posun v dokumentech.

Místo velkého harddisku je zde použita SSD flash paměť – v naší 4G verzi o kapacitě 4 GB, uživateli však pro jeho data zůstává dostupných pouhých 1,4 GB. Pro rozšíření paměti je nutné tedy použít paměťovou kartu nebo USB disk.

Ale může se vaše Vaio či XPS postavit při cestovních útrapách tomuto přístroji bez jakýchkoli pohyblivých součástek a bez mechanického pevného disku? Je schopné nabootovat operační systém za 25 vteřin? Nebo se vypnout za 10? Je jeho napájecí adaptér stejně velký jako ten od vašeho telefonu?

A proč je tedy eee takovou senzací? Jednoduše proto, že ostatní notebooky se svou cenou ke 400$ ani nepřibližují. A ty, co se k této ceně přiblížit dokáží, jsou mnohem větší a těžší.

Život bez Windows

Pro uživatele, kteří chtějí na eee používat Windows, Asus dodává ovladače, brzy bude také dostupná dražší verze přístroje, která Windows nabídne již v základu – samozřejmě že ne žravé Vista, ale XP. Ale myslím, že hodně uživatelů ani nepozná nebo nebude řešit, že základním systémem je zde Xandros Linux, jehož grafické prostředí je také velmi pěkné.

Prostředí se skládá z několika záložek – Internet, Práce, Učení, hraní, Nastavení a Oblíbené – do kterých jsou rozděleny ikony jednotlivých programů jako například internetový prohlížeč Firefox, e-mailový klient Thunderbird, Skype, klient pro rychlé psaní (ICQ) Pidgin, Adobe Reader pro prohlížení PDF souborů, multimediální přehrávač, antivirus, odkazy na Gmail, Hotmail, Yahoo nebo AOL mail, je zde také čtečka e-knih, a sada programů pro učení a her (Solitaire, Sudoku, Penguin racer, ..).

Eee dokáže přehrávač videa z YouTube, přehrajete si na něm hudbu ve formátech MP3, WMA, WAV, WMV, přehraje videa MPEG. Foto a video manažeři vám pomohou zorganizovat vaši kolekci multimédií, hudební manažer vám umožní vytvářer playlisty. Nad displejem dokonce naleznete jednoduchou kameru pro snadné videohovory.

Psaní, tvorbu tabulek a prezentací zde obsluhuje balík aplikací OpenOffice.org 2.0, který nabídne kompatibilitu s většinou dokumentů vytvořených přes aplikace Microsoftu; výjimku tvoří zpětně nekompatibilní soubory vytvořené v Office 2007). Nachází se zde také odkaz na Google Docs, pokud by vám snad vyhovovala tato varianta tvorby dokumentů.

Kolem displeje zbývá ještě spousta černého místa (vyplněná pouze dvojicí reproduktorů), také se nedivte, pokud nekdy v budoucnu uvidíte eee s větším displejem. Ale větší displej není nezbytně nutný – i takto je použitelný celkem dobře; při vhodném nastavení je jasný a barvy také nejsou špatné.

Po delší práci bychom si možná začali stěžovat, ale po dvou až tříhodinové práci to nebylo nic hrozného. Nevýhodou je nutnost častějšího skrolování, než jsme zvyklí, spousta dnešních webových stránek již v dnešní době prostě využívá většího rozlišení, než které displej eee (800 x 480 pixelů) nabídne.

Přizpůsobení velikosti textu v browseru pomocí Ctrl-Plus –Minus sice pomůže, ale nedokáže to eliminovat např. rozhozené rámce na stránce; druhým problémem je, že někdy dochází při použití KDE desktop k posunutí některých formulářů „mimo výhled“ a vy tak nevidíte např. tlačítko OK, které potřebujete potvrdit. V tomto případě pak nezbývá nic jiného než použít klávesu Enter a doufat, že to dopadne dobře.

Asus reklamuje u eee výdrž okolo tří a půl hodiny. Toho se nám nikdy nepodařilo dosáhnout, v průměru to bylo 3 hodiny a 10 minut při práci v OpenOffice a při vypnuté Wi-Fi. Pokud pracujete více s diskem a máte zapnutou Wi-Fi, dostanete se na přibližně 2 hodiny a 45 minut. Módy jako suspend nebo sleep vybíjejí baterii podobně jako běžný provoz, naštěstí je zde není příliš potřeba používat, eee bootuje i tak dostatečně rychle.

Indikátor baterie v liště příliš nepomůže, stav indikuje skokově až najednou vyskočí okno, že zbývají tři minuty, pokud nepřipojíte nabíječku (životně důležité – je to čtyři až pět minut).

Výdrž by tedy mohla být lepší, ale pokud vezmeme v potaz baterii a celkové rozměry přístroje, je ucházející. Když přístroj více vytěžujete, začne se poměrně brzy zahřívat, nicméně to není nic, co by bránilo v práci. Pokud se zaměříte na vývod chlazení, je možné slyšet větrák a cítit závan teplého vzduchu.

Lepší dárek – wii nebo eee?

Varianta 4G prodávaná za 350$ (4 GB flash/ 512 RAM) nemá webkameru a má menší variantu baterie, 2G Surf má jen 2 GB flash paměti a 256 MB RAM a stojí 300$. Nejlepší model 8G stojí 500$ a má 8 GB flash paměti a 1 GB paměti RAM, nabízí dále webkameru a větší baterii. Ještě není jasné, které konfigurace budou obsahovat Windows.


Zdroj: Eric Grevstad pro PDA Street







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3198