PDASoft

Google může na dálku mazat aplikace z telefonů
Publikováno: Sobota, 18.10. 2008 - 02:00:00
Téma: Obecné články


Když před časem proniklo na veřejnosti, že Apple do svého iPhonu integroval mechanismus, s jehož pomocí dokáže na dálku odstranit jakoukoli aplikaci, vzbudil tento kontroverzní krok slušný rozruch. Teď vyšlo najevo, že úplně to samé udělal i Google u svého systému Android.



Součástí licenčních podmínek Android Marketu je i klauzule o tom, že Google může na dálku odstranit jakoukoli aplikaci z telefonu uživatele. Google si tím vyhrazuje právo odstranit jakoukoli aplikaci, která by odporovala pravidlům platným pro vývoj softwaru. Takový krok se na jednu stranu možná nebude mnoha lidem líbit, ale na druhou stranu se jedná o pochopitelné řešení možných problémů s nebezpečným softwarem. Google totiž aplikace distribuované prostřednictvím Android Marketu preventivně necenzuruje a každý vývojář tak může tímto kanálem šířit jakýkoli svůj software. Pokud se potom mezi uživatele dostane například nějaký malware, tak je jedině rozumné, že se tomu chce Google bránit.

Naproti tomu Apple pouští do App Store pouze aplikace, které projdou dosti nevybíravým schvalovacím procesem, a zakazuje i některé prokazatelně neškodné aplikace. Nejlepším příkladem cenzury ze strany Applu je aplikace NetShare od Nullriver Software, která za lidových 5 USD umožňovala použít iPhone jako modem pro připojení notebooku k internetu. Apple její prodej prostřednictvím App Store nejdříve povolil, ale později NetShare bez vysvětlení z App Store stáhnul. Podle všeho podlehl tlaku amerického operátora AT&T, který se obával, že by uživatelé mohli s NetShare "zneužívat" jeho datový tarif a sdílet mobilní internet i pro PC. Uživatelé, kteří měli to štěstí a NetShare si stihli včas koupit, ho sice mohou dále používat (Apple tedy nepřistoupil k vynucenému smazání aplikace přímo z telefonů), ale i tak to je ukázka fungující cenzury ze strany Applu (a pro mnoho uživatelů pádný důvod k jailbreaku).

Ale zpět k Androidu. Googlu se na rozdíl od Applu zachoval ohledně nástroje na odstraňování aplikací z telefonů celkem férově, a o jeho existenci informoval v podmínkách používání Google Marketu. To Apple se snažil vše zatajit a veřejnost se o tom dozvěděla až od jednoho vývojáře, který tuhle informaci vynesl ven. Google navíc uvádí, že pokud tímto způsobem odstraní jakoukoli komerční aplikaci, tak se bude snažit od jejího autora získat zpět peníze, aby je mohl vrátit zákazníkům, kteří za aplikaci zaplatili. Je otázkou, do jaké míry to bude realizovatelné, nicméně Apple se k tomuto aspektu mazání komerčních aplikací pro jistotu vůbec nevyjádřil.

Podmínky používání Android Marketu však obsahují i příjemnější části. Například zákazníkovi zaručují, že jakoukoli koupenou aplikaci může do 24 hodin "vrátit" a získá zpět všechny zaplacené peníze. U programů bez demoverze tak odpadne problém, že by si člověk koupil něco, co vlastně nechce. Dále platí, že pokud uživatel za aplikaci už jednou zaplatil, tak jí může instalovat kolikrát bude chtít. Při selhání telefonu nebo upgradu na nový model tak odpadne starost s obnovováním licencí. Stejnou funkci má i App Store, kde jsou licence vázané na uživatelský účet v iTunes. Android Market zatím nabízí pouze freeware, protože Google ještě nezprovoznil mechanizmus pro jejich zpoplatnění.

Na závěr ještě jeden úryvek z pravidel používání Android Marketu, kterému se asi většina lidí zasměje, ale chybět prostě nesmí: "Žádný z těchto produktů není určen pro ovládání jaderných zařízení, použití v systémech podpory života, nouzových komunikacích, letecké navigaci nebo komunikaci, systémech řízení letového provozu, ani v dalších podobných činnostech, kde by selhání těchto produktů mohlo vést k smrti, zranění osob, nebo závažnému poškození majetku životního prostředí."

Zdroj: Computerworld





Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3682