PDASoft

Mobile Macros - Automatizujme často prováděné úkony na PDA
Publikováno: Pondělí, 30.11. 2009 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


Snad každý majitel kapesního počítače někdy uvažoval o tom, zda by nebylo možné, aby si počítač zapamatoval jednotlivá tapnutí stylem a v případě potřeby nasimuloval doteky na displej. Právě touto funkcí disponuje propracovaná sharewarová aplikace Mobile Macros, kterou si představíme v dnešní recenzi.Instalace

Sharewarový program Mobile Macros z dílny vývojářského teamu ArtelPlus stojí 7,95 USD, z webových stránek autorů si však můžeme stáhnout časově omezenou verzi. Velikost instalačního souboru činí 431 KB a vzhledem k tomu, že se Mobile Macros automaticky nespouští po soft resetu, mohlo by se zdát, že lze aplikaci nainstalovat také na kartu, to však instalátor nedovolí. . Program po instalaci zabere 252 KB.

Vytváříme makra

Mobile Macros je běžná aplikace, takže zástupce na ni najdeme ve Start – Programs. Pokud by někdo nevěděl, jak na vytváření maker, je tu jednoduchá nápověda, která uživatele seznámí se základními funkcemi programu. Troufám si tvrdit, že velká část uživatelů se však bez nápovědy obejde, neboť vytváření maker v testovaném programu je velmi podobné práci s makry např. v Microsoft Excelu, který je běžnou součástí kancelářského balíku Office. Ve složce programu stačí dvakrát tapnout na ikonu s popiskem Macros – Create, objeví se malý ovládací panel umožňující započetí, pozastavení i ukončení nahrávání. Od aktivace záznamu si program pamatuje veškerá tapnutí na displej i text, který jsme zadali, možnosti uplatnění jsou tak velmi široké.


Hlavní obrazovka programu

Každý uživatel si v závislosti na svých specifických potřebách i stylu práce s kapesním počítačem/komunikátorem může vytvořit makro, které pouhým tapnutím dokáže provést sekvenci úkonů, které běžně trvají i několik desítek sekund. Pokud člověk používá večer PDA ke čtení knih, lze zaznamenat makro, které pro zvýšení výdrže vypne Bluetooth, Wi-Fi a případně GSM modul, nastaví nízkou hladinu podsvícení displeje a změní prodlevu, po jejímž uplynutí se přístroj automaticky vypne. Můžeme si samozřejmě vytvořit druhé makro, které uvede kapesní počítač do původního stavu.


Libovolné makro lze smazat, přejmenovat či editovat ve Wordu

Jelikož často jezdím autobusem, ve kterém čtu e-maily, odpovídám na ICQ zprávy a současně prohlížím několik webových magazínů, zjistil jsem, že i v této situace dokáže Mobile Macros zjednodušit život. Dříve bylo nutné spustit e-mailový klient, dát stahovat poštu, následně jít do launcheru, spustit ICQ, připojit se a až poté jsem mohl sáhnout po webovém prohlížeči a zadat adresu. Díky Mobile Macros stačí jen zaznamenat, co člověk dělá a příště se můžeme dívat, jak program jednotlivé akce provádí sám.

S používáním testované aplikace jsou však spojena jistá úskalí. Jak totiž můžeme zjistit při editaci jednotlivých maker, program zaznamenává pouze jednotlivá tapnutí na displej. Aby makro obsahoval také text, který jsme v určité aplikaci zadali, je třeba používat pouze on-screen klávesnici, nikoli tu hardwarovou. Druhý možný zdroj potíží je založen na tom, že ne vždy se určitý program nachází ve stejné situaci. Pokud makrem spustíme libovolný program, může se zobrazit jiná obrazovka než ve chvíli, když makro pouze maximalizuje již spuštěnou aplikaci. Problém budeme ilustrovat opět na příkladu – vytvořili jsme si makro, které spustí e-mailový klient a odešle na určitou adresu zprávu. Pokud jsme však ve Windows Mobile standardně obsažený e-mailový klient spustili již dříve a nechali si zobrazit seznam existujících účtů, způsobí naše makro to, že jeden z e-mailových účtů edituje a do pole pro naši e-mailovou adresu vepíše e-mail příjemce. Je to dáno tím, že obě textová pole se nachází přibližně na stejném místě a Mobile Macros „pouze“ nahrazuje tapnutí uživatele na displej.


Editace makra

Závěr

Autoři na svých webových stránkách slibují, že Mobile Macrosdokáže zaznamenávat doteky stylu do textového souboru a v případě potřeby je v budoucnu vyvolat“. Tento úkol plní testovaný program na jedničku, je však třeba počítat s tím, že Mobile Macros nesleduje, který program běží či v jakém stavu se nachází, ale pouze simuluje jednotlivá tapání na displej. Během testování nám chyběla možnost zrychlení přehrávání, tento nedostatek lze zčásti odstranit editací makra a odstraněním (či přesněji snížením hodnot) prodlev mezi jednotlivými doteky na displej. Za vyzdvihnutí stojí nízké nároky na operační paměť (cca 1 MB) a podpora velkého množství operačních systémů (Windows Mobile 5 a novější). Plná verze Mobile Macros přijde na zajímavých 7,95 USD, k dispozici je také zkušební verze.


Kategorie Systémové aplikace
Výrobce ArtelPlus
Licence Komerční
Verze 1.1
Nároky Windows Mobile 5.x
Windows Mobile 6.0, 6.1
Cena 7,95 U$
Download macros.cab - 431 kB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4397