PDASoft

Rok 2008 mezi smartphony podle Gartneru
Publikováno: Sobota, 14.03. 2009 - 03:58:33
Téma: Obecné články


Gartner zveřejnil přehled mobilních operačních systémů za rok 2008 a výsledky asi nikoho nepřekvapí. Navzdory značným ztrátám stále vede s velkým náskokem Nokia, BlackBerry se dál vytrvale rozpíná, a iPhone se dotahuje na Windows Mobile.



Spotřebitele tahle čísla asi moc neovlivní, protože se při výběru platformy zpravidla řídí jinými faktory, ale pro softwarové vývojáře to je důležitý indikátor pro plánování budoucnosti. Dlouhá léta neohroženě vládnoucí Symbian začal dramaticky ztrácet, a to jak podíl na trhu, tak množství prodaných telefonů. Meziroční pokles prodeje o pět milionů smartphonů teď bude u Nokie jistě velkým tématem k zamyšlení. Ústupu Symbianu mohly využít konkurenční platformy, ale stagnující Windows Mobile dokáže rozhýbat asi až příchod WM7 plánovaný na rok 2010 a Linuxový zázrak Android ještě nestačil ani pořádně dorazit na trh. Uvolněný prostor si tak mezi sebe rozdělil Apple s RIM.

Zatímco však RIM požírá firemní zákazníky průběžně, iPhony zaplavují trh ve vlnách. Po uvedení nového modelu na trh prodej vyletí raketově vzhůru a postupem času se zpomaluje až do příchodu další generace. Apple vydává nové iPhony v létě, takže se jich nejvíc prodá během třetího a čtvrtého čtvrtletí. Koncem roku 2008 však na iPhone nečekaně ošklivě dopadla finanční krize a oproti třetímu čtvrtletí se jeho prodej propadl téměř o čtvrtinu. Gartnerem udávaný meziroční nárůst prodeje iPhonů ve čtvrtém čtvrtletí o více než 100% sice vypadá na pohled pěkně, ale jak je vidět na průběhu prodeje od roku 2007, je takový výsledek ve skutečnosti daleko za očekáváním. Nestojí za ním totiž větší zájem zákazníků, ale rozšíření prodeje na nové trhy. Původní iPhone se oficiálně prodával nejprve jen v USA a od listopadu 2007 ještě v Anglii, Německu a Francii. Teď se iPhone 3G prodává ve více než šedesáti zemích a z těch významných na seznamu chybí už jen Čínská lidová republika. Za takových okolností musí být pro Apple meziroční nárůst za čtvrté čtvrtletí o 111.6% obrovským zklamáním. Jen pro představu koncem roku 2007 si iPhone první generace mohlo teoreticky oficiálně koupit nějakých 508 milionů potenciálních zákazníků (USA + Německo + Francie + Anglie), zatímco koncem roku 2008 už jich bylo přes jednu miliardu (Indii, Jižní Ameriku a Afriku nepočítaje). O nárůstu poptávky tedy nemůže být řeč. V jednu chvíli to dokonce vypadalo, že Apple bude muset omezit výrobu o 40%. Začátkem roku 2009 potom někteří analytici vyjádřili názor, že nečekaný pokles prodeje iPhonu 3G může Apple dotlačit dokonce k uspíšení termínu vydání třetí generace iPhonu z léta na duben nebo květen. Za zmínku v téhle souvislosti ještě stojí, že zmíněné problémy iPhonu pravděpodobně nebyly způsobeny pouze ekonomickou krizí, protože ostatní produkty Applu ve stejném období žádný pokles prodeje nepotkal. Navzdory těmto potížím iPhone zůstává nejrychleji rostoucí mobilní platformou a je docela dobře možné, že se naplní předpověď Generator Research a v roce 2013 bude mít Apple na trhu se smartphony čtyřicetiprocentní podíl.

Z dalších mobilních platforem je zajímavý především linuxový Android. Ten se prostřednictvím HTC Dream / T-Mobile G1 v USA začal prodávat koncem října a podle odhadů od Morgan Stanley se jich tam do konce roku prodalo jen něco kolem 300 000, což je oproti iPhonu pouhých 17%. To však není úplně vypovídající, protože TM G1 se dostal na trh až 22. října a navíc ho nabízí slabší operátor (AT&T s iPhonem má 77 milionů zákazníků a americký T-Mobile s G1 pouze 33 milionů). Razantní nástup Androidu se všeobecně čeká až na rok 2009, takže nepřekvapí, že mobilní Linux v roce 2008 zůstal v podstatě tam, kde byl rok před tím.

Naposledy se ještě připomněl Palm OS, který si oproti roku 2007 překvapivě polepšil a s 2.5 miliony prodaných telefonů důstojně ukončil svou dlouhou kariéru. Blížící se zánik legendární platformy však byl ke konci roku na upadajícím zájmu o telefony s Palm OS hodně znát.

Prameny: CNET, Ars Technica, The Business Insider, Wikipedia





Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3947