PDASoft

Instalujeme software pro Windows Mobile
Publikováno: Pondělí, 23.03. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Instalace aplikací pro Windows Mobile zařízení není ničím složitým. Setkat se můžete se třemi typy souborů, ve kterých jsou aplikace běžně poskytovány – jedná se o soubory ZIP, EXE a CAB. Pojďme se podívat, jak se s nimi vypořádat.



  • Soubory s příponou EXE jsou běžnými spustitelnými soubory (programy) operačních systémů DOS a Windows. Často jsou součástí kromě samotného EXE souboru také další soubory, ve většině případů např. bitmapy, které program využívá pro své uživatelské prostředí.

  • Se ZIP soubory se jistě také již každý z nás setkal – jedná se o soubory komprimované archivační metodou ZIP pro úsporu místa.

  • Soubor s příponou CAB je „nativní komprimovaný archivní formát Microsoft Windows.“ Podporuje komprese i digitální podepisování a používá řadu instalačních metod: Setup API, Device Installer, AdvPack (pro instalaci ActiveX komponent z Internet Exploreru) a Windows Installer.

Takže nyní víte, co přesně pro svůj přístroj stahuje – a to je to polovina úspěchu, že? Takže se pojďme podívat, jak tyto soubory instalovat. Ještě předtím ale malý krok mimo – podíváme se, co znamená pojem „podepsaná“ a „nepodepsaná“ aplikace. Při započtení instalace, před samotným spuštěním instalátoru, na vás často vyskočí informační okno o tom, že aplikace není podepsaná a otázka, zda souhlasíte s pokračováním. Konkrétně to znamená, že aplikace nebyla testována a podepsána Microsoftem. Buďte v klidu – 99% aplikací, které stáhnete, bud nepodepsaných.

Po akceptování nepodepsané aplikace je na vás další rozhodnutí – kam program nainstalujeme. Nabízí se paměť přístroje a paměťová karta. U většiny aplikací příliš nezáleží, které umístění zvolíte – budou dobře fungovat z paměti přístroje i z karty.

Nyní si konečně řekneme, co dělat s jednotlivými soubory. Každý má totiž svůj vlastní postup instalace, všechny ale končí stejně – instalací CAB souboru do přístroje.

  • CAB soubory. Nejvíce aplikací je distribuováno právě v tomto formátu. Jejich instalace je nejjednodušší. Program stačí nahrát do přístroje či na paměťovou kartu a tam spustit vlastní instalaci. Vše ostatní (až na volbu umístění) proběhne automaticky.

  • EXE soubor. S EXE soubory je velmi jednoduchá práce – soubor stačí stáhnout do počítače. Následně ho spustíme dvojitým poklepáním na jeho ikonku a o vše ostatní se již postará instalátor a ActiveSync. Následně musíte již jen potvrdit instalaci na kapesním přístroji a vybrat umístění programu.

    • Některé EXE soubory je možné instalovat přímo v přístroji, není jich ale mnoho a mělo by to být uvedeno u odkazu na stažení.

    • Pokud stahuje soubor z internetu přímo do kapesního přístroje, přes započetím stahování by mělo vyskočit informační okno s názvem souboru a jeho velikostí. Přítomna by měla být také otázka, co si přejete se souborem udělat. První možností je „Otevřít po stažení“ - případě, že se jedná o CAB soubor, dojde automaticky ke spuštění instalace. Pokud je to ZIP, bude otevřena složka, ve které se nachází. Další nabízenou možností je „Uložit jako,“ kdy získáte možnost soubor přejmenovat a určit si složku, kam bude uložen. Vybrat je možné jak paměť přístroje, tak paměťovou kartou. Pro lepší přehled je dobré si na paměťové kartě vytvořit speciální složku, do které budete stahované programy ukládat.

  • ZIP soubory. V ZIP souboru může být ukrytá aplikace jak ve formátu EXE, tak CAB. Jsou dva způsoby instalace.

    • Prvním je stažení souboru do počítače, jeho rozbalení a jeho instalace jedním z výše popsaných způsobů

    • Další možností je jeho uložení na paměťovou kartu. Pak použijete průzkumník a ZIP soubor rozbalíte přímo v telefonu či PDA. Většina novějších přístrojů program pro práci se ZIP archivy obsahuje, pokud ne, není problém si nějaký nainstalovat. Po rozbalení stačí spustit instalační CAB soubor a opět jen sledovat instrukce.

A to je vše. Nyní již budete schopni si stáhnout a nainstalovat jakýkoli program či hru, který by jste mohli potřebovat.


Zdroj: Robert Miracle pro MyTreo.net







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=3960