PDASoft

Palm Centro pomůže při prevenci požívání návykových látek u nezletilých
Publikováno: Úterý, 26.05. 2009 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Výzkumníci z kalifornské univerzity se chystají zahájit studii o požívání návykových látek dětmi ve věku 10 – 13 let. V rámci této studie bude mezi účastníky z této věkové kategorie rozděleno několik desítek či stovek přístrojů Palm Centro, které pomohou se shromažďováním klíčových dat.



Candice Odgers, UCI asistentka profesora psychologie a sociálních vztahů, určila za začátek studie toto léto. Týkat se bude dospívajících dětí ve věku 10 – 13 let a podrobně bude zkoumat požívání alkoholu a drog v nastalých společenských situacích, které mohou na požívání těchto látek vytvářet nátlak. Zatím to vypadá tak, že 200 z celkem 1400 dotázaných dospívajících bude svěřen Palm Cetro, díky kterému bude možné shromažďovat data, která zachytí textové zpráva z reálného života. Tato věková skupina byla vybrána proto, zneužívání návykových látek je velmi časté již v tomto věku. Právě v tomto věku je ale škodlivý účinek takovýchto látek nejničivější a může vést k celé řadě problému včetně vzniku závislosti, špatným výsledkům ve škole, šíření pohlavních nemocí apod.

Studenti UCI budou vyhodnocovat získaná data a také se budou snažit navázat přátelské vztahy s přímo zúčastněnými, kteří se mohou spolehnout, že data jsou zkoumána jako celkem a v žádném případě nevedou žádné stopy k jednotlivcům. Účelem studie je zjistit informace o společenském zapojení, emocích a každodenních zkušenostech. Odgersová také dodává, že se budou snažit identifikovat faktory, které by mohly vyvolávat podmět k riskantnímu chování nebo naopak faktory, které by mohly mladým lidem pomoci čelit nástrahám společenských situací. Ačkoli se výzkum zabývá hlavně vztahem dospívajících k různým návykovým látkám, sbírány budou rovněž další informace spojené se životním stylem – například diety, sportovní aktivity či spánek.

Při čtení o tomto průzkumu jsem si nemohl nevzpomenout na jednu z epizod seriálu „ER“ vysílaném na NBC. Byl o několika mladých dívkách, které si uspořádaly večírek, na kterém pily alkohol. Jedné z nich se udělalo špatně a začala zvracet, pod nátlakem ostatních ale pila dál. Bála se, napsala pro SMS své nejlepší kamarádce, které ovšem rodiče tento večírek nedovolili. Této holčině ovšem bylo líto, že se párty nemohla účastnit a proto nepodnikla vůbec nic. Možná si ani neuvědomila závažnost situace. Její kamarádka z večírku ovšem upadla do bezvědomí, byla převezena do nemocnice a bohužel zemřela. Dívka se cítí vina, protože si uvědomuje, že kdyby zatelefonovala o pomoc, mohla její kamarádka žít. Svěřuje se lékaři Gatesovi. Ten později vyzvedne ze školy svojí dceru, se kterou začíná na toto téma hovořit. Do mobilního telefonu jí ukládá telefonní číslo a žádá ji, aby na toto nouzové číslo zavolala, pokud se svými přáteli dostane do situace, která se jim vymyká z rukou. Dívka souhlasila.. Ovšem jednalo se jen o epizodu televizního seriálu...

Doufejme, že tato či další podobné studie skutečně mohou pomoci mladým lidem takovéto typy nastalých situací zvládat. Nebo alespoň snížit jejich počet. Mladí lidé si to nemusejí vždy uvědomovat, ale podobně jako ve výše zmíněné epizodě televizního seriálu se může velmi často jednat o skutečné životy...


Zdroj: Neal Martin pro TreoCentral.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4068