PDASoft

Podrobná megarecenze HTC HD2 - Hardware
Publikováno: Pondělí, 14.12. 2009 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


HTC HD2 je v současné době jedním z nejvybavenějších telefonů na trhu. Nabízí špickový procesor, obrovský displej, výborné prostředí a nová uživatelské rozhraní HTC Sense UI. Výbava zaujme i celou řadou dalších užitečných vlastností. Má také chyby? Najde si své zákazníky?



Mezi nejčastěji vyzdvihované vlastnosti nového přístroje patří:

  • Procesor Snapdragon s frekvencí 1 GHz
  • 512 MB paměti ROM, 448 MB paměti RAM
  • Tenké tělo
  • Inovované prostředí HTC Sense

Obsah balení:

  • HTC HD2
  • Li-Ion akumulátor s kapacitou 1230 mAh
  • Synchronizační microUSB kabel
  • Nabíjecí adaptér
  • Stereo sluchátka s 3,5 mm jack konektorem

U obsahu balení stojí za povšimnutí několik detailů. Součástí balení není žádný stylus, kapacitní displej se ovládá výhradně prostřednictvím prstů. Napájecí adaptér se skládá pouze z “pevné” části určené pro zasunutí do sítě, pro připojení k přístroji musíte použít dodávaný kabel z jedné strany zakončený klasickým USB, z druhé (pro připojení do telefonu) microUSB rozhraním.

Za povšimnutí stojí také dodávaná sluchátka s mikrofonem zakončená standardním 3,5 mm audio konektorem. Prostřednictvím sluchátek zvládnete přijmout a ukončit hovor, spustit nebo pozastavit přehrávání hudby a přesun na předchozí a následující písničku. Hodit se může také klips pro přichycení na oblečení. Sluchátka příliš nevynikají svým designem, myslím, že je brzy nahradíte nějakým lepším modelem.

Přední strana

Při čelním pohledu vás zcela jistě nenechá chladným obrovský displej s úhlopríckou 4,3 palce. Displej je zarovnán s okolní plochou, aby se dal co nejlépe ovládat a neohraničují jej žádné zbytečné hrany nebo rámečky. Díky použití kapacitní technologie je výborně ovladatelný prostřednictvím prstů, žádný stylus není potřeba. Tlačítka jsou umístěna na mírně vyvýšený proužek, mají kulatý tvar a kromě dvou jsou navzájem oddělená. Při činnosti jsou podsvícena bílým světlem. Všechna tlačítka jsou telefon schopna probudit a aktivovat obrazovku pro odemčení přístroje, o které si více řekneme později.

V ovládacím bloku jsou postupně z levé strany umístěna tlačítka pro přijmutí hovoru (delší podržení slouží pro aktivaci hlasového vytáčení, během hovoru pro spuštění hlasitého handsfree), návrat na úvodní obrazovku, spuštění nabídky Windows se seznamem nainstalovaných aplikací, tlačítko pro návrat na předchozí obrazovku a tlačítko pro ukončení hovoru (které dále zvládá návrat na domovskou obrazovku, vypnutí přístroje, uzamčení přístroje, nastavení vibrací nebo ukončení datových přenosů).

Nad displejem se pak nachází otvor reproduktoru s diodou indikující napájení na levé straně (oranžově svítí při nabíjení, zeleně pokud je přístroj plně nabitý) a světelným senzorem na straně pravé. Bohužel chybí jakákoli dioda upozorňující na aktuální události (zprávy, zmeškané hovory apod.). Chybí také čelní kamera pro videohovory, což je zvláštní, protože u předchozích přístrojů zde měla své pevné místo.

Přístroj se v ruce příjemně drží díky zakulaceným rohům a absenci jakýchkoli ostrých hran.

Vrchní a spodní hrana

Mnoho prvků se muselo podřídit tenkému provedení a vrchní ani spodní hrana nejsou v tomto ohledu výjimkou. Na vrchní hraně se nenachází vůbec nic, spodní hrana obsahuje microUSB konektor a 3,5 mm audio konektor pro připojení sluchátek. Sem zároveň směřuje jedna z výtek, praktičtější umístění audio konektoru by bylo rozhodně na vrchní hraně. Takto nastávají potíže, pokud např. chcete poslouchat hudbu s přístrojem uloženým v pouzdru apod.

Boky a zadní kryt

Na levou stranu výrobce umístil pouze tlačítko pro regulaci hlasitosti lemované zadním krytem baterie. Pravá strana pak neobsahuje žádné prvky ovládací prvky, nachází se zde pouze prohlubeň umožňující snadnější sejmutí krytu baterie. Sejmutí krytu je ale i s ním obtížné, jednodušeji se jeví oddělení krytu pomocí nehtu na zadní straně. Zadní kryt drží na přístroji velmi pevně. Možná až příliš vzhledem k nutnosti jeho sundávání při výměně SIM karty, manipulaci s paměťovou microSD kartou i provedení resetu (tlačítko pro provedení restartu je ovšem vhodné pro zmáčknutí prostřednictvím stylus nebo jiné podobné věci, nikoli pomocí rukou - vhodnější je tedy vyjmutí baterie na dobu 1 - 2 vteřiny).. Snad se kryt běžným používáním neopotřebuje.

Zadní strana

Zadní straně dominuje kryt baterie s nápisy “HTC” a “With HTC Sense” a nad ním umístěná čočka 5ti megapixelového fotoaparátu, duální LED blesk a mřížka hlasitého reproduktoru. Díky mírnému vyvýšení čočky se můžete těšit na kvalitní zvuk z reproduktoru při položení telefonu na stůl nebo jinou rovnou plochu.

Baterie

HD2 je dodáván s Li-Ion akumulátorem o kapacitě 1230 mAh. U většiny zařízení by se jednalo o nadprůměrnou hodnotu, zde ale tuto kapacitu není možné vzhledem k výkonnému procesoru a velkému displeji označit lépe než za průměr.

Pokusil jsem se provést také testy výdrže při běžném používání. Tyto testy vyplývají z dvoutýdenního testování.

Můj typický pracovní den: pracovní doba od 7:40 do 16:40, provedu zhruba 2 telefonáty, jednu hodinu čtu elektronické knihy, pracuji s kalendářem, sledují počasí přes Sense, vyhledávám v kontaktech.

Minimální použití: aktivní Push E-mail pro Exchange, každou hodinu kontrola úctu na Googlemail, aktivní Hotmail, aktivní stahování místí předpovědi počasí.

Středí použití: aktivní odesílání polohy prostřednictvím Google Latitude, aktivní Facebook aktualizace

Náročné použití: celý den kromě oběda (45 minut) aktivní Wi-Fi

Jak si přístroj vedl s hospodařením s energií si můžete prohlédnout v přehledném grafu.

Rozměry

HD2 je vybaven úžasným displejem, který využijete při celé řadě činností jako je čtení knih, sledování videa, práce s fotografiemi či prohlížení webu, vybírá si ovšem jednu daň - rozměry..

Displej má rozměr úhlopříčky 4,3 palce (rozměry jsou 57 x 94 mm), z čehož vyplývají také celkové větší rozměry těla telefonu, obzvláště při zachování ovládacích prvků. Celkové rozměry přístroje činí 120,5 x 67 x 11 mm. S pouhými 11 mm se jedná o jedno z nejtenčích zařízení svého druhu, za takto tenké provedení si v HTC rozhodně zaslouží pochvalu.

Pokud vezmeme v potaz zaoblené hrany telefonu, zjistíme, že HD2 je pouze trochu nešikovný, pokud jej potřebujete ovládat jen jednou rukou a snažíte se zároveň palcem dosáhnout na protilehlý roh displeje. Na druhou stranu to ale není tak hrozné, jak by se mohlo zdát, na tlačítka umístěná pod displejem dosáhnete dobře a vrchní notifikační lištu lze aktivovat po celé její délce.

Displej

Již výše jsme zmiňovali, že HD2 obsahuje kapacitní displej, díky čemuž mohla být podle mého názoru použita tenčí dotyková vrstva. To je spolu se změnami ve výrobní technologii důsledkem lepší čitelnosti displeje a živějších barev. Bohužel se ale nejedná o OLED displej, takže se stále ještě setkáme s horší čitelností na přímém slunečním světle, i zde je ale displej čitelný.

Jednou z vlastností oceňovaných na iPhonu je jeho displej. HD2 nicméně disponuje displejem ještě lepším. Zde použitý displej je totiž nejenom jasnější, disponuje ale také mnohem vyšším rozlišením (800 x 480 bodů oproti 480 x 320).

Kapacitní dotyková technologie, vysoké rozlišení a upravené rozhraní HTC Sense dávají jistotu velmi pohodlného ovládání pomocí prstů a absence stylusu nečiní při ovládání přístroje žádné potíže. Displej je jedním z hlavních lákadel přístroje a na své si přijdete zejména při činnostech, jako je čtení PDF souborů nebo knih. Může se pochlubit vysokým jasem a ostrým zobrazením (i bez aktivace cleartype). Jas je optimálně nastavený pro všechny možné činnosti.

Nevýhodou displeje je jeho vysoká náchylnost na zachytávání otisků prstů. Těm se zkrátka nevyhnete. Drobnou útěchou může být, že otisky jdou velmi snadno otřít. Displej i bez použití ochranné fólie odolává jakémukoli poškrábání a zdá se, že bude plně vyhovovat i běžnému dlouhodobému použití.

Výkonové testy

HTC HD 2 jsme v testech porovnávali s jeho předchůdcem Touch HD a Toshibou TG01, což je pravděpodobně jeho nejbližší konkurent.

Jak můžete vidět, HD2 získal nejlepší výsledek v indexu Spb Benchmark. Rozdíl oproti svému předchůdci v podobě Touch HD je docela výrazný, ale vzhledem k tomu že se jedná o o rok novější model se zcela novou hardwarovou platformou, není se čemu divit.

Pravděpodobně největším protivníkem však bude Toshiba TG01, tedy ihned po té, co dostane upgrade na Windows Mobile 6.5. V některých testech vítězí Toshiba, v některých HD2. Zajímavější bude zcela jistě test v momentě, kdy budou mít obra přístroje stejný operační systém, protože tento faktor může mít na výsledky testů značný vliv. Testy byly provedeny celkem čtyřikrát, v tabulce jsou průměrné hodnoty.

Paměť

HTC HD2 je vybaveno 512 MB paměti ROM a 448 MB paměti RAM. Po spuštění zůstává uživateli k dispozici 188 MB paměti pro ukládání dat a 337 MB pro spuštěné aplikace. Vězte, že samotné prostředí Sense si ukusuje celých 37 MB operační paměti, výhodou však je, že dokáže nahradit mnoho přídavných aplikací zároveň.

Aby jste mohli potenciál HD2 využívat naplno, určitě si aktivujete také Exchange (e-mail, synchronizaci dat), napojení na sociální sítě (hlavně Facebook a Twitter), další e-mailovou schránku, předpověď počasí, kurty akcí apod. V tuto chvíli může kapacita paměti poklesnout až na 106 MB ROM a 175 MB RAM.

A i když některé aplikace nainstalujete na paměťovou kartu (např. MobiPocket, aktualizovaný MyPhone, eWallet a CorePlayer), je vnitřní paměť využita pro některé z komponent těch programů. Pak dochází k dalšímu úbytku systémových prostředků. Pokud ale přihlédneme k tomu, že u ostatních Windows Mobile přístrojů nejsou výjimkou hodnoty zbývající operační paměti zhruba kolem 35 - 50 MB, zbývá stále velkorysé množství dostupné paměti.

V HTC neponechali nic náhodě a HD2 vybavily dostatečně dimenzovanou pamětí pro instalaci i spuštění velkého množství programů. Konečně pamatujte také na to, že HD2 (na rozdíl od některých konkurentů) můžete rozšířit prostřednictvím paměťových karet až o dalších 16 (a v budoucnu až 32) GB paměťového prostoru, což je již jistě dost pro každého.

Fotoaparát

K obsluze fotoaparátu se používá nejnovější verze programu od HTC, která nahrazuje standardní systémové “Obrázky a videa.” Program je tvořen hledáčkem zakrývajícím největší část displeje a ovládacími prvky po stranách. Vpravo dole se jedná o nastavení, uprostřed o spoušť a vpravo nahoře o aktivaci blesku.

Pořízení fotografie je velmi jednouché. Stačí zaměřit na cílový objekt a kliknout na displej, počkat na zaostření scény a podruhé kliknout na displej pro zachycení fotografie. Poté telefon zobrazí pořízenou fotografií (standardně na 10 sekund) a možností jejího odeslání (Facebook, Footprints, MMS, e-mail), smazání, zobrazení v albu nebo návrat k fotografování.

Telefon také k fotografiím standardně ukládá EXIF informace. Jak můžete vidět, obsahují např. informace o rozlišení, datum a čas pořízení, zda bylo aktivní automatické ostření nebo vyvážení bílé apod..

Pokud kliknete na ikonku pro vyvolání pokročilých nastavení, na displeji se vyobrazí nabídka s dalšími možnostmi čítajícími digitální zoom, vstup do alba, výběr funkčního režimu (fotografování, natáčení videa, video pro MMS, fotografie ke kontaktu) a další nastavení (vyvážení bílé, jas, ISO, místo uložení snímků, samospoušť a pokročilá nastavení).

Pokročilá nastavení obsahují např.:

  • Rozlišení (maximálně 2592 x 1552 bodů)
  • Fotografování v širokoúhlém režimu
  • Touch Focus - zaostření na objekt označený prstem na displeji
  • Délka zobrazení pořízeného snímku
  • Kvalita
  • Časová známka
  • Zvuk závěrky
  • Efekty apod.

Ovládání programu je intuitivní a jednoduché, přestože mohou chybět některé užitečné funkce.

Další drobnosti

Rychlost zaměření satelitů a získání zeměpisné polohy - První zaměřování trvalo přístroji zhruba okolo jedná minuty, každé další pak zhruba 10 - 12 vteřin za pomoci utility QuickGPS. Jedinou drobnou nepříjemností spojenou s používáním GPS byla občasná neschopnost získat přesnou polohu u aplikace pro předpověď počasí, kvůli čemuž pak chyběla. Problémy s jinými programy využívajícími GPS se však neobjevily.

Sociální sítě - Aplikace pro přístup na Facebook je součástí telefonu, navíc je dobře provázaná s vestavěným adresářem. Jedná se o velmi příjemnou záležitost. Dále nechybí možnost odesílat videa na YouTube nebo sledovat příspěvky na Twitteru. Samozřejmostí je pak podpora SMS, MMS i přítomnost programu Live Messenger. V oblasti sociálních sítí a komunikace obecně nebudete mít příliš důvodů ke stížnostem.

Citlivost na signál - Očekával jsem podobné výsledky jako u dalších telefonů od HTC, proto jsem byl velmi příjemně překvapen, když citlivost byla o dost lepší, než jsem zvyklí. I ve svém bytě jsem byl schopen získat poměrně dobré připojení na 3G sítě, což rozhodně nebývá výjimkou. V tomto případě si přístroje vede lépe než HTC Hero nebo Apple iPhone. Kvalita zvuku při hovoru byla po většinu času dobrá, mírné zhoršení se objevovalo při pohybu se slabším signálem (budovy se železnou střechou apod.), což se ale dá považovat za obecnou vlastnost mobilních telefonů.

Hlasitost a kvalita hlasitého reproduktoru - Hlasité vyzvánění je u mobilního telefonu důležitou vlastností, obzvláště pokud jste jej zvyklí nosit schovaný v pouzdře apod. Hlasitost je v tomto případě však více než dostatečná, po většinu času stačilo mít zvuk nastavený na zhruba 60% úroveň. V porovnání s Diamond2 se dle mého názoru trochu zvýšila kvalita zvuku i jeho hlasitost. Takový HTC Hero si v této oblasti vede ale ještě lépe. Telefonování probíhá bez problémů i při současném použití dalších programů (vyhledání potřebné informace ve Wordu apod.).

HD2 se může pochlubit integrací několika zajímavých funkcí souvisejících se zvukem. První je “kapesní mód.” Při její aktivaci telefon automaticky rozpozná, zda se nachází v kapse (či jiné temné komoře) a zvýší hlasitost, aby tuto nevýhodu kompenzoval. Další věc funguje spíše opačně. Pokud telefon vyzvání nebo zvukově upozorňuje na jinou událost, dojde ke ztišení zvuku, pokud telefon vezmete do rukou. Již známější funkcí je vypnutí vyzvánění při otočení telefonu displejem směrem dolů.

Přehrávání videa - Jak jsem předpokládal, HD2 přehrává standardně podporované klipy ve formátu MP4 zcela plynule a bez jakýchkoli chyb. Pro lepší otestování jsem do telefonu nahrál Core Player a vyzkoušel přehrávání několika dalších klipů, z nichž některé byly v HD rozlišení 720p. Přístroj si i zde vedl dobře. Zvuk byl dostatečně hlasitý pro všechny možné podmínky při použití sluchátek i vestavěného reproduktoru, nechybělo dobré oddělení jednotlivých kanálů.

TV Out a USB Host - více zdrojů na internetu hovořilo o podpoře video výstupu i možnosti podpory USB host připojení. Oficiální specifikace o těchto funkcích však mlčí, v balení nejsou dodávány ani žádné adaptéry, které by o podpoře těchto funkcí napověděly více.


Pokračování zítra...


Zdroj: 4WinMobile.com







Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4425