PDASoft

Miniseriál o PDA VI.
Publikováno: Pátek, 02.07. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Tungsten T3 Poslední díl našeho miniseriálu by měl sloužit jako jakýsi návod, jak si vybrat to pravé PDA, na co si dát pozor a jaký je rozdíl mezi PDA s PalmOS a jaký s Windows Mobile.


Nejdůležitějším rozhodnutím při koupi PDA je rozhodně volba operačního systému. Od toho se totiž přímo či nepřímo odvíjí většina dalších atributů, které PDA charakterizují. Na výběr je zde mezi PalmOS od Palmu a Windows Mobile od Microsoftu (dříve Pocket PC), z nichž oba mají své výhody i nevýhody.

PalmOS je jednodušší, vyžaduje méně místa, má snadnější ovládání, praxí prověřený a veřejností oblíbený systém rozpoznávání písma Graffitti potažmo Graffiti 2, existuje pro něj mnohem více aplikací než pro Windows Mobile / Pocket PC a jeho aplikace jsou méně náročné, takže zabírají jen zlomek místa a výkonu srovnatelných aplikací pro Pocket PC - pro stejné funkce vyžadují mimo jiné znatelně menší výkon procesoru, než jejich microsoftí konkurenti (například u načítání textů je 33MHz Palm stejně rychlý jako 200Mhz Pocket PC). Nevýhody PalmOS jsou v očích mnoha uživatelů absence grafického launcheru, což není nikterak tragické a aplikace jako Zlauncher to řeší, a neschopnost v základní verzi přehrávat videa a MP3, na což je stejný lék jako v předchozím případě (oblíbený je třeba freeware RealOne Player). Dalším důvodem, proč si někteří zákazníci přístroje s PalmOS nevyberou, je skutečnost, že PDA s Windows Mobile mají fakticky větší displej protože zobrazovací plocha u nich zabírá i místo, které je u Palmů, Tungsten T3 a některé Sony Clié vyjímaje, tradičně vyhrazeno pro Graffiti plochu, díky čemuž mohou PPC zobrazit více textu nebo nabídnout širokoúhlý pocit z videa. Poslední vážnější nevýhodou PalmOS je, že do paměti RAM neumí za normálních okolností (existují samozřejmě aplikace, které i tento problém řeší) ukládat jiné soubory, než .pdb a .prc, což je spojeno i s tím, že není možné bez paměťové kartičky (a příslušného softwaru, který s nimi umí pracovat) Používat nativní formáty z PC. To má paradoxně ale i své výhody, takže ačkoli některé kancelářské balíky nativní PC formáty (Word, Excel...) zvládají, doporučuje se soubory na PC zkonvertovat do formátu pro Palm protože potom zabírají několikanásobně, někdy až řádově, méně místa, kterého jak známo není nikdy dost.

Windows mobile vycházející z Windows CE naproti tomu multimédia a nativní formáty podporují již po vybalení z krabice a mají líbivý velký displej. Na druhou stranu mají, alespoň z mého pohledu, zmatené a komplikované ovládání založené jako u stolní verze na tlačítku start, což mi přijde spíše na obtíž, ale tvůrci si nejspíš mysleli, že uživatelé touží po kapesní verzi Windows se vším všudy. Výsledkem je nestabilní a totálně neoptimalizovaný systém (na stejné činnosti jako PalmOS potřebuje několikanásobně větší výkon a nesrovnatelně více místa), který však má líbivé a důvěrně známé ovládání a umí bez dalších úprav pracovat s nativními formáty a Microsoft Outlookem, což je vlastně přesně to, co většina méně náročných uživatelů chce. PalmOS tohle všechno sice umí také, a to rychleji a stabilněji, ale uživatele většinou odradí, že by si k tomu museli sehnat a doinstalovat několik aplikací navíc, zatímco PPC jen vybalí z krabice a mohou vyrazit. Jedinou skutečnou výhodou tak zůstává větší displej, který má však ve srovnání s Palmy menší rozlišení (240 x 320 na rozdíl od 320 x 320, potažmo 320 x 480), což sice není vyloženě na obtíž, ale zhýčkané oko palmisty si všimne pixelovatosti.

Displej je dalším důležitým rozhodnutím protože právě ten budete mít nejvíce na očích. Dnes jsou již všechny modely dodávány s kvalitními barevnými displeji a dobrým podsvícením (na slunci je sice čitelnost výrazně horší než u předchozích generací, ale kvalita zobrazení a nižší spotřeba energie to vynahrazují), takže jediné, co zbývá rozhodnout, je velikost a rozlišení. U Pocket PC není co řešit, tam je velikost vždy stejná a rozlišení také - 240 x 320 (jedinou výjimkou je Toshiba e800 s rozlišením 640c480). U Palmů je to jiné, protože ty se vyrábějí jednak s klasickým čtvercovým displejem 320 x 320 a Graffiti plochou (Tungsten T2, Zire, Zire 31 / 71 / 72), miniklávesnicí (Tungsten C / Tungsten W), nebo s větším obdélníkovým displejem s rozlišením 320 x 480 (Tungsten T3, Sony Clié nepočítaje). Právě displej Tungstenu T3! je asi to nejlepší, co je dnes k mání, ale každý potencionální kupec by měl vzít v úvahu, že daní za luxusní displej je v tomto případě pouze tříapůlhodinová výdrž baterie.

S pamětí si v dobách paměťových karet už není třeba lámat hlavu, snad jen je nutné mít na mysli, že Pocket PC jí potřebují výrazně více a že otevírání aplikací z karty může někdy celkem trvat. Rychlost procesorů je v dnešní době pro potřeby PDA také naprosto postačující a některé exempláře bych si dovolil označit dokonce za předimenzované. U Pocket PC situace sice zdaleka není tak dramatická, ale k čemu je Palmům T3 a C 400 MHz procesor, když by klidně stačila poloviční rychlost. Některé operace pravda běží o něco rychleji, ale výrazně pomalejší T2 zvládne stejné funkce jako oba jmenovaní a to včetně přehrávání MP3 na pozadí a přehrávání videa.

Zato vytrvalost baterie je alespoň dle mého názoru záležitostí z nejdůležitějších. Jen málo věcí dokáže naštvat tak, jako když u PDA v nevhodnou dobu dojde šťáva. Takových okamžiků je nespočet a majiteli PDA spolehlivě dovedou zvýšit krevní tlak. Proto je třeba vždy dbát na to, jakou má daný model výdrž protože časy vyměnitelných akumulátorů už jsou dávno pryč a my se musíme spoléhat na vestavěný akumulátor. V této souvislosti rozhodně doporučuji přečíst článek určený výdrži jednotlivých modelů.

O komunikačních možnostech PDA toho bylo nejen na PDASoftu napsáno opravdu mnoho a tak na tomto místě pouze zdůrazním, že je v každém případě vhodné předem si rozmyslet, k čemu chcete PDA používat, aby nedošlo k trapným nedorozuměním. Je totiž značně nepříjemné když máte doma nebo v práci Wi-Fi síť a vaše nové PDA umí pouze Bluetooth, nebo naopak, když máte stroj s Wi-Fi a dospějete k názoru, že by jste se chtěli prostřednictvím Bluetooth spojit s telefonem a přes GPRS brouzdat po Internetu.Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=339