PDASoft

Podrobná megarecenze HTC HD2 - Software
Publikováno: Úterý, 15.12. 2009 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


V dnešním pokračováním rozsáhlé a velmi podrobné recenze skvělého HTC HD2 se více dozvíte o jeho softwarové výbavě, HTC Sense a Windows Mobile 6.5.První spuštění

HTC si dalo na svém novém přístroji skutečně záležet, což zaznamenáte ihned po jeho prvním spuštění. Vše začne načítáním dat operačního systému, zkontrolováním SIM karty a případným vyzváni k zadání PIN kódu. Tím končí nastavení mobilní datové konektivity - ihned máte dostupné datové přenosy bez nutnosti cokoli nastavovat.

Poté se objeví úvodní průvodce s návodem pro používání softwarové klávesnice (pokryta je i automatická korekce a zadávání speciálních znaků) a průvodce pro připojení k Wi-Fi síti. Seznámeni jste také s lokalizačními službami Google, které je možné využít např. pro získání aktuální předpovědi počasí, zveřejnění své polohy na Twitter nebo pro aplikaci Footprints (označené fotografie).

Průvodce nastavením úctu vám umožní jednoduché nastavení klasického e-mailového i Exchange serveru. HD2 dále podporuje také připojení k sociálním sítím Facebook (můžete číst aktuální stavy vašich přátel, prohlížet nové fotografie apod.), YouTube (snadné nahrávání nových videí) a Twitter. Zbývají již jen doplňkové údaje jako je časové pásmo nebo aktuální čas a datum.

A poté se před námi již konečně objeví úvodní obrazovka.

Prohlídka prostředí HTC Sense

HD2 je vybaveno inovovaným grafickým a ovládacím rozraním Sense podobným k tomu, se kterým jsem se mohli nedávno setkat na přístroj HTC Hero se systémem Android. Úvodní obrazovka obsahuje vše, co by jste mohli potřebovat. Nachází se zde aktuální čas (po jeho stisknutí se dostanete k budík a světovým časům, předpověď počasí, náhled na kalendář, nadcházející schůzky a zkratky kam můžete umístit oblíbené aplikace, kontakty nebo internetové záložky. Standardně jsou vidět tři, tahem prstu vzhůru zpřístupníte ale několik dalších.

Po stisknutí tlačítka v pravém spodním rohu získáte několik možností přizpůsobení této obrazovky. U předpovědi počasí je zajímavé, že výběr aktuálního města lze nechat na automatice spolupracující s GPS a mobilní sítí, ani během cestování po světě se tedy nemusíte o nic starat.

Nabídka Start

Jak si můžete všimnout, nabídka Start obsahuje všechny nainstalované programy a několik složek, ve kterých se nacházejí podobné typy programů. Většinou se jedná o staré známé aplikace, nalézt lze ale i novinky typu Marketplace, Search Widget a Peep (Twitter klient). Pořadí položek v nabídce Start lze změnit, resp. Často používané položky umístit na začátek. Stačí na vybrané položce přidržet prst a poté ji přemístit.

Počasí

Často pokládanou otázkou je, jestli je předpověď počasí na pohotovostním displeji tak důležitá. Telefon zde zobrazuje velkou ikonou předpověď na aktuální den včetně informací o aktuálních a předpokládaných teplotách. Níže se nachází předpověď na další čtyři dny. Pod hlavní ikonou se nachází rovněž název místa, pro které jsou tyto informace platné. Jak jsem již zmiňoval, nastavení místa je možné nechat na telefonu. Jakékoli místo můžete označit jako domov. Samozřejmostí je možnost přidání nových měst. V jednu chvíli je možné přijímat informace o maximálně 14 městech.

Kalendář

Kalendář je pro mnoho uživatelů chytrých telefonů velmi důležitou součástí jejich přístroje. Díky němu si udržují přehled o svých schůzkách a veškeré další agendě. Kalendář na HD2 je proveden výborně, navíc je plně ovladatelný prsty, vše je dostupné na pár stisků. Vše je oproti Windows Mobile 6.1 přehlednější a propracovanější.

Přítomno je několik možných pohledů. Grafický týdenní pohled, pohled s názvem Agenda zobrazí nadcházející události, nechybí ale ani denní, měsíční a roční náhled.

Lidé

Na první pohled se jedná o záložky s oblíbenými kontakty. Pravdou ale je, že nabídne mnohem více. K ikoně lze přiřadit několik druhů telefonních čísel nebo dvě e-mailové adresy. Automaticky je k ní přiřazena také fotografie (pokud je ke kontaktu uložena) a křestní jméno. Levá softwarová klávesa slouží pro vstup do kompletního seznamu s celou řadou užitečných funkcí, pravá pro spuštění nabídky. U každého kontaktu je možné kromě uložených informací vyvolat také seznam veškeré konverzace prostřednictvím SMS a MMS zpráv, e-mailů, telefonátů a nechybí ani aktuální status napsaný na Facebooku. HTC si dalo skutečně práci a z běžného telefonního seznamu udělalo výborného správce veškeré komunikace s příjemným ovládáním.

Zprávy

Na této záložce si můžete přečíst příchozí SMS a MMS zprávy nebo vytvořit novou zprávu. Velmi jednoduše lze na zprávy také odpovídat. Mezi zprávami se pohybujete tahy prstů nahoru a dolů. Zprávy jsou zde řazeny do chatu, máte tedy dobrý přehled o komunikaci s vybraným člověkem.

Mail

Záložka nazvaná pošta umožňuje přijímat, prohlížet a odesílat elektronickou poštu. Na této záložce můžete spravovat maximálně čtyři poštovní úcty, zprávy z každého jsou organizovány zvlášť. Na displeji vidíte nejnovější zprávu z právě vybraného e-manilového úctu. Pokud na ni klepnete, otevře se schránka s doručenou poštou (Inbox). Spolehnout se můžete na všechny běžné funkce, jejichž ovládání je přizpůsobeno pro prsty.

Internet

Z této záložky můžete rychle a pohodlně spustit internetový prohlížeč, kterým je v tomto případě standardně nainstalovaná Opera Mobile dobře nahrazující klasický Internet Explorer. Získáte odsud také rychlý přístup k internetovým záložkám doplněným o grafický symbol. Ty odsud můžete samozřejmě také spravovat.

Přímo v Opeře je možné přibližovat a oddalovat zobrazení pomocí dvojího poklepání nebo tahy prstů. Pohyb po stránce probíhá běžným posunováním prsty. Prohlížeč podporuje Java skript a regulérně funguje s většinou webových stránek. Pro pohodlnější prohlížení můžete telefon otočit a pohybové čidlo se již postará o přetočení obsahu displeje na šírku.

Automatická změna orientace displeje funguje dále v těchto programech:
Album, E-mail, Internet Explorer, Music, CoPilot a SMS / MMS

Vítanou vlastností je možnost mít otevřeno více záložek, vzhledem ke stabilitě a dostupné paměti však nedoporučuji otevírat více než čtyři. Jinak lze ale rychlost načítání stránek i jejich vykreslování pochválit. Po načtení stránky jsou již reakce přístroje špickové.

Akcie

Jednoduchý a rychlý způsob jak si udržovat přehled o výkonnosti svého portfolia. Samozřejmostí je možnost si plně upravit výběr akcií, jejichž hodnoty budou zobrazeny stejně jako frekvence aktualizací. Kromě grafického přehledu je možné vyvolat také zobrazení detailních údaju jako je aktuální cena nebo nejnižší či nejvyšší dosažená hodnota. Je možné zobrazit také vývoj v čase od jednoho dne až po dva roky.

Obrázky

Zde si můžete prohlédnout všechny obrázky a videa (MP4) uložená v paměti telefonu i na paměťové kartě. Po vybrání konkrétního obrázku pomocí náhledu dojde k jeho zobrazení na celou obrazovku. Samozřejmě že i zde fungují dotyková gesta pro zvětšování / zmenšování či rotaci.

Díky vysokému rozlišení displeje si skvěle vychutnáte i nejmenší detaily. S obrázky můžete provádět i další akce, např. je odeslat na Facebook, odeslat je prostřednictvím e-mailu, MMS či je předat do programu Footprint. Samozřejmě je můžete také přiřadit k jednotlivým kontaktům. Podobné možnosti jsou k dispozici i u video souborů.

Hudba

Skvěle vypadající hudební přehrávač doplněný o velké množství užitečných funkcí a vlastností. Úvodní displej zobrazuje grafické náhledy na obaly vašich alb (ty je možno odsud i stáhnout) a jednu náhodně vybranou skladbu z každého alba. Pohyby prstů se můžete posunovat mezi alby i jednotlivými skladbami. Všechny prvky jsou velké a snadno přístupné. Nechybí ani ikonky pro aktivaci opakovaného nebo náhodného přehrávání. Někteří uživatelé jistě uvítají také přímý odkaz do internetového obchodu s hudbou Amazon. Program umožňuje také práci se seznamy skladeb a obsahuje vlastní ekvalizér.

Součástí programu je také hudební knihovna, která zvládne zobrazení skladeb dle několika možných kritérií. Spravovat je osud možné také seznamy skladeb nebo seznam skladeb určených aktuálně k přehrání. Velmi často jsem používal také zobrazení v režimu naležato, kdy můžete alba procházet prostřednictvím velikých grafických náhledů. Samozřejmě prostřednictvím dotykových gest. Věřím, že se jedná o jeden z celkově nejlepších hudebních přehrávačů, s jakými jsem se kdy u Windows Mobile přístrojů setkal.

Twitter

Na této záložce můžete sledovat příspěvky všech lidí, které na Twitteru “následujete.” Samozřejmě včetně jejich ikonky a přezdívky. Nemusíte se ale omezovat na pouhé pasivní čtení příspěvků, ve vrchní části displeje se nachází i prostor pro vaše vlastní příspěvky, kterými můžete “obohatit” svět. V nabídce se nachází možnost ruční aktualizace příspěvků, odeslání aktuální polohy, zobrazení vlastního profilu, zobrazení historie příspěvků, prohledávání příspěvků či nastavení upozornění nebo automatických aktualizací. Dostanete se odsud také do hlavní Twitter aplikace s názvem Peep, která nabízí ještě bohatší možnosti.

Program někdy bohužel nepřehrál zvuk informující o novém příspěvku a neprováděl automatické aktualizace v doby, kdy má.

Footprints

Footprints je aplikace umožňující vám vyfotit místa, která si chcete zapamatovat a označit je zeměpisnou GPS souřadnicí. Podobně jako v ostatních aplikacích se pomocí tahů prstů nahoru a dolů můžete pohybovat mezi jednotlivými uloženými lokalitami. Každý záznam obsahuje fotografii, poznámku a datum pořízení. Uložení nového místa je velmi rychlé a jednoduché. Na uložená místa se můžete nechat kdykoli později navigovat prostřednictví navigační aplikace. Záznamy je možné třídit do kategorií a přidávat k nim řadu doprovodných údaju. Nechybí užitečná možnost exportu ve formátu *.kmz a možnost následného dalšího využití a v jiných programech.

Přizpůsobení prostředí Sense

Prostředí Sense si může každý do určité míry přizpůsobit podle svých představ. Změny můžete provést v nabídce “Personalizace” v systémovém nastavení. Můžete zde např. nastavit tapetu pro úvodní obrazovku (lze použít i animované nebo vlastní obrázky), nastavit wallpaper pro obrazovku zámku displeje, určíte, které ze záložek Sense UI chcete používat a které ne, vyberete typ písma a určíte, ve kterých aplikacích bude přístroj při dotyku na displej jemně vibrovat.

Softwarová klávesnice (SIP)

Jednou z přizpůsobených součástí je také softwarová klávesnice, kterou je nejvýhodnější používat v režimu naležato, kdy máte více prostoru pro rychlé a pohodlné psaní.

Díky rozměrnému displeji, z něhož si vestavěná klávesnice zabere až jednu polovinu, jsou tlačítka dostatečně velká a přesná. Pohodlí je podtrženo díky použití kapacitní dotykové technologie. Psaní může být i díky absenci jakýchkoli zpomalení nebo prodlev velmi rychlé. Klávesnice sama o sobě je pohodlná a nabízí přístup ke všem potřebným znakům na několik málo stisků. Nechybí ani slovník pro rychlé psaní, který předvídá slova, která chcete napsat a automaticky je nabízí. Zdá se, že použitý slovník pracuje na stejném principu jako u HTC Hero. Díky většímu displeji je však psaní na HD2 o dost rychlejší.

NaviPanel

Velmi užitečný prográmek pro ty, kteří plánují HD2 používat i jako navigaci do automobilu. Telefon dokáže automaticky rozpoznat připojení do automobilového držáku a následně spustit tento jednoduchý aplet s nabídkou šesti velkých ikon pro rychlé spuštění aplikace Footprints, sestavení hovoru (přes hlasité handsfree), spuštění programu CoPilot 8 atd. Užitečné by bylo, kdyby se dalo ovlivnit nastavení těchto jednotlivých tlačítek.

Nastavení

Do nastavení se dostanete skrze poslední záložku z nabídky Sense. Nastavení je skutečně rozsáhlé, zde se proto podíváme jen na několik vybraných položek, které by mohly být zajímavé. V sekci “Zvuky a displej” máte spoustu možností práce s vyzváněcími profily, melodiemi, systémovými zvuky, upozorněními, podsvícením displeje a polohovým čidlem. V nastavení lokalizačních služeb můžete povolit aplikacím přístup k vestavěné GPS, např. počasí. V nabídce vstupu dat lze aktivovat XT9 slovník, kontrolu pravopisu nebo praktického průvodce, který vás naučí základní práci s HTC klávesnicí.

HTC Sense vs. Windows Mobile 6.5

HTC HD2 je vhodné i pro uživatele, kteří si přejí používat přístroj pouze se systémem Windows Mobile, bez rozhraní Sense UI. To samozřejmě není problém vypnout, ačkoli je do systému zabudováno velmi hluboko a používat klasické systémové prostředí Titanium.

Další vlastnosti a funkce

Teeter

Teeter je jedinou standardně nainstalovanou hrou. Jedná se o dobře známou variaci na hru kulička s bludišti. Vaším úkolem je dostat stříbrnou kuličku z jednoho konce bludiště k východu na druhém konci. Tento úkol je ztížen kvůli přítomnosti děr, do kterých může zapadnout. Vše se ovládá prostřednictvím naklánění přístroje, které zaznamenává velmi citlivý senzor. Velmi pěkným nápadem je zavibrování v momentě, kdy kuličkou narazíte do zdi. Tvůrci dokonce zašli tak daleko, že síla vibrace závisí na intenzitě s jakou kulička nahradila (na jak velkou se pohybovala vzdálenost). Po každém levelu, jejichž obtížnost se postupně zvyšuje, se dozvíte svůj výsledek.

Práce s textem (kopírování, vyjímání a vkládání bloků textu)

Tuto kompletně novou schopnost kopírovat celé zprávy nebo úseky přijatých či odeslaných SMS zpráv jsme doposud u Windows Mobile neměli možnost vidět. Jedná se o velmi užitečnou funkci nejen při přeposílání obsahu zpráv, ale také např. při potřebě uložení její části do poznámek. Použití je velmi jednoduché, stačí kliknout a přidržet prst kdekoli na vybrané zprávě a pak již jen označit potřebný úsek. Zkopírovanou část můžete vložit kamkoli potřebujete.

Upozornění a správce bezdrátových technologií

Pokud se objeví nová událost, dojde k jejímu oznámení v horní systémové liště, ze které můžete vyvolat informační obrazovku shrnující veškeré akce, k nimž došlo. Odsud se dostanete k podrobnostem jednotlivých událostí. Vše je opět přizpůsobeno pro pohodlné ovládání prsty.

Pokud kliknete na indikátor síly signálu, dojde ke spuštění správce bezdrátových technologií, odkud můžete jednotlivé funkce rychle vypínat, zapínat či provádět další nastavení.

Delším přidržením tlačítka pro vypnutí přístroje dojde k zobrazení nabídky s možností kompletního vypnutí přístroje, uzamčení přístroje, přepnutí do tichého módu nebo aktivace vibrací a přerušení datových přenosů. Tuto funkci bohužel nelze nijak změnit, nelze přizpůsobit funkci ani u jednoho tlačítka. Tedy alespoň standardně, bez použití jiných postupů nebo přídavných aplikací.

Kompas

Po vzoru mnoha jiných moderních přístrojů je i HD2 vybaveno elektronickým kompasem. Ten využívá GPS a magnetometru a podobně stejně jako klasický kompas ukazuje šipkou směrem na server. Při prvním spuštění dojde k automatickému seřízení kompasu. Ihned poté se na displeji zobrazí směrová růžice s náležejícími údaji. Údaje z kompasu mohou využívat i další aplikace, např. Google Maps, do kterého je odsud také rovnou možné přejít.

Google Maps

S pomocí Google Maps zvládnete na HD2 rychle zobrazit vaši aktuální polohu, získat cestu pro automobil i pěší chůzi, získat adresu a kontakt na nejbližší okolní podniky, sdílet svou aktuální pozici se svými přáteli prostřednictvím Google Latitu nebo zjistit aktuální informace o dopravní situaci.

Telefon

HTC odvedlo excelentní práci i v případě aplikace zpřístupňující telefonní funkce. Nabízí množství funkcí a nastavení, vše je navíc velmi jednoduché a intuitivní. Ve spodní části displeje najdete tři záložky. První je určena pro přístup do adresáře, druhá k číselné klávesnici pro vytočení čísla a třetí pro vstup do nabídky.

Skvělou funkcí je uzamčení displeje pokud telefon přiložíte během hovoru k hlavě a jeho zpětné automatické odemčení ve chvíli, kdy telefon oddálíte. Skvělý způsob, jak zabránit nechtěnému přerušení hovoru.

FM rádio

Užitečnou funkcí může pro mnohé být také vestavěné FM rádio. Pro jeho poslechu je nutné připojit sluchátka, která slouží jako anténa. Aplikace po prvním spuštění automaticky vyhledá dostupné stanice a uloží je. Rádio nabízí kromě dalších funkcí také podporu RDS, možnost přepnutí mezi stereofonním a monofonním přehráváním, možnost zvuk pustit do hlasitého reproduktoru, práci s předvolbami nebo např. možnost automatického vypnutí po nastaveném čase.


Pokračování zítra...


Zdroj: 4WinMobile.comTento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4426