PDASoft

Zire71 - Jaký je?
Publikováno: Středa, 24.03. 2004 - 00:00:00
Téma: Hardware Palm


Zire71 Zire71 je multimediální PDA střední třídy s PalmOS 5.2.1 pro studenty a jiné běžné uživatele. Palm s ním přišel na trh aby zaplnil mezeru mezi low-endovým Zire a high-endovými Tungsteny, což se mu povedlo více než dostatečně.Zire71 Už na první pohled uživatele zaujme vestavěný digitální fotoaparát, jehož objektiv se odkryje po vysunutí přístroje, které také odhalí resetovací otvor. Ačkoliv se digitální fotoaparát stal již celkem běžným doplňkem mobilních telefonů, u PDA je to zatím velice neobvyklé. O to více mě pak překvapilo, jak kvalitní fotografie Zire71 umí. Nelze od něj sice očekávat kvalitu srovnatelnou s "velkými" digitálními fotoaparáty, nicméně méně nároční uživatelé budou s jeho službami dozajista spokojeni. Z přiložených obrázků si můžete udělat představu o jejich kvalitě a určitě nemusím zdůrazňovat, že na displeji vypadají ještě lépe. Aplikace na jejich prohlížení je součástí systému, takže můžete začít vesele fotit ihned po vybalení. Fotoaparátu sice chybí zoom a nemá blesk, ale dá se s ním fotit i za zhoršených světelných podmínek - když se s ním příliš nevrtí, tak dokáže udělat použitelnou fotku i ve velice tmavé místnosti. Aby byl popis vestavěného digitálního fotoaparátu kompletní, tak ještě dodám, že umí fotit v rozlišení 160x160, 320x320 a 640x480 a fotografie umí ukládat jak na paměťovou kartu, tak do interní paměti.

Displej má Zire71 stejný jako modely Tungsten T|2 a T|C, takže po této stránce mu rozhodně nelze nic vytknout. Určitě také potěší hardwarová podpora MP3 a přestože vestavěný reproduktor na zadní straně přístroje výkonem příliš neoplývá, svoji oblíbenou hudbu si uživatel díky sluchátkům přeci jen poslechne. 3.5 mm jack je chytře umístěn na horní straně PDA, takže na rozdíl od Tungstenu T|T, kde je otvor pro sluchátka na boku, kabel nikam zbytečně netrčí. Díky procesoru ARM 144 MHz disponuje Zire71 dostatečnou výpočetní kapacitou na to, aby na něm šly přehrávat videa, což je rovněž příjemné. 16 MB pracovní paměti se pro běžného uživatele jeví jako postačující, i když 32 MB by zde určitě bylo příjemnější. Paměťová karta případné problémy s místem snadno vyřeší, ale i tak pro mě bylo ze začátku celkem nepříjemné, když jsem musel z karty spouštět některé aplikace, které jsem byl zvyklý mít v interní paměti.

Na pohled vypadá Zire71 celkem decentně a díky stříbrné zadní části budí kovový dojem. Do dlaně padne se svými 114x74x17 mm a hmotností 150 g akorát a i když je znát, že je z plastu, rozhodně to není tak hrozné jako u Tungstenu T|C, u kterého mám strach, že se při každém trochu silnějším zmáčknutí klávesnice rozlomí. Velice mě potěšila výdrž Li-Pol baterie, protože sedm hodin jsem u tohoto modelu opravdu nečekal (měřeno BatteryGraphem). PalmOne osadil Zire71 velice povedenými kovovými tlačítky, se kterými se skvěle hrají hry a které se v kapse hned tak nezapnou. Navigační pseudojoystick je naproti tomu z kategorie méně povedených. Je příliš malý a uživatel si musí dát pozor, aby ho v požadovaném směru dostatečně zmáčknul, ale moc to při tom nepřehnal. Při dlouhodobém používání z něj navíc bolí prst, což spolu s předchozím problémem obzvláště zamrzí zejména při čtení knížek. Stylus by také snesl nějaké to vylepšení, protože je celoplastový a naprosto u něj chybí cokoli, co by se dalo použít do resetovacího otvoru. Zire71 používá osvědčený PalmOS 5.2.1, takže reset často nepotřebujete, ale pokud se přeci jen náhodou sekne a po ruce právě není nic dostatečně tenkého, tak je to prostě k vzteku.

Klikni pro detail Klikni pro detail Klikni pro detail

I přes tyto nedostatky je Zire71 celkem povedený model, který určitě osloví mnoho, zejména mladých, lidí. Pokud tedy hledáte multimediální PDA se slušným výkonem, vytrvalou baterií, nevtíravým designem a rádi si sem tam něco vyfotíte, pak je Zire71 alternativa, kterou rozhodně stojí za to vzít v úvahu. V jeho prospěch hovoří určitě i jeho cena - u Palm Store lidových 199 U$.


Technické detaily:

 • PALM OS 5.2.1
 • RAM 16MB
 • Procesor/takt: TI 144MHz ARM
 • Slot pro MMC/ SD karty s funkcí I/O
 • Displej TFT vysokokontrastní 320x320 bodů, podsvětlený
 • Zabudovaný fotoaparát: Rozlišení 640x480, auto focus
 • 5ti cestný joystick pro snazší ovládání Palmu
 • reproduktor a mikrofon - diktafon
 • podpora MP3 formátu
 • 3,5jack pro sluchátka (nejsou v dodávce)
 • IRDA port, infra
 • baterie Li-Pol, dobíjitelné bez paměťového efektu
 • rozměry 114 x 74 x 17 mm
 • hmotnost 150gTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=42