PDASoft

Recenze chytrého telefonu Acer Liquid A1 - 2. část
Publikováno: Čtvrtek, 07.01. 2010 - 00:00:00
Téma: Hardware Windows Mobile


Poslední tři dny Acer Liquid A1 pokračuje v dokazování mnoha svých kvalit, které bych dopředu vůbec neočekával. Dokazuje, že se jedná o spolehlivého pomocníka, který však zároveň dokáže nabídnout několik v současnosti velmi vzácných vlastností.Některá zařízení ostatních výrobce je také zvládnou, zatím ale nevím o žádném, které jich nabídne více zároveň. Při použití správného hardwaru je Android radost používat, což Acer plně dokazuje. Velkou výhodou je zejména kapacitní WVGA dotykový displej skvěle čitelný za všech světelných podmínek. A1 je také důkazem toho, že Android je možné kvalitně ovládat i jinak než díky rozšířenému prostředí Sense UI od konkurenčního HTC.

Výkon (8/10)

Nejenom rychlý procesor s frekvencí 768 Mhz, ale také 512 MB ROM a 256 MB RAM je zárukou svižného prostředí, podle mého o něco rychlejšího než u HTC Hero. V systému bez nejrůznějších hračiček typu Sense UI od HTC je jen málo prostoru k tomu, aby se přístroj více zadýchal a během používání jsem nezaznamenal žádné problémy se zpomalováním apod.

Displej (9/10)

Aby byl článek kompletní, zmíním znovu i displej, o kterém jsem krátce hovořil již v prvním díle článku. Displej je bez debat jednou z klíčových vlastností telefonu. Nejen že výrobně vypadá, ale je také naprosto přesný v rozpoznávání dotyků. Jedinou drobnou chybkou je nutnost tisknout při psaní silněji písmena ve spodních řádcích on-screen klávesnice, aby byla rozpoznána. Je to způsobeno tím, že jsou blízko hrany displeje, což si uvědomíte brzy poté, co začnete psát. Myslím ale, že by se to mohlo vyřešit softwarovou opravou.

Baterie (8/10)

Posoudit výdrž baterie po několika málo dnech nikdy není jednoduché, protože baterie většinou potřebuje určitou dobu na zaběhnutí, než dosáhne svého maxima. Nicméně během prvního dne jsem stihl uskutečnit dvě hodiny hovorů a relativně intenzivně testovat Wi-Fi připojení a ukazatel zbývající energie v baterii se zastavil na 60%. Domnívám se, že nároční uživatelé budou muset nabíjet každý den, což ale není pro dotykové přístroje ničím výjimečným.

Tlačítka (7/10)

Hardwarová tlačítka jsou v mnoha recenzích přehlížena, přitom se jedná při běžném každodenním používání o důležitou součást přístroje. Tlačítka umístěná na bocích přístroje budou vyhovovat spíše levorukým uživatelům. Dotyková tlačítka pod displejem reagují přesně, a přestože je nepreferuji, tyto si zaslouží pochvalu.

Zábava (10/10)

Důraz na hudbu a video je dnes větší než kdykoli dřív a žádný výrobce by si již neměl dovolit vytvořit telefon s 3,5” displejem bez špickové integrace multimediálních funkcí. Acer se ale příležitosti chopil a připravil telefon zcela srovnatelný s Apple iPhone v přehrávání hudby i videa. To jsem zatím u žádného telefonu neviděl, obzvláště, když tento je oproti iPhone možná i lepší.

Díky implementaci programu Spinlets nejsou uživatelé Aceru Liquid A1 ochuzeni ani o svět streamovaných multimédií, zda se s ním navíc mohou setkat ve velmi povedené podobě. Problémem není ani sdílení vlastních médií s ostatními uživateli. Poslech hudby a sledování videa na A1 je zkrátka skvělým zážitkem a musím se hodně přemáhat, abych se od něho odtrhl a šel pracovat na další části recenze.

Internet (9/10)

Pochvaly budou pokračovat i u internetového prohlížeče, který je rychlý a snadno se ovládá. Je jednoduché ho porovnávat se Safari na iPhone, které bych s prohlížečem u Aceru označil jako stejně dobré. Chybějící ovládání zoomu prostřednictvím gest je zpočátku matoucí, brzy si ale zvyknete na zvětšování textu prostřednictvím tlačítka se symbolem “+”. Zážitky z prohlížení internetu bych svou kvalitou umístil ihned za zkušenosti s multimédii.

PIM - Organizační funkce (7/10)

Oblast organizačních funkcí je pro mě téměř nejdůležitější a tyto funkce jsou hlavním důvodem, proč jako svůj hlavní přístroj na práci používám BlackBerry. Povedený měsíční náhled na kalendář zobrazuje vše, co vás čeká a svým minimalistickým provedením tak trochu navozuje styl podobný zařízením éry Psion. Škoda je složitějšího zadávání nových událostí, kdy je na můj vkus vyžadováno příliš mnoho informací. Kontakty nabídnou to, co od nich očekáváte, jsou hezky zpracované a svou funkčností se příliš neliší od adresářů na iPhone nebo Windows Mobile. V jednoduchém stylu se nesou také úkoly, naštěstí jsou dostupné i pokročilejší aplikace, které je bez problémů nahradí.

Vstup dat (6/10)

Pokud zařízení nedisponuje fyzickou klávesnicí, nemůžete v mém článku očekávat vysoké hodnocení v této oblasti. Psaní na Aceru Liquid je podobné jako na HTC Hero a dalších přístrojích tohoto typu, nechybí ani možnost psaní s displejem naležato. Vestavěna je také vibrační odezva na stisk tlačítek a slovník nabízející možná slova. Psaní je použitelné, ale hardwarová klávesnice je hardwarová klávesnice..

Kvalita zvuku (5/10)

Kvalita zvuku není tak dobrá, obzvláště při použití hlasitého odposlechu, kdy zvuk začne praskat při nastavení vyšších úrovní. Svou kvalitou zvuk odpovídá spíše levnějším telefonům se systémem Windows Mobile a je zároveň největší slabinou tohoto Aceru.

Fotoaparát (7/10)

Fotoaparát disponuje rozlišením pět megapixelů a automatickém ostřením a je schopný zachytit povedené fotografie. Musíte ovšem počítat s tím, že celý proces fotografování je trochu pomalejší, nejedná se o přístroj, který vyndáte z kapsy, namíříte a fotíte, musíte si dát záležet. Odměnou za to jsou ale kvalitní snímky.

Povedená jsou také videa, předčila má očekávání. Záznam zvuku je ale omezen pouze na nejbližší okolí přístroje. Fotoaparát i natáčení videa tedy poslouží dobře, přesto je ale stále mnoho co vylepšovat.

V posledním dílu naší série shrnu své dojmy z používání tohoto přístroje.


Dokončení zítra...


Zdroj: Shaun McGill pro PDA 24/7Tento článek si můžete přečíst na webu PDASoft
http://www.pdasoft.cz

Tento článek najdete na adrese:
http://www.pdasoft.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=4471