PDASoft

Resco Photo Manager 7 - Vybíráme prohlížeč obrázků
Publikováno: Čtvrtek, 07.01. 2010 - 00:00:00
Téma: Recenze software pro Windows Mobile


V posledních letech se rozlišení displejů kapesních počítačů a smartphonů rapidně zvětšilo, takže není divu, že řada uživatelů chce použít své mobilní zařízení také k prohlížení obrázků. Jenže který program vybrat? Na tuto otázku budeme pravidelně hledat odpověď na stránkách PDASoftu. V dnešní recenzi se zaměříme na nejnovější verzi propracovaného prohlížeče Photo Manager, za kterým stojí známá slovenská vývojářská společnost Resco.Velké vývojářské teamy mají oproti autorům freewarových aplikací tu výhodu, že disponují dostatkem prostředků k důkladnému odzkoušení programu před jeho uvedením na trh. My jsme Resco Photo Manager používali na třech zařízeních - Qtek 9090, HP iPaq hx4700 a HTC Touch Pro a na žádném z přístrojů se nevyskytly problémy. Instalace aplikace je bezproblémová, stačí z webových stránek stáhnout zkušební verzi omezenou na jeden týden. K dispozici je nejen anglická, ale i tzv. Multilanguage verze obsahující další světové jazyky, češtinu mezi nimi však nenajdeme. Po instalaci se v seznamu nainstalovaných programů objeví dvě nové položky. Kromě vlastního prohlížeče se totiž nainstalovala screenshotovací aplikace, které se budeme věnovat v závěru článku. Jak je vidět na přiložených snímcích, jednou z hlavních předností Resco Photo Manageru je uživatelské rozhraní optimalizované pro ovládání prsty. Mnoho jiných programů zůstane jen na půli cesty a např. v nastavení se bez stylusu neobejdeme, toto však u testované aplikace nehrozí. Nevýhoda velkých ikon je zřejmá – i na displej s rozlišením 640 x 480 obrazových bodů se vejde jen několik položek textu, autoři rovněž upustili od léty osvědčeného ovládání pomocí dvou softwarových kláves.

Z hlavní obrazovky aplikace má uživatel přístup ke složkám, ve kterých obvykle najdeme obrázky. Jde mj. o adresář My Documents, My Albums i složku, kam vestavěný fotoaparát ukládá pořízené fotky. Úvodní obrazovka je jedním z mála míst, kde fungují kurzorové šipky, jinde (např. ve stromové struktuře průzkumníka) člověk může používat pouze tahy prstu. Výpis souborů lze relativně detailně upravovat, nechybí čtyři pohledy na snímky (např. detailní výpis, ikony atp.). S fotografiemi lze provádět řadu operací, potěšitelné je, že můžeme buď vybrat snímky, se kterými chceme pracovat, nebo označit ty, které si přejeme ze selekce vynechat. Zmíněnou vlastnost ocení člověk např. ve chvíli, kdy je v adresáři několik desítek fotek a je třeba všechny kromě několika odeslat na e-mail, přesunout či smazat. Kromě již zmíněného lze soubory odeslat přes infračervený port, Bluetooth či jako multimediální zprávu. Můžeme je rovněž umístit do profilu na Facebooku, k dispozici je také webové album Picasa, Flickr a v poslední době stále populárnější Twitter.


V jednoduchém Průzkumníku se musíme obejít bez kurzorových šipek, program na jejich stisk nereaguje


Hlavní obrazovka programu

Uživatelé, kteří od programů a operačního systému vyžadují nejen funkčnost, ale také zajímavé grafické podání, by mohli ocenit, že libovolný snímek lze umístit na pozadí Today obrazovky. V kontextovém menu najdeme rovněž položku pro konverzi fotografií na JPG, BMP či PNG, výsledný soubor lze pak mj. přiřadit k určitému kontaktu. Z dalších editačních funkcí zmiňme ještě ořezání snímku a změnu velikosti. K fotkám můžeme přidat jednoduchou textovou informaci, které se uloží do EXIF, takže i za několik měsíců budeme vědět, u které památky to naši přátelé na dovolené stojí atp. Majitelé přístrojů vybavených GPS přijímačem si mohou tento úkol zjednodušit a nechat program, aby během několika sekund přiřadil aktuální souřadnice k vybranému snímku.


Kontextové menu optimalizované pro ovládání prsty


Možnosti editace jsou relativně široké, kromě ořezávání lze nastavit jas a kontrast, do snímku můžeme také vložit text a mnoho dalšího

Hlavní funkcí aplikace však není editace obrázků, ale jejich prohlížení. Velmi nás potěšila lišta, která se objeví při zobrazení určité složky s obrázky. Zobrazuje totiž na svých koncích datum pořízení nejstarší, resp. nejnovější fotky, takže pokud víme, kdy přibližně jsme snímek zhotovili, není problém se během několika sekund zorientovat i ve velkém množství souborů a najít tu pravou fotku. Snímky lze prohlížet jednotlivě, pokud jich však v dané složce máme více a chceme je všechny někomu ukázat, přijde vhod spíše režim slideshow. V nastavení můžeme kromě tří intervalů prodlevy (nelze však zadat hodnotu v sekundách) zvolit také podkladovou hudbu, směr zobrazování snímků (vpřed, vzad a náhodně) i jeden z mnoha efektů, kterými bude přechod mezi soubory obohacen. V případě potřeby lze kdykoliv slideshow pozastavit a aktuálně zobrazený snímek např. zvětšit, ukázat jen jeho určitou část atp.


Při prohlížení můžeme díky liště v pravé části displeje zoomovat

Screenshoty

Jak jsme již zmínili v úvodu recenze, aplikace Resco Photo Manager zvládne také pořizování screenshotů. Slouží k tomu samostatná aplikace s „překvapivým“ názvem Resco Screen Capture. V nastavení si můžeme zvolit, zda bude sejmutí obrazovky provedeno okamžitě či s prodlevou 10 sekund (jinou hodnotu však zvolit nelze). Na uživatele čeká volba, do které složky se budou screenshoty ukládat, nechybí ani nastavení formátu (JPEG, PNG, BMP) a způsob pořízení screenshotu (výběr z menu či stisk tlačítka).

Nastavení

Možnosti přizpůsobení Resco Photo Manageru jsou velmi široké. Nastavení je pro větší přehlednost rozděleno do 7 záložek podle toho, čeho se dané položky týkají. Můžeme mj. vybrat výchozí složku, nechybí ani automatická aktivace režimu slideshow. Majitelé přístrojů s G-senzorem (např. HTC Touch Diamond a řada novějších modelů) si mohou vychutnávat automatické otáčení okna programu. Na HTC Touch Pro tato funkce sice fungovala korektně v Resco Photo Manageru, jakmile jsme však aplikaci ukončili a vrátili se do Windows Mobile, byla obrazovka vždy v landscape režimu. Vzhledem k nemožnosti otočit obraz přímo v nastavení systému je to závažný nedostatek, který lze odstranit buď instalací programu pro otáčení displeje nebo soft resetem komunikátoru.

V dalších sekcích nastavení lze skrýt ovládací prvky, textové poznámky u fotografií i přípony souborů. Nesmíme zapomenout ani na možnost nechat zobrazit upozornění, že se pokoušíme smazat či přepsat vybrané soubory, takže pokud nechtěně tapneme na položku Delete v kontextovém menu, nemusí být ještě nic ztraceno. Resco Contact Manager je skinovatelný, v základu však najdeme pouhé dva skiny, další si však můžeme stáhnout z Internetu. Na poslední záložce lze asociovat RPM s několika desítkami souborů, které prohlížeč podporuje.

Závěr

Testovaný Resco Photo Manager patří mezi nejlepší prohlížeče obrázků pro kapesní počítače a komunikátory s operačním systémem Microsoft Windows Mobile. Program zaujme takřka okamžitým startem, moderním uživatelským rozhraním, na prohlížeč širokými možnostmi editace i rozsáhlým nastavením. Pro někoho může být překážkou v pořízení programu cena, 24,95 USD se může zdát hodně, ale vzhledem k funkcím je to částka přiměřená.


Kategorie správa fotografií v PDA
Výrobce Resco
Licence Komerční
Verze 9.1
Nároky Windows Mobile 2003
Windows Mobile 5
Windows Mobile 6
WM Smartphone
Cena 24,95 U$
Download photomanen_p.arm.cab - 3,3 MB
Hodnocení * * * * *Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4470