PDASoft

Používání fontů na PocketPC a na Palmu
Publikováno: Středa, 04.08. 2004 - 00:00:00
Téma: Články napříč platformami


Už Vás nudí stále stejný vzhled písma na Vašem kapesním počítači? Pak je čas na změnu - a tu je možné provést jednoduše a na obou platformách dokonce i s bezproblémovým zobrazováním češtiny. Na PDA Palm se lze dokonce použitím fontů obejít bez lokalizace!


Palm

Takže hned na začátek podotknu, že lokalizace je stále vhodná i při použití jiných fontů - důvod je prostý, bez lokalizace totiž nelze psát háčky u písmen. Samozřejmě lze použít funkci Shortcuts - Zkratky a tam si písmena nadefinovat. To je jedna možnost řešení. Další možnost je zjistit si, která písmena zastupují ta česká s diakritikou - například "e" s obrácenou čárkou vytvoří "č". Na další písmena jsem nepřišel, respektive jsem nezjistil, jak je napsat.

Lubákovy fonty

O vynikající aplikaci Fonts4OS5 už bylo na konkurenčních serverech napsáno dost, proto jen shrnu jeho schopnosti a použitelnost v našich luzích a hájích. Takže nejdřív nutno říct, že při nákupu se musíte ohlásit jako vlastenec, protože standardní fonty jsou západoevropské, tedy bez háčků. A to je všechno - pak už jen program nainstalujete a nastavíte si pro každý program vybraný font, zejména pro WebPro je výhodný miniaturní font apod. Další výhodou je třeba použití fontů ve WordSmithu, díky čemuž jsou pak fonty barevné (když je to tak v originálním dokumentu).

Další podobnou aplikaci pro Palm, který podporuje češtinu, jsem nenašel. Pro konkrétní aplikace jsou však také možnosti: například QuickWord, MobileWord, TiBR a některé další programy podporují fonty z FontBucketu. Nutno říct, že tento program vykresluje kurzívu velmi "hranatě", což na HiRes strojích vypadá docela příšerně (teda ve srovnání s fonty WordSmithu, ostatní programy na tom nejsou lépe). Rozhodně je ale dobře, že takováto podpora existuje a alespoň některé programy ji využívají.

Nesmím zapomenout alespoň zmínit starší aplikace - už dřívějším počinem již zmiňovaného pana Lubáka byly Fonts4Clie a podobně, dnes už jich ale moc lidí nepoužívá. Stejně tak FontHack byl určen pro PalmOS4, který se přes své nesporné kvality už jen krčí ve stínu nadupaného OS5...

PocketPC

Na PocketPC je situace mnohem jednodušší, ne však přímo jednoduchá.
Stačí si své fonty na hrát do složky /Windows/Fonts/ (ale fungují i ve složce /Windows/, pro majitele PPC se španělským OS se složka jmenuje /Windows/Fuentes/…) a pak už by měly být fonty aktivní. Pokud byste je později chtěli smazat, je nutné aby je nepoužíval žádný program (lze nastavit font pro zobrazování OS, nebo jednotlivých programů jako Total Commander) - toho jsem obvykle dosáhl restartem a smazáním pomocí vestavěného průzkumníka.

Problémy

Nic není dokonalé a ač se o to Microsoft snaží, ještě nějakou chvíli potrvá než do malého zařízeníčka nacpe všechno, co je na stolním počítači. Skoro bych se obával, že brzy Microsoft představí PocketPC 2003 TE (třetí edice) s podporou CD-ROM, připojení monitoru a možnost restartu do programu DOS... ale to jsem poněkud odbočil. Takže zpět k fontům: některé fonty i po nahrání do PPC zobrazují místo obvyklých znaků s diakritikou všelijaké zajímavé jiné znaky. Příčinou je obvykle nedokonalá podpora znaků v tom kterém programu: jako příklad za všechny bych uvedl TextMaker a MobiPocket Reader. V MobiPocketu lze jednoduše nastavit požadovaný CZ font, například některý z těch, které jsou k dispozici na serveru www.palmknihy.cz a na www.ce4you.cz. U TextMakeru je řešení o něco složitější - zde je nutné přeformátovat celý text a zadat některý z CZ fontů (ty jsou stejné jako u MobiPocket Readeru). A aby toho nebylo málo, mnohdy jsou písmena zobrazena správně (protože je nastaveno CE kódování, známé též jako ANSI), ale při snaze zadat některý ze znaků s diakritikou se zobrazí znak jiný - právě tehdy je třeba použít CZ font.

Závěr

Jak vidno, situace se zobrazením českých znaků na kapesních počítačích není nikterak špatná, ale rozhodně se nedá srovnávat s bezproblémovou situací na stolních PC. Řešení však existují a jsou naznačena výše, i když jsem jistě nezmapoval všechny možné problémy, které mohou nastat. Proto uvítám diskusi a řešení tohoto tématu v některém z Fór na PDASoftu.







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=428